DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MUSTAFA ACAR
MUSTAFA ACAR
Giriş Tarihi : 29-03-2020 13:09

KORONA GÜNLERİNDE SANAT-2


Taze demlediği çaydan yudumlarken, bir yandan da gençlik yıllarında ilk vizyona girdiğinde izleme fırsatı bulamadığı filmleri yakalama adına, internette geziniyordu. Denzel Washington un başrolde oynadığı “Zafer”” isimli film dikkatini çekti. Başladı izlemeye. Amerikan iç savaşını anlatıyordu film. Zencilerin askere alınma suretiyle kölelikten kurtulmaları anlatılıyordu filmde. Aynı yıllarda değişik ülkelerde de esaret, kölelik, zulüm v.s. yok değildi ancak, yazılmayan acılar ve çilelerin duyurulması, meşakkatlerin anı olarak dahi hatırlanıyor olması oldukça müşkül olduğu tesbiti, hassas ruhunu incitiyordu. Bir de bu yazılanlar beyaz perdeye aktarılmışsa daha somut, bir kat daha müşahhas duruma ulaşıyordu bahsi geçen metinler. Dikkati dağılıyor, hareketleri yavaşlıyordu. Uykusunun geldiğini düşündü, kullandığı tansiyon hapına yordu. Yirmi saate yakındır uyanık olduğunu düşününce “Ee uyku da gelsin artık değil mi? diyordu. Kitaplığından rastgele bir kitap alarak yatağına uzandığnda saat sabahın beşini gösteriyordu. Yedi sekiz sahife okuduktan sonra gözlerinin kapanması ile kitabı yan tarafına bırakarak uyumaya başladı.

65 ve üstü yaş yasağının dördüncü gününde, şimdilik de olsa ruh dünyasını bahsi geçen yasakla barışık görüyordu. “İnşallah bu barış ortamı sürekli olur” diye geçirdi içinden. Bir gün önce Denzel Washington ın ADALET 1 isimli filmini izlemenin ardından, merakına yenilip ADALET 2 yi de seyretmişti merak ve heyecanla. Dikkatinden kaçmayan bir husus Denzel ın aynı zamanda filmin yapımcı ortağı olması idi. Hooliwood her zamanki tavrını sergiliyor, ülkesini barışın, kardeşliğin pınarı, hatta kaynağı olarak gösterme gayretini hiç ıskalamıyordu. İdeali çizgisinde kullanamayacağı her tür sanatçının şöhret olma, tanınma şansları yok denecek kadar azdı.

Bu gerçeği kavraması gençlik yıllarına kadar uzanıyordu. 1970 li yıllarda seyrettiği onlarca kovboy filmlerinde o toprakların ilk sahipleri olan Kızılderililer, nerede bir kötülük, kanunsuzluk v.s. var ise; tamamının faili idiler. Medeniyet sembolü, duygusal, merhametli v.s. olanlar ise fötr şapkalı, kot pantolonlu, çizmeli kovboylar yani sığır çobanları ydı.

Her iki filmde de kahramanımız gördüğü her gayr-i adil işi anında düzeltiyor, ölmesi gerekeni öldürüyor, ders verilmesi gerekene dersini veriyor. Kimse çıkıp ta, “Ne oluyor arkadaş, burası dağ başımı” filan demiyor. Niye? Efendim, adam gizli servisten… her şeyden haberdar, sınırsız yetkili ve adil, daha ne beklenir ki? Tabii böyle düşünenler burada söz konusu olan adaletin izafi, yani göreceli, yani kendince adalet olmasının farkında değil. Kaptırmış kendisini filmin akışına, müziğin ve ışıklarla oynanarak yaratılmış loş sahne ortamının gizemine, seyrediyor mutlu mütebessim.

Çayını tazelemek niyetiyle yerinden kalktığında: omuzunun tutulduğunu hissederek, yedek subaylığından kalma alışkanlıkla beş dakikayı bulan omuz , bel, göğüs ve diz hareketleri yaparken; az gelişmiş ülke insanlarının, gerçek adaletin tarifini yapamayacak bilgi birikim seviyesinde olan büyük çoğunluğunun, bu tür film v.s.nin etkisinde rahatlıkla kalacağını düşünerek artmış olan hüznünü izale etmek umuduyla uzatıyor elini sigara paketine.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA