DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
EROL METİN
EROL METİN
Giriş Tarihi : 28-02-2020 11:49

SÜLEYMAN NAZİF YAŞAMI VE SANATI

YERGİ, NÜKTE FIKRALATIYLA-1

Servet-i Fünun şairi ve yazarı. 1870 yılında Diyarbakır'da doğdu.

Babası şair Sait Paşadır. Annesi Ayşe hanım, Akkoyunlu aşiretinden gelmektedir.

Dört yaşına kadar Diyarbakır'da büyüyen Nazif, ailesiyle babasının mutasarrıf olduğu Harput'a gitmiş, daha sonra Maraş'a orada birbuçuk yıl kaldıktan sonra Diyarbakır'a geri dönmüştür.

Süleyman Nazif, küçücük yaşlarda özel hocalardan dersler almıp iyi bir öğrenim görmüş, Arapça, farsça, Fransızca öğrenmiş ve dolayısıyla da doğu ve batı edebiyatını araştırma olanağını bulmuştur.

1897'de İstibdat'la savaşmak için Paris'e kaçan Nazif, burada 8 ay kalmış, bu süre zarfında Catulle Mendes ve Henri Barbus gibi çağının önemli kişileriyle tanışmış ve Meşveret gazetesine de Abdülahrar Tahir imzasıyla istipdat aleyhtarı yazıları yine burada yazmıştır.

İstanbul'a dönüşünde Abdülhamit tarafından Bursa'da mektupçu olarak zorunlu ikamete memur edilen Nazif, 1908 Meşrutiyetinden sonra Ebüzziya Tevfik'le 'Tasvir-i Efkar' gazetesini çıkarmış, daha sonra sırasıyla Basra Musul, Kastamonu, Trabzon , Bağdat valiliklerinde bulunmuştur.

İstanbul'un müteffikler tarafından işgal edilmesi üzerine 'Hadisat' gazetesinde ünlü 'Kara bir gün' adlı makalesini yazan Nazif, 24 Kasım 1918 yurtseverliğinin bir anıtı sayılan bu makale yüzündeni Fransız komutanı Franchet D'esperey tarafından kurşuna dizilmesi emredilmiş ve tahlikeden Yüzbaşı Aziz Hüdayi Bey'le Polis müdürü Mehmet Ali Beyi'in yardımıyla zorlukla kurtulabilmiştir.

Daha sonra 23 Ocak 1920 'de Üniversite salonun da düzenlenen Pierre Loti gününde yaptığı ikinci konuşmada işgal kuvvetlerine karşı kullandığı sert bir dil bu kez onun, İngilizler tarafından Malta'ya sürülmesine neden olmuştur.

İki yıla yakın tutsaklık hayatından sonra, 1922 yılında tekrar gazeteciliğe dönen Nazif, ölümüne kadar da (1927) Resimli gazete'de yazılarını sürdürmüştür.

Nesir ve nazım olmak üzere otuzdan fazla eser yazmış olan Nazif'in kitaplarının yanı sıra dergi, gazete sayfalarında kalmış henüz kitap haline getirilmemiş yüzlerce makalesi, mektubu ve sohbet yazıları bulunmaktadır.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA