DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MEHMET HABİL TECİMEN
MEHMET HABİL TECİMEN
Giriş Tarihi : 03-01-2021 15:29

‘Pazarın Sistematik Babaları’ (1)

Pazar ekonomisi zannedildiği gibi Marksist terminolojinin bir kavramı olmanın dışında antik dönemde de ciddi bir gelir kapısı olarak ekonomik varyasyonun (variation) tek alım satım alanı idi. Kapitalizm’in pazarına Marksizm kendi anlamını özel kültürel kodlarından getirdi.(1) Bunun terminolojide pek fazla değeri olmasa da Marks’ın metinlerinde ve Kapitalizmin ilk (primitif) canlılık seviyesinin anlatıldığı Akdeniz havzası ekonomi tarihinin ilk dönem faaliyet sahasının anlatımında bu konu görülür.

 

Konunun en önemli tarafı Marksizm’in tarihindeki pazarı tanımlama kimliğidir. Marksist terminoloji kendi zihnindeki kültürel kavramları Latinleştirme ve antikite’ye giydirme konusunda ve önündeki hazır Aydınlanma içeriğini kullanmada yetenek gösterdi. Anlattığımız gibi Pazar nedir sorusuna girmeden cevaplayacağımız tek şey pazarın yöneticileri kimdir meselesi olacaktır. Pazar hiçbir zaman kendiliğinden kurul-a-mamıştır, kurulamazdı da. Neden kurulamazdı? Şundan dolayı, pazarın mutlak suretle bir otorite tarafından korunması-kollanması, yer idâmesinin yapılması gerekli idi. Marksist terminoloji localixcus-yer idâmesi diyerek bunu kendi düşün dünyasında oluşturup pazar merkezleri yaratımı yoluna girse de, daha sonraki yıllarda konu pazarın anlam kimliği üzerine odaklandı. O da burjuvazi, senyör ve kilisemsi ruhçuluk (L'egliseâtre) üçlemi üzerinden Hegel'in tez-antitez-sentez bağın-tı-sını doğurmuştur. O nedir? Şudur, Hegel bu üçleme ile emek-ücret üzerinden (yeni) insan kimliği doğurma (Marksist) anlayışına kendi sistematiği üzerinden farklı bir üçleme daha yaparak christian trinity’sinin anlam kimliği çağrışımını Batı Avrupa zihin dünyasına oturtmayı diyalektik kabiliyeti üzerinden anlatmıştır.

Bizim açımızdan pazar kimliğinin bu denli terminolojik arka plan zorlamasıyla (pazarın) antik kimliğinin ustalıkla dağıtılarak yeniden okunması meselesinin iktisadî hayatın kültür kimliğine bir numaralı mesele olarak kaydedilmesi anlamlı felsefi çabalar (ekonomi politik’le) sonucunda oluşmuştur.

 

Pazara eklenecek en önemli mesele, Hegel diyalektiğin üçleme yapısından ziyade onun üçlü kimliklenme gücünün pazarda ne ifade ettiğinin peşine düşülmesiyle ortaya çıkar. Biz düşeceğiz, sizi bilmem… O da şudur: Pazar neden senyör-burjuva-yer edimini yani localixcus’u anlamlı hale getirerek günümüz ekonomi biliminin temelini oluşturmuştur? Bu konuda Kapitalist ekonomi sistemi duruşu (okunuşu) (2) itibarı ile Marksist ekonomi sistemine herhangi bir eleştiri tiyö’sü vermiş midir? Soğuk Savaş boyunca uygulanan Pazar ekonomisi bu anlamıyla gerçek bir ayrıma dahil mi idi? Mesele teoride mi kalmıştı? İki tarafın nezaketi Sovyetler sonrası (Soğuk Savaşın bitmesiyle) birbirine nasıl davranmıştır? Anlayışlı olma hali, Birleşik Almanya’nın (Ekim 1990) kurulması sonrasında neden bozuldu da, ‘yeşil kuşak projesi’ ile NATO’nun düşmanı değişti? Yoksa bu karşılıklı davranış kabiliyetini, Marks mı belirledi, Kapitalizm sistem mi, dahası bütün sahaların ‘sistem kurucu’ efendiler-i mi?

Market bilinci söz konusu ettiğimiz üçlemeyi günümüzde nasıl anlamlı kılar, kendisi açısından durumun vahametini antik dönemden itibaren buraya getirip size sunmaktaki niyetimiz pazarın, şimdi anlaşılma meselesine getirilen narh'tır. Narhîyet (resmi fiyatlama) bu anlamıyla nedir? Kim yapar bunu? Serbest fiyatlama, piyasanın kendi değerlendirme kabiliyeti teoride var olan bu kavramlar reel planda nasıl işler? Narhîyet aynı zamanda Türkiye toplumunun kendi içindeki barışını sağlamak için oluşturulmuş bir vergilendirme idi. (10.yy’dan 18.yy’a) Bunu bu anlamı ile bilmeden Türkiye toplumunun sosyalist toplum modeli adına milli sosyalizm’le ödüllendirme gayretkeşliğinin arka perdesi anlaşılamaz. Bunun yanı sıra, Türklerdeki pazar vergi payının hem Kapitalist sistemin pazar vergisi hem de sosyalist devlet modelinin state vergilendirmesinin dışında devlete bağlı Pazar ağaları ile vergi memurları sistemi kurması pazarın güvenliği konusunda önemli bir Anadolu Türklüğü farkı idi.

Pazar, bugünkü kimliğiyle ekonomi biliminin neden anlaşılması zor-kapalı kavramıdır veya anlaşılmasının önünde ne türlü engeller vardır? (var mıdır?) İlkin, Marksizm ve onun felsefi üst değeri Hegel diyalektiği aslî üçlülük kavramı üzerinden ve shin harfinin (3) mahalli kabiliyeti yani mekânın fethi-yerin edimi meselesine yüklediği anlam kimliği üzerinden pseudo christianty’nin içini doldurma meselesine çalışırken mahallî kimliğinin kapsayıcılığı konusunda o kadar ihtiraslı, öylesine büyük bir iman (credo) içindeydi ki pazarı dahi, (bazaar) bunun üzerinden anlama yoluna gitti. Çünkü pazar insanlığı yönetmenin en kapsamlı (net) yolu olarak görülüyordu, -ki öyleydi. İnsanlığın (Tanrı Krallığı) yönetimi ise pseudo christianty üzerinden olacaksa bu olumlamayı yapan torah antikitesi Marksizm’e yüklediği devasa anlamsallıkla pazarı kendi kabiliyetine ram etti. -Economic and Monetary Union (EMU)- Bugünkü sistematik içinde ekonomi bilimi kesinlikle bu üçlemeler zıtlığı içinde anlaşılmalıdır.

 

 1. Marks’ın ‘kilise babaları’ terimine gönderme…
 2. Merkantalizm’in ağababaları ile Marksist terminolojinin nasıl bir bağı vardı?
 3. Das ‘Kapital’…
 4. İbranice…
NELER SÖYLENDİ?
@
MEHMET HABİL TECİMEN

MEHMET HABİL TECİMEN

DİĞER YAZILARI Günahın metodik anlamsalı üzerine sözce Asyalı antikite kabiliyeti nedir duruşuna giriş Türk hâkimiyet yöntemi Aldanma üzerinden büyür aldatma Üç Tarz-ı Siyaset eksenli politik duruşun 20. yy eksenli eksantrik kabiliyetine cevabî giriş Marksizm’in uygulanabilir kavramları bağlamında kapitalist değerler Türkiye üzerinden aşklar koalisyonuna tazim İkircikli tekel kimliğine konuşma yazıtı Osmanlı toplumundan liberal Türk tabakalaşması düzenine giriş Laikçileşme üzerinden başlangıç Türk Edebiyatı’nda kadim-modern statükosu Bir gelişmecilik hikâyesi olarak modernité Üçlü politikaya karşı ‘Tek Tarz-ı Vahiy’ Türkiye siyasi kültüründe Fransa ihtilâl tarihi muhibliği  Fikirdaşlara aşikâre ötelenmiş fikrî arkaplan Türk Edebiyatı’nda zamanın taharrûatına tavzih Medeniyetin öldürücü kültür kapsülü Üç kültür tekâmülü Hz. Muhyiddin’i anlama meselesine giriş Marksist felasifeye Türk dokunuşu Türk Medeniyeti Tarihi’ne Başlangıç Cümlesi Cemil Meriç meselesine giriş ‘Nurettin Topçu’ Meselesine Giriş Türk Edebiyatı’nı eleştirme kabiliyetine ilişkin… İsmet Özel eleştirisine ruk’a Metafiziği tanımlama kabiliyetine dair Marksizm’in beş eksiği beş fazlası Marksizm’in üretim kimliği, tüketim anlatımı İnanılmazlık üzerine metot teatisi Gidiş ve bir daha hiç gitmeyiş… Nice zaman ilinde bir şehir tesellisi… Marksizm neden küçümsenmemelidir zihniyetinin dikkatine… Market hükümleri üzerine kadim söz iklimi Kahvesiz kalmanın tatsızlığı… Dudak mimikleriyle gelişen tebessüm kimliğine dair… Are you love me neden demez İngilizce? BİR TEK METİNLE İNSANA NİZAM VERMENİN HİKÂYESİ BİR METEL AKŞAMINDA KAYSERİYYE TÜRKLÜĞÜNÜN DAS’ÜL EVRESI DAD-EL HÜKMÜ MEVT DEVRESI TÜRKİYE’NİN ZAFERLERİNE NASIL BIR GÖLGE TASAVVURU? SAĞ VE SOL TÜRKİYE İÇİN NASIL BİR KAVRAM OLMALIDIR? TÜRKIYE TARİHİNDE FAİZİN ÜÇ EVRESİNE DAİR
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
HAYVANLAR ALEMİ
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
HAYVANLAR ALEMİ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA