DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
HALİSE ÖZTÜRK
HALİSE ÖZTÜRK
Giriş Tarihi : 31-03-2020 12:48

ÖZEL EĞİTİM NEDİR?-2

Özel eğitimin konusu neler olabilir?

Otizm, işitme kaybı, görme kaybı, işitme ya da görmeyle ilişkili bozulma, ortopedik bozukluklar, konuşma ve dil alanıyla ilgili zorluklar, zeka (bilişsel gelişim) alanında yaşanan sorunlar, travmatik beyin hasarı, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ya da okuma güçlüğü (disleksi), yazma güçlüğü (disgrafi), matematikle ilgili zorluk (diskalkuli), konuşma bozukluğu (afazi) gibi öğrenme alanında yaşanan güçlüklerin tamamı özel eğitimin konusu olabilir.

En sık karşılaştığımız durum ise süreç de nelerin olacağıdır.Peki özel eğitim sürecinde çocukları ve aileleri neler bekler?

Öncelikle ailelerin çocuklarını yakından gözlemlemesi, yaşıtları ile kıyaslayabilmek için becerilerindeki aşamaları bilmesi ve çocuğunun özel eğitime ihtiyacı olup olmadığını erken yaşta fark edebilmesi oldukça önemli.

Çocuklar özel eğitimi ne kadar erken yaşta alırsa, eğitimin başarısı da o kadar artacaktır.

Erken müdahale çoğu zaman mucizeler yaratabilir.

Çocuğunuzun yaşıtlarına göre farklı öğrendiğini düşünüyorsanız; içinizdeki şüpheyi gidermek için bile olsa teşhis amaçlı bir uzmana danışmalısınız.

Genelde değerlendirme ve testler bir psikolog veya özel eğitimci tarafından yapılabilirken; tanı bir çocuk psikiyatristi tarafından konmalıdır.

Tanı konduktan sonra da aile uygun özel eğitim için bilgilendirilmeli ve yönlendirilmelidir.Birçok aile için kabullenme süreci uzun sürebilir.

Ancak unutmamak gerekir ki kabullenme süreci ne kadar uzarsa çocuğunuz da ihtiyaç duyduğu yardıma o kadar geç ulaşacaktır.

Özel eğitim desteği hangi özel eğitim kurumları ya da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi içinde alınırsa alınsın sadece profesyonellere bırakılmamalı ve aile tarafından yakından takip edilmelidir.

Evde özel eğitim süreci de her zaman devam etmeli.

Özellikle devlet desteği ile alınan özel eğitim saatleri çocuklar için yeterli olmayabilir. Eğitimin uzmanın yönlendirmesi ile evde devam etmesi çok önemli.

Özel eğitime başladıktan kısa süre sonra sonuç beklemek de ailelerin yaptığı bir diğer hatadır.

Özel eğitim süreçlerinin uzun vadede sonuçlanabileceğini, her zaman aynı oranda ilerleme göremeyebileceğinizi, yavaş bir süreç yaşayabileceğinizi de kabul etmelisiniz.

 Bu süreç hem aile, hem uzmanlar ama en önemlisi çocuk için yorucu olabilir. Moralinizi ve motivasyonunuzu yüksek tutmalı, küçük ama ulaşılabilir hedeflerle ilerlemelisiniz.

Hızlı değişiklikler beklendiğinde hayal kırıklığı yaşanabiliyor, hatta eğitimden vazgeçilebiliyor.

Bu durumda yine zarara uğrayan çocuklar oluyor.

Aynı nedenle sık sık kurum veya uzman değişikliğine gidile biliniyor.

Konuyu toparlamak gerekirse özel eğitim geniş ve çok yönlü olup ekip çalışması gerektiren bir iştir.

Keyifli okumalar dilerim...

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA