DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
SİNEMİS ZAFER
SİNEMİS ZAFER
Giriş Tarihi : 22-12-2020 14:49

ŞİFAYI SANALDA ARAMA HASTALIĞI

 

Modern çağın gereksinimlerinden biri olan teknolojik gelişmeler hem yararlı hem de zararlı bir hal almaya başladı.Bu durumların başında ilk olarak internete olan bağımlılık geliyor.

Birçok işimizi internetten halletme alışkanlığı edindik ve vaktimizin çoğunu masa başında ekrana bakarak geçirmeye başladık.Öyle ki bireyler artık sağlıklarıyla ilgili bir sorun olduğunda bile doktora veya bir sağlık kuruluşuna başvurmak yerine ilk muayenelerini internete yaptırıyorlar.Özellikle ekran bağımlılığı ve takıntı eşiği yüksek olan kimselerde bu durum oldukça fazla görülmeye başlandı.Hal böyle olunca da ortaya yeni bir kavram çıkmış durumda.’’Siberkondri’’. Diğer bir değişle şifayı internetten arama hastalığı…

Peki Siberkondri geniş manada nedir,kimlerde görülür?

Siberkondri hastalığı, tıbbi kaynaklar yerine internetin kullanılmasının tercih edilmesidir. Sağlık hakkında internette yoğun tarama yapıp araştırma sonucunda gereksiz endişeye kapılmak ve hastalığını yanlış teşhis etmek anlamına gelmektedir.

İnternete bu kadar bağlı, güven içinde olmak ve onu bir doktor yerine koymak ne kadar mantıklı bunu düşünmemiz lazım.

Bireyler, araştırmalarının yanı sıra bu araştırmalardan elde ettikleri bulgular ışığında kendilerini depresyona sürüklüyorlar.Sürekli düşüncelere girişerek ‘’ölecek miyim?’’ , ‘’acaba kanser miyim?’’ gibi soruları kendilerine sorarak en ufak bir yerleri ağrıdığında bile korkuya kapılıyorlar.

Peki en fazla kimlerde görülmektedir?

Genel olarak incelendiğinde teknolojiyi haddinden fazla kullanan,hayattan zevk almayan, takıntılı,kaygılı kimselerde bu hastalık görülebilir.Bunların yanı sıra yapılan araştırmalara göre kuşaklar arasında yapılan çalışmalarda en fazla Z kuşağında siberkondri seviyesi epey yüksek bir düzeyde.

O halde hem diğer kuşakları hem de genç yoğunluğunun fazla olduğu Z kuşağını bu hastalıktan nasıl kurtarırız?

İlk kaynak olarak hiçbir zaman internete güvenmemeli,asılsız olan hiçbir bilgiye kulak asmamalıyız.İyi bir okuryazar olmalıyız ki yazılanları doğru anlayıp doğru çıkarımlar yapabilelim.

Mark Twain’in söylemiş olduğu gibi;

Sağlık kitaplarını okurken dikkatli olun. Bir yazım yanlışı eceliniz olabilir..

İnterneti de aynı şekilde görüp her bilgiyi benimsemeyelim.Çevremizdeki kişileri de bilinçlendirelim.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA