DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
EROL METİN
EROL METİN
Giriş Tarihi : 06-03-2020 13:45

NÜKTEDAN ATATÜRK

ONLAR MİSAFİR

İstanbul'un işgal altında olduğu günler. İngiliz İşgal komutanı Harrington, bir gün Pera Palas'ın salonunda kahvesini içerken ilerdeki masalardan birinde oturan bir subay dikkatinin çekti.

Mustafa Kemal olduğunu öğrenince:

'Kendisiyle bir kahve içmek isterim,' deyip masasına davet etti. Atatürk davete teşekkür ettikten sonra;'Kahve içmek istiyorlarsa kendileri lütfen masama buyursunlar,' dedi. 'Ne de olsa misafirlerdir. Bizde adettir. Kahveyi ev sahipleri ısmarlar, misafirler değil.”

**

ASLANLIK EDELİM DERKEN

26 Ağustos 1922... Büyük Taarruz başlamış. İşgal edilmiş kentler arka arkaya kurtarılıyor. Ordunun gerisinde kalmak istemeyen Başkomutanlık Karargahı da, aynı hızla orduyla birlikte hareket halinde...

Yol varsa otomobille, kağnıyla, arabayla yol yoksa yürüyerek , at üstünde İzmir'e doğru koşulmaktadır. O günlerin birinde Baş komutan Mustafa Kemal ve Genel Kurmay Başkanı Fevzi Çakmak, bir araba üzüm çuvalları üzerinde , hem dinlenmekte hem de yol almaktadırlar.

Bir ara Mustafa Kemal uzandığı üzüm çuvalının üzerinde küçük bir delik görür. Parmağını sokup beş- on tane üzümü çuvaldan çıkarır, avucuna alır. Üzümleri tam ağzına atacakken hemen yanındaki çuvalın üstünde dinlenmeye çalışan Fevzi Çakmak'la göz göze gelir. Suçüstü yakalanmış gibi bir an duraklayan Mustafa Kemal, sonra bir kahkaha atarak: 'Paşam, şu hayatın cilvesine bak. Der. 'Aslanlık edelim derken, farelere döndük: Çuvalın deliğinden üzüm çalıyoruz.!

**

EV SAHİBİ İLE HIRSIZ

9 Eylül 1922' de İzmir'in kurtulmasının hemen ardından, İtilaf devletleri Fransa'nın yüksek komiseri General Pelle'yi hemen İzmir'e gönderdi. Görevi, Türk ve Yunan hükümetleri arasında arabuluculuk yapıp barış görüşmeleri ,ç,n zemin hazırlamaktı.

General Pelle, bu amaçla Mustafa Kemal'le yaptığı görüşmede Yunanlıları kollayıcı ifadelerde bulununca, Mustafa Kemal'in sesi sertleşti.

Görüyorum ki siz ev sahibi ile hırsızı bir tutuyorsunuz?. Hiç beklemediği bu çıkış karşısında çok şaşıran General, o dakikadan itibaren, ev sahibini daha dikkatli dinlemeye başladı.

**

ARASINLAR ARASINLAR

Mustafa Kemal'i Samsun'a götürmek üzere 16 Mayıs 1919' da İstanbul'dan hareket  eden Bandırma vapuru, Boğazdan çıkışında İngilizler tarafından durduruldu. Geminin kaptanı hemen Mustafa Kemal'e koşarak: Paşam gemide arama yapacaklarmış dedi: Ne araması?. Kaçak cephane arayacaklarmış.

Bu yanıt üzerine rahatlayan Mustafa Kemal acı acı gülerek:

'Arasınlar, arasınlar. Dedi. Biz Anadolu'ya cephane değil, kafa götürüyoruz. Kafa... dedi.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA