DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
EROL METİN
EROL METİN
Giriş Tarihi : 17-01-2020 11:53

NÜKTEDAN ATATÜRK

Komutan Atatürk, Kurtarıcı Atatürk, Kurucu Atatürk, Dönüştürücü Atatürk, Öngörülü Atatürk, Devlet adamı Atatürk, Birde İnsan Atatürk ve Nüktedan Atatürk..Ve Atatürk’ün nüktelerinden örnekler:

BUYURUNUZ HANIM EFENDİ

Türkiye’nin ilk kadın ressamı olarak tanınan Mihri (Müşfik) hanım, 1928 yılında Atatürk’ün en iyi portrelerinden birini yapmıştır. Resmi kendisine sunduğu zaman Atatürk, ‘Hanımefendi, sizin bu lütfunuza nasıl karşılık verebilirim? Diye sordu.’

Mihri hanım, saçınızdan bir tel lütfedin, kafi, dedi.

Atatürk başını Mihri hanımın önünde eğerek,

‘Buyurunuz’, dedi. İstediğiniz kadar alınız.

ECE

1932 yılı Ağustos’u…

Keriman Halis Londra’ da yapılan yarışmada güzellik kraliçesi seçilmiştir. Bu haber kendisine ulaştırıldığında, kadınlı erkekli bir sohbet masasında bulunan Ataatürk, ‘Müjde Güzel’ diye sevincini belirttikten sonra, anlamlı bir gülüşle masadaki hanımları işaret ederek, ‘Ama şimdi bu şereflenmenin gururuyla bütün hanımlarımız başımıza birer Ece (Güzel kadın-kraliçe, Kadın reis, ulu)  kesilip saltanat sürmeye kalkarlarsa ne yaparız’ der.

KİBRİTİN ZEHİRİ

1936 yılında Türkiye’yi ziyaret eden İngiltere Kralı VIII. Edward adına verilen yemekten sonra kahve içmek için başka bir salona geçildi. Atatürk, krala sigara ikram etti. Hemen kibriti çıkaran yaver, alışkanlıkla önce Atatürk’ün sigarasını yakmaya kalktı. Nezaketsizliği fark eden Atatürk hemen krala dönerek, ‘Biliyorsunuz, kibritte zehirli bir gaz vardır. İlk yanışta bu gazı önce kendimiz alır, sonra konuğumuzun sigarasını yakarız’ dedi.

CEMAL’İN BASKISI

Atatürk’ün fotoğraflarını uzun yıllar Cemal Işıksel çekmişti. Sık sık ona poz vermek zorunda kalan Atatürk, bir gün yanındakilere dönüp alaycı bir gülüşle:

 ‘Biz bu memlekette tüm baskıları kaldırdık, onlardan kurtulduk; ama şu Cemal’in resim çekme baskısından kurtulamadık.’ Dedi.

HACI ANESTİ’Yİ GÖRDÜNÜZMÜ?

Büyük taarruz’dan hemen önceki günlerde, Yunan işgal güçleri komutanı Hacı Anesti, yanında basın mensupları ve fotoğrafçılarla Eskişehir’e kadar gelip cepheyi gezmiş, hemen sonrasında İzmir’de bir basın toplantısı yapmıştı. Toplantı da Reuters muhabiri:

‘Cepheyi gezdiniz’, Mustafa Kemal’i gördünüz mü?’ diye, önceden kararlaştırılmış bir soru sordu. Yunan işgal güçleri komutanı bu soruyu oldukça mağrur bir eda ile, ‘Ne, Mustafa Kemal’ mi? Bütün cepheyi gezdim, böyle birini görmedim, böyle bir kumandan tanımadım,’ diyerek cevapladı.

Bu demeç basında, özellikle Milli Mücadele ‘ye karşı çıkan İstanbul basınında geniş şekilde yer almıştı. Atatürk 9 Eylül’den sonra İzmir^de Yaptığı ilk basın toplantısında, aynı muhabirin orada olduğunu öğrenince, ona dönüp sordu.

 ‘İki haftadır cephedeyim, her yerde Hacı Anesti’yi arıyorum. Gördünüz mü?’ dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA