DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MUSTAFA GÖÇER
MUSTAFA GÖÇER
Giriş Tarihi : 10-06-2020 13:13

O KIVILCIM BENİM!

Bugün Eylül ayının ilk haftası. Mimar Sinan Parkı Atkestaneleri ile dolu. Tohumlar hep yerlere saçılmışlar ve atkestanesi ağaçları üzgün. Çünkü tohumlarının hepside düştükleri yerde çürüyor. Oysa o ağaçlar o tohumları yetiştirebilmek için ne çok risk almışlardı.

Canları pahasına vücutlarındaki tüm enerjiyi çocuklarımız diye onların içerisine yüklemişlerdi. Toprağa tutunsunlar, ağaç olsunla ve yaşama can versinler diye bin bir zorlukla büyüterek toprağa bırakmışlardı.

Sonuç hemen hepsi de çürüyerek tekrar toprağa karışacak ve toprağa tutunarak gökyüzüne ulaşmadan yani küçücük bir fidan dahi olamadan tüm hayalleriyle birlikte önümüzdeki sene yeniden tohum olmaya çalışacaklar.

Buna karşılık sıkılınca hemen parklara koşan. Biraz güneş gördüğünde hemen bir ağaç gölgesi arayan ve günde 20 bin defa nefes alarak ağaçların üretmekte olduğu oksijenden faydalanan. Ağaçların temizlediği suları içen, onların meyvelerini tüketen, dallarını ve gövdelerini ihtiyaçları için istedikleri gibi kullanmakta olan milyondan fazla insan o tohumların üzerlerine basıp geçtiği halde onları hiç görmeyecek. Üzüntü verici.

***

Mimar Sinan Parkı tam da Kayserinin ortasında ve her gün binlerce insan bu parkı ziyaret ediyor. Maalesef. Çoğunluğun aklına “o tohumlardan bir miktar toplamak, oturdukları sokakta, bir bahçe kenarında ya da ulaşabildikleri bir yerde toprağa gömmek, takip etmek ve onların ağaç olmalarını sağlamak gelmiyor.

Hal bu ki gelse. İnsanlar doğayı ve önemini kavramış olsa. Parka gelen her insan o tohumlardan birkaç tane cebine koyarak ulaşabileceği bir yerde toprağa gömse insanlık ağaçlara ve yaşama olan saygısını ifade etmiş olurdu.

İşte o zaman ağaçlar mutlu olurdu. Canlıların tamamı mutlu olurdu. Her sokakta ve o ağaçların olduğu her yerde kuşlar cıvıldaşırdı. Yaşam daha güzel olurdu ve insan daha çok İNSAN olurdu” diye geçirerek sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Mimar Sinan Parkına doğru yürümeye başladım.

Parkta tohum toplarken adamın biri yanıma yaklaştı, bir süre beni izledi ve sonra merakla sordu. “Arkadaşım onlar bir işe yarıyor mu? Onları bir yere satıyor musun?”

Şok oldum ve hemen cevap verdim. Nasıl yani? Nereye satabilirim ki?

Adam gayet rahat bir şekilde cevap verdi. “Mesela bir aktara ya da ne bileyim başka bir yere”.

Adama gayet sakin bir şekilde cevap verdim. Amca bunlar tohum. Ağaçlar bu tohumları çok zorluklar içerisinde üretiyorlar. Ağaçlar bu tohumların ağaç olmasını ve böylece yeryüzünde yaşamın devam etmesini istiyorlar”.

Adam şöyle bir duraksadı ve tekrar sordu. “Ne yani ağaçlar olmasa yaşam olmaz mı?”

Adama gülümseyerek “olmaz tabii. Havada oksijen kalmaz. Araçların egzozlarından, ya da bacalardan çıkan zehirli gazlar çoğalır. Nefes alamayız. Havalar daha çok ısınır. Havalar ısınınca topraklarda buharlaşma fazlalaşır. Yeraltı suları azalır. Kuraklık, susuzluk ve açlık olur…” dedim.

Adam şöyle bir durdu ve sonra tekrar sordu. Bahçen mi var nereye ekiyorsun?

Yine sakin bir şekilde cevap verdim. “Yok. Benim bir karış dahi toprağım yok. Bunları vadilerin kuzey yamaçlarına ve biraz da suya yakın yerlere ekiyorum. Çünkü bunlar rutubeti sever”.

Adam yere çömeldi, yeden birkaç tane aldı, cebine koydu ve bunları bizim bahçenin kenarındaki sırta eksem olur mu? Dedi.

Sevindim. Gözlerimden ateşler saçıldı, kalbim yerinden fırlayacak gibi oldu. İçimden adama sarılmak geldi ve o coşkuyla cevap verdim.

Yok. Oralara pelit ek (meşe tohumu). Hem tohumlarını hayvan yemi olarak kullanabilirsin hem de sırt gibi daha az verimli ve kurak topraklar için pelit ya da badem benzeri tohumlar daha uygundur.

Sen bu atkestanelerini köye giren yolun kenarlarına ek. Çok güzel yol ağacı olurlar. Görsellikleri çok güzel olur. Ayrıca arılar nektarından faydalanır. Serinlik verirler. Ekildiği yerdeki toprakların P vitamini değerini yükseltirler. Ama dikkat et. Zengin ve orta nemli toprak istekleri vardır. Dört sene sulamasına ve korunmasına dikkat edilmeli. Ayrıca tohumlarını meşe pelidi gibi çiftlik ya da kümes hayvanlarına da vermeyin. Meyvesi yenmez. Dedim.

Adam “eyvallah” dedi. Ceplerini atkestaneleri ile doldurup gitti. Adamın ardı sıra baktım ve içimden. Allah’ım. “şehirler, büyük alışveriş merkezleriyle, suyun, tuvaletin paralı olmasıyla, insanların birbirine yabancılaşmasıyla ve yardımlaşma kelimesinin tama yakın anlamını yitirmiş olmasıyla güzel insanlarımızı maddeci yapmaya başlamış.

Bu olumsuz etkiler nedeni ile insanlar (genel olarak) bir ağcın yaşama can verecek olan çocuğunu (tohumunu) dahi görünce para, ya da menfaat düşünür olmuşlar.

Ancak ve ne güzel ki anlatınca her şey değişiyor. İnsanımızın kökü Anadolu ya, toprak ya hemen ve oracıkta yüzlerine şehirlerin takmış olduğu maskeyi çıkararak içten içe yanarak hasret oldukları gerçek kimliklerine bürünüyorlar. Köydeki toprağın kokusunu ve insanın insana olan karşılıksız dayanışmasını, kaynaklardan çıkan ücretsiz suları ve topraktan çıkan ücretsiz otları düşünüyorlar. Dostluğun ve yardımlaşmanın her türlü menfaatten üstün tutulduğu gelenekleri hatırlıyorlar. Yani ve hemen içerinde var olan “İNSANI” büyütüyorlar. Evet. Aslında insanlar bir kıvılcım bekliyorlar.

O kıvılcım benim. Ama ben tek başıma yetemiyorum ve ben sizi bekliyorum. SAYGILARIMLA.

NELER SÖYLENDİ?
@
MUSTAFA GÖÇER

MUSTAFA GÖÇER

DİĞER YAZILARI BAY ENERJİ: BU GÜN DİKİLEN FİDANLAR ÇOK ANLAMLIYDI 15.04.2022 BAY ENERJİ: KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZ ANISINA FİDAN DİKME FAALİYETİ HAZIRLIK ÇALIŞMASI TAMAM.13.04.2022 BAY ENERJİ: AMARAT KÖYÜ FİDAN DİKME FAALİYETİ 08.04.2022 ÖRNEK MUHTAR, MUHTEŞEM KÖY HALKI. KÖYÜN ADI “VEKSE” BAY ENERJİ (AĞAÇ ADAM): İSTEYEN HER OKULA GİDİYORUM 10.03.2022 BAY ENERJİ: İKİ OKULLA FAALİYETİM VAR. ÇOK ÇALIŞMALIYIM BAY ENERJİ: KARANTİNA GÜNLERİ (KÖY FAALİYETLERİMDEN RESİMLER) 23.02.2022 BAY ENERJİ: FİDAN DİKME FAALİYETİ 08.02.2021 BAY ENERJİ: YEM ATMA FAALİYETİ: 01.02.2022 BU ÇOK YANLIŞ! BAY ENERJİ: FİDAN DİKME FAALİYETİ VE BİR İLK! 12.11.2021 ON KASIM BAY ENERJİ: 10 KASIM FİDAN DİKME FAALİYETİ HAZIRLIK ÇALIŞMASI BAY ENERJİ: SUNUM. TOHUM NEDİR VE NASIL EKİLİR. TEKDEN KOLEJİNDE DUYARLI ADIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR 26.10.2021 BAY ENERJİ: TEKDEN KOLEJİNDEN ANLAMLI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ 22.10.2021 BAY ENERJİ: DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BEKLERİZ! BAY ENERJİ (İKLİM AKTİVİST) SÜMER FEN LİSESİ FİDANDİKME FAALİYETİ. 17.10.2021 İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI - EDEBİYAT FAKÜLTESİ FİDAN DİKME VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ FAALİYETİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI 10.10.2021 BAY ENERJİ: “BEN EMİNİM! SEVGİ BÜYÜTECEKSİNİZ!” 06. 10. 2021 T.P BAY ENERJİ: KOROMAZ VADİSİ FİDAN SULAMA FAALİYETİ BAY ENERJİ "FİDAN SULAMA FAALİYETİ " 27.07.2021 HAYDİ! BİR FİDAN YETİŞTİR! BAY EMNERJİ: FİDAN SULAMA FAALİYETİ 23.07.2021 ARTIK BASTONSUZ YÜRÜYEBİLİYORUM! BAY ENERJİ "VEKSE KOROMAZ VADİSİ FİDAN SULAMA FAALİYETİ" 17.07.2021 BİR YAPRAK YAŞAMI ÇOĞALTIR! BAY ENERJİ "FİDAN SULAMA FAALİYETİ / LİFOS / ERCİYES" 13.07.2021 BAY ENERJİ "DERVİŞ GÜNEŞ ORTAOKULU" 07.07.2021 BAY ENERJİ “KOCASİNAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ. MUHTEŞEM FAALİYET” BAY ENERJİ “FİDAN SULAMA FAALİYETİ” 26.06.2021 BAY ENERJİ "ATATÜRK ANADOLU LİSESİ BAHÇE AĞAÇLANDIRMASI" BAY ENERJİ "LİFOS FİDAN DİKME FAALİYETİ" 18.06.2021 SİS EKO TREKKİNG "FİDAN DİKME FAALİYETİ. AMARAT" 30.12.2020 HER İNSAN YA DA ŞİRKET EN AZ BİR KÖYÜ AĞAÇLANDIRABİLİR! MANİSA TARZAN’INI ANLAMALI VE KIVILCIM OLMALIYIZ! BÖYLE BİR DÜNYA İSTEMİYORUZ! RAHMETLİ “AHMET BEDEVİ” (MANİSA TARZANI) ANISINA! YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-4 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-3 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET  YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-2 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-1 İNSANLAR TOPRAĞA NE KADAR DOKUNURSA DUYARLILIK O KADAR YÜKSELECEK ÇAM AĞACI İLE SOHBET (25. Bölüm) DOĞA DERSLERİ ÖĞRETMENLİK KUTSALDIR!
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
HAYVANLAR ALEMİ
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
HAYVANLAR ALEMİ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA