DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
EROL METİN
EROL METİN
Giriş Tarihi : 21-01-2020 11:56

SİYASETTE MİZAH

Siyaseti ve siyasetçileri hiç sevmiyorum.

Çünkü siyaset, bağırma, çağırma, rakibine saldırma, hatta küfretme, rakibi ayrıştırma değildir. Ben daha çok düşünceleri ve  toplumsal düşünce üreten insanları daha çok seviyorum. Sen sevmiyorsan, biz seviyoruz diyenlere de saygı duyuyorum. Çünkü demokrasinin gereği de budur. Ama siyasetin en çok mizah yanını, yukarda saydığım olumsuzlukları mizahla, hicivle, taşlama ile lafı gediğine koyanları, hazır cevapları daha çok seviyorum ve bunları siyasetin ana unsurları olarak görüyorum.

Şöyle bir hafızamızı yoklayalım. Mecliste olanlar bir bakarak, son günlerde bir şaka, bir taşlama, bir yakıştırma hatırlıyormu sunuz. Ben hatırlamıyorum. Bu nedenle de ne siyaseti takip ediyorum. Ne de televizyonda ahkam kesen siyasetçileri dinliyorum.

Eski meclis'ler öyle miydi?

Örneğin rahmetli Osman Bölükbaşı... İktidar milletvekilleri, kürsüde susturmak, bozmak için aşağıdan laf atarlardı. En önde oturanlardan biri de, o zaman Demokrat Partili Hüseyin Balık, Bölükbaşı'ya ha bire laf atıyor, bir, üç, beş... Bölük başı konuşmasını kesiyor, aşağıya bakıyor: 'Oynama balık, yutarım seni!'diyor.

Parıltılı gürültülü geçen bir oturumdan sonra rahmetli İsmet Paşa, Bölükbaşı'ya soruyor. 'Eeee Bölükbaşı, sen bizde muhaliftin... Söyle bakalım hangi devir daha iyi?! Bölükbaşı bu, lafın altında kalır mı? 'Paşam, sizin devir de baklava börekle yutulur cinsten değildi!' der.

**

Faik Ahmet Barutçu CHP adına DP'nin hükümet proğramını eleştiriyor. Aşağıdan laf atıyorlar: 'Maşalllah imana gelmişsiniz!' Anın da cevap geliyor. 'Biz imana geldik, şimdi sizi imana getirmeye çalışıyoruz.'

**

Siyahi mizahın ve siyasetçinin Avrupa da örnekleri vardır, başta İngiltere ve Churchill gelir. İkinci cihan savaşı bitmiş, İngiliz halkı zafer kazanan hükümeti seçimle değiştirmiş, Churchill ve muhafazakarlar muhalefete düşmüşlerdir.

O günlerde İngiltere'de kömür sıkıntısı vardır. İşçi hükümetinin Enerji Bakanı Gaitskell, halkı az kömür yakmaya çağırır: 'Ben çok yıkanan bir insan değilim. Bazıları sık sık, hemen hergün yıkanmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Onlara şunu söyleyebilirim, insanlar seyrek yıkansalar da sağlıklarından bir şey kaybetmezler.' Churchill söz alır: 'Bir bakan hükümet adına böyle konuşursa, halk, Başbakan'ın ve bakanların giderek kokuştuğunu daha iyi anlayacaktır.?' der.

**

Yine İngiltere’den bir örnek…

Çirkinliğiyle ünlü bir kadın milletvekili, Churchill' e laf atmış. 'Sen bir sarhoşsun!'

Churchill'  “Doğru ama ben yarın ayılacağım, Sen ömrünün sonuna kadar, bu çirkin suratla kalacaksın' der.

**

Neyzen Tevfik, 1945 seçimini anlatıyor.

'Eh-li namus yoklamada düştü hep meyus oldu.

Merkezinden koyduranlar cümlesi mebus oldu.'

Siyasetin ve siyasetçilerin böyle güzelliklerin sevmemek elde değil....

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA