DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MUSTAFA GÖÇER
MUSTAFA GÖÇER
Giriş Tarihi : 30-12-2020 23:44

SİS EKO TREKKİNG "FİDAN DİKME FAALİYETİ. AMARAT" 30.12.2020


Bu gün fidanları Rahmetli eniştem Kadir Aydın, Fadime Aydın, Fitrat Aydın ve Meryem Ünalan adına diktim. SAYGILARIMLA.
ÇAM DÜŞMANLIĞI ÜLKEMİZE ZARAR VERİR VE TELAFİSİ OLMAZ!
Gelişmekte olan ülkelerde ormanların korunaklılığının artırılacağı yerde, çam düşmanlığı başlatarak bu ülkelerdeki ormanları artan ihtiyaçlar karşısında tersine bir döngüyle azaltma girişiminde bulunmak, bu ülkelere diz çöktürüp topraklarında istedikleri her şeyi yapmak isteyen endüstriyel ülkelerin ekmeklerine yağ sürecektir.
Çam düşmanlığı başlatmak dağlardaki yeşil engelden tamamen kurtulmak isteyen (ormanları yok etmek isteyen) uluslararası şirketlerin işine gelecektir.
Çam ormanları azaldığında onların yerinde meyve ormanları değil, maden ocakları yeşerecek (gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelerin dağlarını maden, mermer, taş ocakları için rahat, rahat kullanacak), toprak örtüsünü kaybedecek, su ve topraklar zehirlenecek,  kuraklık gelecek, açlık gelecek ve gelişmekte olan ülkelerin endüstriyel ülkeler karşı direnme gücü tama yakın tükenecektir. 
Çam düşmanlığı ile varılmak istenen nokta tam olarak budur.
Kaldı ki. Uluslar arası şirketler insanlara aynen şöyle diyorlar “siz şehirlerdeki yeşil alanlarla yetinin ve dağları bize bırakın. Hem. Dağlarda mı yaşıyorsunuz? Dağlardaki yeşilin size hiçbir faydası yok. Ancak ceplerimize girecek olan yeşillerin bize çok faydası olacak!”. 

ÇAM ÖNEMLİDİR:
Çam ormanları azaldığında ülke genelinde su sıkıntısı başlar (özellikle kış aylarında çam ormanları yaprak dökmediği için yer altında çok büyük su tankları oluşturur ve bu su sayesinde, tarım, hayvancılık ve yaban hayat ayakta durur), kıtlık olur, açlık olur, sefalet olur ve ayakta duramayız. 
Bizim zayıflamamız gelişmiş olan ülkelerin işine gelir.

ÇAM AĞAÇLARI DİĞER AĞAÇLARDAN SEKİZ KAT DAHA KARLIDIR!
Ülkelerin tomruk, kereste, mobilya, yakacak, kağıt ihtiyacını çam ormanları karşılar. Neden mi? Bir geniş yapraklı ağacın yetişebildiği yerde en az 4, en çok 12 çam ağacı yetişebilir. Bu da ortalama sekiz ağaç eder. Yani çam ağacı sekiz kat daha hızlı büyür ve sekiz kat daha kazançlıdır.
Bu anlamda (kapladığı yer olarak düşündüğümüzde) çam ağaçları her ağaçtan kat kat fazla oksijen verir, toz ve karbondioksit emer.

İKLİM PROBLEMLERİNE RAĞMEN MEYVE AĞACINDAN ORMAN KURMAK HAYALDİR!
Geniş yapraklılardan dağlarda orman kursanız geniş gövde ve meyve elde edemezsiniz. Ortaya aralıklı ve çok cılız bir ağaçlık alan çıkar. Yani. Verimsiz bir orman oluşur. Hal böyle olunca  “buranın ülke ekonomisine hiçbir faydası yok. Burayı maden alanına çevirelim” derler ve çevrilir de.
Dağlarda çam ağaçları kadar hiçbir ağaç verimli ormanlar oluşturamaz. Çünkü çam ağaçları yaşama tutuna bilmek için ihtiyaçları olan suyu toprak üstü boyları kadar derinlere inmekte olan kazık kökleri ile sağlayabilirler ve her ortamda (kuraklık, verimsiz toprak, yükselti) geniş gövde yapabilirler.
Meyve ağaçlarının ve diğer geniş yapraklıların kuraklık direnci ise son derece zayıftır. Geniş gövde yapamazlar, meyve veremezler.
ŞÖYLE Kİ:
Meyve ağaçları ihtiyaçları olan rutubetin %40 kadarını yüzeysel kökleri ile  %50 kadarını orta kökleri ile %10 kadarını ise kazık kökleri ile sağlarlar.
Bu ağaçlarda ihtiyaç olan su miktarı %35 eksildiğinde, yani toprak kuruluğu yüzeysel köklerden orta köklere inmeye başladığında su stresi başlar. Meyveler dökülür, yapraklar küçülür, sürgünler kurur, güneş yanıkları çoğalır… 
Buna karşılık. Çamlarda böyle durumla olmaz. Çünkü topraktaki kuruluğun çam ağaçlarının toprak üstü kısmının uzunluğu kadar aşağılara inmiş olması gereklidir. 
Çam ormanları özellikle kış aylarında topladıkları su ile ve tam kapanmayla toprağa destek olurlar. 
Çam ormanları yok edildiğinde toprak rutubetini tama yakın kaybeder. Bu aşamadan sonra bir de onların yerine kuraklık direnci zaten zayıf olan geniş yapraklılar ya da meyve ağaçları dikilse “bakın randıman vermiyor. Biz bunları yok edelim ve işimize bakalım” derler. Tabii. Kaybolan zamansa her şeyden önemlidir ve kaybolacak olan zamanın hiçbir şekilde telafisi olmaz. 
Bu bir tuzaktır ve batarız.
ÇAM AĞAÇLARINA KONİFERLER DENİR. NEDEN Mİ?
Çam ağaçları şekil itibarı ile koni şeklindedir. Ağaç koni şeklinde olunca çok fazlaca kar tutar. Rüzgardan etkilenmez (geniş yapraklılar gibi devrilmez.  Çünkü tepesi ince ve dibi geniştir. Geniş yapraklılar gibi tepesi geniş, dibi ince değildir). Çam ağaçlarının dipleri geniş olduğu için güneş onların kök topraklarını kurutamaz. Köklerinde ve gövdelerinde güneş zararları oluşmaz. Hal böyle olunca onların dibindeki toprak diğer ağaçların dibindeki topraktan her zaman daha rutubetlidir.
ÇAM AĞAÇLARI İŞE YARAMAYAN DALLARINI KENDİLERİ BUDARLAR:
Çam ağaçları su sarfiyatını önlemek için güneş alamayan ve ağaca yük olan dallarını kurutarak su israfının önüne geçerler. Ancak geniş yapraklılar da böyle bir durum yoktur.

ÇAM AĞAÇLARI EKONOMİNİN TEMELİDİR!
Çam ağaçları düzgün gövde (tomruk) verdikleri için direk ihtiyacında (inşaatlar, yapılar, telefon direkleri, köprü direkleri…), kereste ve mobilya sanayisinde en çok ihtiyaç duyulan ağaçlardır. 
Kâğıt ihtiyacın karşılanmasında ise çam ağaçları yumuşak gövdeli ve uzun lifli olmaları nedeni ile en dayanıklı kâğıtların elde edilmesinde kullanılırlar. Selülozu kalitelidir ve reçinesi boldur. Ayrıca gövdelerinin pürüzsüz olması kâğıt endüstrisi için ayarı bir avantajdır. En önemli si de birim alanda yetişebilecek olan çam ağacı sayısının kat, kat fazla olmasıdır.
***
Ayrıca, meyve ağaçları aralıklı olacağından dolayı onlarla oluşan ormanlar “VERİMSİZ ORMAN” sınıfında yer alacaktır. Hal böyle olunca meyve ağaçlarından oluşacak olan ormanlar maden aramalarına ve yapılaşmaya her zaman açık olacaktır.
Evet. Bir defa orijinal bozulursa ardından ne geleceği belli olmayacak ve muhtemelen o alanlarda meyve ormanları yerine maden ocakları yeşerecektir.
Bize düşen yanmış olan ormanları orijinal'i gibi ve daha korunaklı bir şekilde yeniden oluşturmak olmalıdır.
Ayrıca çam ormanlarının yerinde meyve ağacı büyütülse dahi hiçbirinin meyveleri yenmez (susuz ve taş gibi olur. Ya da soğuk alır)  yetişse dahi meyvelerinden sağlanacak olan gelir yurt dışından yapılacak olan tomruk ihracat giderlerini asla karşılayamaz. 
En kuvvetli ihtimalse meyve ağaçlarının gelişmesini beklerken onların yerinde kurumuş meyve ağaçlarından oluşan kuraklaşmış topraklar oluşur.

ÇAMLAR TÜKENİRSE BÜTÇEDE PARA KALMAZ!
Değil tükenmesi. Çam ormanlarımız artan ihtiyaçlar karşısında azaldığında Rusya, ABD, Avrupa, Kanada, hatta Çin den tomruk satın almak zorunda kalacağız ve milyarlarca dolarlık dış alıma ihtiyacımız olacak.

DAĞIN FLORASI NASILSA ONA GÖRE AĞAÇLANDIRMA YAPILMALIDIR.
Bu husus biraz da orman mühendisliğini ilgilendiren bir konudur. Bir dağda hangi ağaçlar yetişmiş, ne kadar yetişmiş incelenmeli, o yönde ve eskisinden çok daha korunaklı bir şekilde ağaçlandırma yapılmalıdır.

ÇAM AĞACINI BİZE ABD’Mİ VERDİ?
KARAÇAM: Ülkemizdeki Kara Çam Anadolu’ya özgü olandır.
TOROS SEDİRİ: Dünyanın en yaşlı sedir ağacı Türkiye’dedir (2332 yaşında / Antalya).
Mezopotamya’nın gözde ağaçlarındandır (Lübnan bayrağındaki ağaç resmi Sedir ağacıdır).
Bu ağaç için Osmanlıda “DAĞLARIN KADISI” ifadesi kullanılır ve 8500 yıl önce Anadolu’da kullanılmıştır.
KIZILÇAM: “TÜRK ÇAMI” olarak bilinir ve Akdeniz iklim kuşağının çamıdır.
SARIÇAM: Kafkasya ve Sibirya kökenlidir.
Halep Çam’ı Akdeniz. Fıstık Çam’ı Akdeniz…
Ne alaka ABD?
BUNUNLA BİRLİKTE:
Bu gün ve maalesef Amazon ormanları yanıyor ve Amazon ormanlarında çam ağacı yoktur!

Sene 1948 Ülkemizdeki orman miktarı 15.886.601 hektar.
(5.408.687 Hektar normal koru, 10.477.727 Hektar baltalık).
Sene1951 Ülkemizdeki orman miktarı 10.417.560 Hektar.
Sene 1959 Ülkemizdeki orman miktarı 10.583.687 Hektar.
(Bu rakamın 6.715.886 Hektarı bozuk, 3867,801 Hektarı normal ormandır).
“O dönemde bütün ormanların Türkiye genelinde kapladığı alan %13,7 dir.
Toplam ormanlarımızın %38.5 kadarı çam türü ağaçlardır.” (Asmaz ve Seren, 1954:76).
Özetle: Bizim çam ormanlarımız her zaman vardı.
Konuşulması gerekli olan konu ormanlarımızı artırmak olmalıdır.
***
DEVAMI VAR

NELER SÖYLENDİ?
@
MUSTAFA GÖÇER

MUSTAFA GÖÇER

DİĞER YAZILARI BAY ENERJİ: BU GÜN DİKİLEN FİDANLAR ÇOK ANLAMLIYDI 15.04.2022 BAY ENERJİ: KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZ ANISINA FİDAN DİKME FAALİYETİ HAZIRLIK ÇALIŞMASI TAMAM.13.04.2022 BAY ENERJİ: AMARAT KÖYÜ FİDAN DİKME FAALİYETİ 08.04.2022 ÖRNEK MUHTAR, MUHTEŞEM KÖY HALKI. KÖYÜN ADI “VEKSE” BAY ENERJİ (AĞAÇ ADAM): İSTEYEN HER OKULA GİDİYORUM 10.03.2022 BAY ENERJİ: İKİ OKULLA FAALİYETİM VAR. ÇOK ÇALIŞMALIYIM BAY ENERJİ: KARANTİNA GÜNLERİ (KÖY FAALİYETLERİMDEN RESİMLER) 23.02.2022 BAY ENERJİ: FİDAN DİKME FAALİYETİ 08.02.2021 BAY ENERJİ: YEM ATMA FAALİYETİ: 01.02.2022 BU ÇOK YANLIŞ! BAY ENERJİ: FİDAN DİKME FAALİYETİ VE BİR İLK! 12.11.2021 ON KASIM BAY ENERJİ: 10 KASIM FİDAN DİKME FAALİYETİ HAZIRLIK ÇALIŞMASI BAY ENERJİ: SUNUM. TOHUM NEDİR VE NASIL EKİLİR. TEKDEN KOLEJİNDE DUYARLI ADIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR 26.10.2021 BAY ENERJİ: TEKDEN KOLEJİNDEN ANLAMLI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ 22.10.2021 BAY ENERJİ: DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BEKLERİZ! BAY ENERJİ (İKLİM AKTİVİST) SÜMER FEN LİSESİ FİDANDİKME FAALİYETİ. 17.10.2021 İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI - EDEBİYAT FAKÜLTESİ FİDAN DİKME VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ FAALİYETİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI 10.10.2021 BAY ENERJİ: “BEN EMİNİM! SEVGİ BÜYÜTECEKSİNİZ!” 06. 10. 2021 T.P BAY ENERJİ: KOROMAZ VADİSİ FİDAN SULAMA FAALİYETİ BAY ENERJİ "FİDAN SULAMA FAALİYETİ " 27.07.2021 HAYDİ! BİR FİDAN YETİŞTİR! BAY EMNERJİ: FİDAN SULAMA FAALİYETİ 23.07.2021 ARTIK BASTONSUZ YÜRÜYEBİLİYORUM! BAY ENERJİ "VEKSE KOROMAZ VADİSİ FİDAN SULAMA FAALİYETİ" 17.07.2021 BİR YAPRAK YAŞAMI ÇOĞALTIR! BAY ENERJİ "FİDAN SULAMA FAALİYETİ / LİFOS / ERCİYES" 13.07.2021 BAY ENERJİ "DERVİŞ GÜNEŞ ORTAOKULU" 07.07.2021 BAY ENERJİ “KOCASİNAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ. MUHTEŞEM FAALİYET” BAY ENERJİ “FİDAN SULAMA FAALİYETİ” 26.06.2021 BAY ENERJİ "ATATÜRK ANADOLU LİSESİ BAHÇE AĞAÇLANDIRMASI" BAY ENERJİ "LİFOS FİDAN DİKME FAALİYETİ" 18.06.2021 HER İNSAN YA DA ŞİRKET EN AZ BİR KÖYÜ AĞAÇLANDIRABİLİR! MANİSA TARZAN’INI ANLAMALI VE KIVILCIM OLMALIYIZ! BÖYLE BİR DÜNYA İSTEMİYORUZ! RAHMETLİ “AHMET BEDEVİ” (MANİSA TARZANI) ANISINA! YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-4 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-3 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET  YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-2 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-1 O KIVILCIM BENİM! İNSANLAR TOPRAĞA NE KADAR DOKUNURSA DUYARLILIK O KADAR YÜKSELECEK ÇAM AĞACI İLE SOHBET (25. Bölüm) DOĞA DERSLERİ ÖĞRETMENLİK KUTSALDIR!
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3881
 • 2Fenerbahçe3873
 • 3Konyaspor3868
 • 4Başakşehir FK3865
 • 5Alanyaspor3864
 • 6Beşiktaş3859
 • 7Antalyaspor3859
 • 8Fatih Karagümrük3857
 • 9Adana Demirspor3855
 • 10Sivasspor3854
 • 11Kasımpaşa3853
 • 12Hatayspor3853
 • 13Galatasaray3852
 • 14Kayserispor3847
 • 15Gaziantep FK3846
 • 16Giresunspor3845
 • 17Çaykur Rizespor3836
 • 18Altay3834
 • 19Göztepe3828
 • 20Yeni Malatyaspor3820
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
HAYVANLAR ALEMİ
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
HAYVANLAR ALEMİ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA