DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
SÜLEYMAN KOCABAŞ
SÜLEYMAN KOCABAŞ
Giriş Tarihi : 09-06-2020 12:10

KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-18

  “KASSERİA…” –“THE KAYSERİ…”

  Talas’ın ana caddesi Atatürk Bulvarı’nın Bahçelievler cephesinde yer alan diğer  yabancı işyerleri isimleri şöyledir:

                              “Waffle & Cafe”

        İngilizce kelime,“waffle” nin dilimizdeki karşılığı “gözleme” dir. Bu karşılığı ola ola, İngilizce isim vermesi garip kaçmıştır.

                           “Robin Hod Cafe”

       Robin Hot, İngiliz efsanelerinde hiç kimsenin sevmediği soyguncu ve kan dökücü  bir eşkıya kahramanının  adı da bizde bir işyerine isim olabilmiş. Bizim tarihimizden halkın sevdiği bir kahraman isimi bulunamamış mıdır? Bunlardan Dede Korkut hikayelerinde çok sayıda vardır.  

                                  “Donas”

                              “Royal Halı”

                            “Cafe’s & Bistro”

      Dilimizi bozmuş. Çünkü dil kurallarımızda bağlaç eki alarak “ve” vardır. İngilizcede  bunun karşılığı “&” işaretidir. Bu Türkçede kullanılamaz. Bozmaya yönelik üstelik de “s” İngiliz çoğul ekini kullanmış. 

“Roma Pizza & Pizzarian  Dürüm”

ve

“Çağlayan Kebap

       Talas’ta Atatürk Bulvarı Bulvarında  9’uncu Noterin karşısında İtalya’nın milli yemek kültüründen olan olan yiyecek  “pizzarian”ın  (dilimizin ses uyumuna uyarlanarak söylenişi ve yazılışı “pizza” dır) adı gecen ülkeden taklitçilikle,   Türkçe yapılanmasında yalnızca “dürüm” bulanan yüzde sekseni  İtalyanca kelimelerden bir işyeri ismi.

         İsmini tenkit için buraya da uğrayınca,  “İşyerinize niçin bu  yabancı ismi koydunuz?” diye sorduğumuzda, “uluslararası marka Pizza’nın bir şubesi olarak açtık” cevabını verdiler. Bir kere bir yemek işinin “uluslararası” olması mümkün değildir. “Pizza” nın anavatanı İtalya olduğu için bu devletin başkenti “Roma” yı da işyeri ismine ilave etmeleri, ismiyle  yabancılaşmaya daha büyük boyutlarda katkı olmuştur. Ayrıca, adı geçen İtalyan yemeğini hem İtalyanca aslıyla “pizzarian”   yazarken hem de Türkçe ses uyumuna uygun “pizza” yazması daha da garip kaçmış.

      Biz ayrıldıktan bir iki ay  sonra, iş yapamadığından olacak ki,  işyeri kapandı.

       Yerine, yüzde yüz Tük isimli, milli, yerli ve ilmi  “Çağlayan Kebap” işyeri açıldı.

      Bu Türkçe  ismi koyduğu için gittik patronunu tebrik ettik. “Seni önce bir kucaklayalım” dedik. Sarıldık, kucaklaştıktan sonra, “Sizden önce burada  yabancı bir işyeri ismi vardı. Açanlarını, dilimizde yabancılaşma ve kimlik kaybına katkıda bulundukları için bundan vazgeçmelerine yönelik tenkide gelmiştik. Sizi ise Türkçe  isim koyduğunuz için    tebrik ve kutlamaya geldik” dedik.

      Patron, “Buyurun, buyurun, size kebap ikram edeyim, sizi sevdiğim ve açılış kutlaması için parasını  almayacağım” dedi. İşimiz yoğun olduğu için teşekkür ettik. “Allah ısmarladık” derken o ilave etti: “Bizler milli ve dini kimliğimize sahip insanlarız. Yabancı isimler koyacak kadar bunları kaybetmedik. Bizi kutladığınız için teşekkür ederiz, her zaman buyurun, Türk kebaplarımızdan  ikram edelim, bize hayır duası edin başarılı olalım” dediler. 

         “Flora Halı,

                     “Volan Giyim”

                “Vizyon Elektrik”

               “Tütünistan Tobacco”

                          “ɅkkɅyɅ”

        Bir sarraf isim. Dilimizde kullanılması yasak “Ʌ” harfini kullanarak dilimiz bozmuş. 1 Kasım 1928 tarihli “Alfabe Kanunu” na aykırıdır,

S.  Kaygısız     Kebap’cımm”

Adı geçen işyerinin karşısında bir işyeri ismi. Kendi beğenisi ve keyfine göre dil kurallarımızın dışına çıkarak dilimizi bozmuş. Dil bilgimizde genelde kelimelerin sonunda iki-üç sesiz harf yoktur. Ünlem ifade etmesinden   olarak bazı kelimelerimizi   “Eyyy !..”, “Heyyy!..” şeklinde sınırlı kullanırız.

“Machro Pascha”

        Bir kahve, oyun salonunun ismi. Makro Paşa, Sultan II. Abdülhamid döneminde Rum kökenli ünlü paşalardan birisi idi. “Vurdumduymazlığı” ile ün yapmıştı. Adı gecen dönemle   ilgili olarak, “derdini Makro Paşa’ya anlatmak” (şikayetlerin yerine getirilmeyeceği anlamında)  kabilinden bir tabir vardır. Paşa, vatandaşların şikayetlerini II.  Abdülhamid adına ona ulaştırmak için dinler, onları çoğu zaman, ilgisiz ve yarı yumuk gözüyle   “He, he…” diyerek geçiştirerek, anlıyormuş gibi yaparak  başından savan birisi idi.  

      Mahallede  hiçbir İngiliz yaşamadığı halde, İngilizlere  hitap ediyormuşçasına,  Türkçe olarak “Makro Paşa” yazmak yerine, İngilizce yazılış aslı “Machro Pascha” şeklinde yazmak  “İngilizleştirmek  özentisi” nden kaynaklanan bir yazma şekli olup,  İngilizce tabiriyle  “absurd”  (akılsızca, düşüncesizce ve saçma) bir davranış hali sergilenmiştir. Dilimizin kirlenmesi, yozlaşması, yabancılaşması ve kimlik kaybına  katkıda bulunmuştur.

     Atatürk Bulvarı Yenidoğan mahallesi  cihetinden olarak Miraboğlu camisinin karşısından başlayarak yabancı  isimli   işyerlerini ise,  üniversite öğrencilerini çekmeye yönelik, çoğunlukla yeme-içme işyerlerini de şöyle gözlemledik:

                      “Fink Cafe & Food

      “Fink” İngilizcede genelde “bozan, hoşa gitmeyen” anlamında, “cafe”, dilimizde “hahve”, demektir.  “Food” İngilizcede “yemek . yiyecek” manasına gelir.  Hem yüzde yüz İngilizce işyeri ismi kullanmış ve hem de bizim dilbilgimizde olmayan “&” işaretini (dilimizde “ve” anlamında bağlaç) kullanmış.

                      “Yaprak Döner House”  

     Yukarıda adı geçen işyerinin bitişiğinde  yarı Türkçe yarı İngilizce melez, kırma bir işyeri ismidir. İngilizce “house” Türkçede “ev” demektir. “Yaprak Döner Evi” ismini koysa idi, milli, yerli ve ilmi olurdu. “House” daha birçok işleri isminde de kullanıldığı halde, dilimizde karşılığı ola ola  özenti alımı ve modalaşmaktan olarak girmiş,  dilimizde yabancılaşma ve kimlik kaybına  sürekli ve sık sık kullanıldığı için katkı sağlayan shop, shoes, show, center, golden vb.  gibi kelimelerin yanında “beylik kelime” olarak karşımıza çıkmaktadır.

        Bu işyerini de ziyaret edip, “Bin yıldan beri kullandığımız bizim milli kelimemiz “ev” varken niçin İngiliz’in bize yabancı “house” sini kulandınız? Atalarımız bunu için mi şehit oldular, İstiklal Harbimizi bunun içi mi yaptık?” ” diye sorduğumuzda, işlerinde çalışanlar, çok sıkılgan duruma düştüler ve tedirgin oldular. Sorumuza cevap veremediler. Ziyaretimizin ardından birkaç hafta sonra  bu işyeri kapandı.   

                      “The Godfather”

        Bir yeme - içme işyeri ismi. Yukarıdaki işyeri isminin bitişiğinde yüzde yüz İngilizceden bu işyerinin anlamı, Hristiyani bir tabir olarak  “vaftiz babası” dır. Yani bir nevi bir papazın refakatinde  başka dinden birisinin Hristiyanlığa girmek için yapılan törenin adıdır. Dilimizde, kültürümüzde yabancılaşmanın daniskasına bakınız ki, Hristiyanlığın dini bir tabiri bile  bizde işyeri ismi olabilmiştir. İçinde yiyecek ve içecek satılan bir dükkandır. Öğrenci bölgesinde genelde  öğrenciler için açılmış olduğundan onlara da “kötü” örnek olmuştur.

                          “Simit Center”

      Yukarıdaki ismin bitişiğinde açılmış, yarı Türkçe –yarı İngilizce melez, kırma bir isim. İngilizceden gelen “center” dilimizde  “merkez” demektir. Bu karşılığı biline biline “center” in işyeri ismi olarak kullanılması abes ve garip kaçmıştır. Milli, yerli ve ilmi olması için “Simit Merkezi” şeklinde işyeri ismi verebilirdi.

                                “Pizza Evi”

               Yarı Türkçe – yarı İtalyanca melez, kırma bir işyeri ismi. Hele ki, “evi” yerine, yakın komşusunun yazdığı “house” yi tercih edip  yazmamış.

        “Casablanca”

     Yukarıdaki işyerinin hizasında Amerika’daki bir şehrin adı bir giyim mağazasına isim olarak verilmiş. Acaba, bir Amerikan vatandaşı kendi giyim mağazasına  “Kayseri, Sivas…” ismini verebilir mi? Hayır!.. Amerikalılar bizden daha çok milliyetçi ve milli dil duyarlılığı ve bilincine  sahip kimselerdir. Özenti ve moda alımlı bir işyeri ismidir. Açıldıktan bir müddet sonra kapandı.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
SÜLEYMAN KOCABAŞ

SÜLEYMAN KOCABAŞ

DİĞER YAZILARI ARAPLARIN SELÇUKLU VE OSMANLI YÖNETİMİNE GİRMELERİ 21-09-2021 10:58 ANAVATAN ANADOLU TOPRAKLARIMIZA YÖNELİK DÖRT BÜYÜK   TEHDİT VE TEHLİKE 10-09-2021 11:52 AVRUPA’DA ZULUM GÖREN YAHUDİLERİN   TÜRKİYE’YE SIĞINMALARI VE TOPLU GÖÇLERİ 06-09-2021 10:42 BALKAN MİLLETLERİ OSMANLI YÖNETİMİNE NİÇİN VE NASIL GİRMİŞLERDİ? 22-08-2021 12:15 TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR I 14-08-2021 19:11 MUSTAFA KEMȂL PAŞA’DAN KAMȂL ATATÜRK’E 21-07-2021 11:48 TÜRKÇE YILI MÜNASEBETİYLE I 11-07-2021 11:26 I.NAPOLYON’UN ÖLÜMÜNÜN 200. YILDÖNÜMÜ  MÜNASEBETİYLE ÇAR I.ALEKSANDR’LA  ARASINDA İSTANBUL VE BOĞAZLAR’I  PAYLAŞIM PAZARLIĞI 06-07-2021 11:25 SİYONİST YAHUDİLERLE TÜRKİYE’NİN 20 YILLIK DİPLOMATİK VE ASKERİ SAVAŞI 18-05-2021 23:59 TÜRKİYE’DE ADI KONULMAMIŞ HRİSTİYANLIK YAŞINIYOR AMA!.... 13-05-2021 12:29 “ŞÜYUU HAKİKATİNDEN BETERDİR” 12-05-2021 13:32 YUNANİSTAN’IN KURULUŞU VE TÜRKİYE ALEYHİNE 9 KERE BÜYÜMESİ 11-05-2021 19:29 İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ BIRAK GAZETELERİN MAGAZİN EKLERİNE BAK!... 10-05-2021 16:17 TARİHTE YAHUDİLERİ KURTARAN MÜSLÜMANLAR ONLAR TARAFINDA BUGÜN NASIL YOKEDİLİYORLAR 09-05-2021 14:38 İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ BIRAK GAZETELERİN MAGAZİN EKLERİNE BAK!... 08-05-2021 17:44 FETÖ İLE MÜCADELE McCARTHYCILIK’A MI DÖNÜŞMÜŞTÜR? 07-05-2021 22:42 “ŞÜYUU HAKİKATİNDEN BETERDİR” 06-05-2021 20:12 TÜRKİYE ENGELLENEMEZ 05-05-2021 01:27 OĞUZ ÇETİNOĞLU’ NUN SÜLEYMAN KOCABAŞ’LA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ RÖPORTAJI 30-04-2021 19:59 YUNANİSTAN’IN KURULUŞU VE TÜRKİYE ALEYHİNE 9 KERE BÜYÜMESİ 28-04-2021 09:53 TÜRKÇENİN İNGİLİZCE VE İNGİLİZCE  GRAMER  KAİDELERİ  İLE  İŞGALİ 27-04-2021 10:54 OSMANLI DEVLETİ MONDRÖSÜNDEN T.C. DEVLETİ MONDRÖSÜNE KISA TARİH 26-04-2021 10:16 AMERİKAN BAŞKANI JEO BİDEN’İN SATIR ARALARINDAN ÇIKARTILABİLECEK TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ YENİ EMELLERİ 25-04-2021 12:46 İNGİLTERE – AMERİKA’NIN İSTEDİĞİ KADAR ZENGİNLİK –MÜSLÜMANLIK VE COĞRAFYAYA SAHİP OLABİLDİK 24-04-2021 15:23  BAŞINIZA “CÜBBELİ  AMİRAL” KADAR  TAŞ MI DÜŞSÜN? 21-04-2021 10:34 OSMANLI DEVLETİNİN MONDRÖSÜ 17-04-2021 21:14 İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE GELEN SÜREÇ NASIL YAŞANDI? 15-04-2021 20:57 İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN DERİN ANALİZİ I 06-04-2021 10:54 İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE GİDEN YOL 02-04-2021 11:17 TÜRKİYE’DE AİLEYİ YIKMANIN ULUSLARARASI BOYUTLARI 23-03-2021 21:39 CUMHURİYETİMİZİN  100’ ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ ANMA VEYA HATIRA KİTABI  HAZIRLAMA PROJE TEKLİFİ 14-03-2021 12:46 OLMUYOR BEYLER OLMUYOR!... 1 10-03-2021 10:33 AMERİKA’NIN ÜSTÜN TOPU –TÜFEĞİ VARSA BİZİM DE KALEMİMİZ VARDIR. KALEM,  KILIÇTAN, TOP VE TÜFEKTEN DAHA KESKİNDİR. 06-03-2021 12:07 TARİHİMİZE DÜŞEN KARA LEKE 03-03-2021 23:04 YENİ DÜNYA DÜZENİNE STRATEJİK BİR BAKIŞ 24-02-2021 21:28 “BÜYÜK FELAKET” 21-02-2021 17:59 TARİH VE GÜNÜMÜZ PENCERESİNDEN ALINTILI YORUMSUZ TARİH BELGELERİ YAZI DİZİSİ I 20-02-2021 15:19 AK PARTİYE MANİFESTOM 16-02-2021 22:15 LAF EBESİ DEĞİL İŞ EBESİ İSTİYORUZ!... 14-02-2021 23:05 DİLİMİZİN YILLARDIR SAHİPSİZLİĞİ ATATÜRK KÜLTÜR DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU BAŞKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARININ İÇİNE DÜŞTÜKLERİ BÜYÜK HATA 12-02-2021 21:20 TÜRKİYE’DE SİYASİ PARTİLER 12-02-2021 09:43 OLMUYOR BEYLER OLMUYOR YAPAMIYORSUNUZ!... 10-02-2021 18:29 MİLLETİMİZE AÇIK MEKTUP 03-02-2021 22:41 DİL SORUNLARIMIZ I 30-01-2021 12:13 HAYRA ALȂMET DEĞİL!... 29-01-2021 09:48 DİL SORUNLARIMIZ I 22-01-2021 15:44 ANADOLU ELDEN GİDİYOR 10-01-2021 11:33 DİL BUHRANI VARLIĞIMIZIN  İZAHI 08-01-2021 13:06 DİLİN ÖNEMİ, TÜRKÇENİN ÜSTÜNLÜĞÜ VE BİR MİLLETİ YOK ETMEK İÇİN DİLİNİN YOK EDİLMESİNE YÖNELİK   ÖZDEYİŞLER VE GÖRÜŞLER 07-01-2021 10:36 ÜSTADIMIZ  MUHİTTİN NALBANTOĞLU’NU EBEDİYETE UĞURLADIK  06-01-2021 10:54 BİRAZ DA DİLİMİZİN TARİHİNİ  ÖĞRENELİM  31-12-2020 10:40 TALAS İLÇESİ NASIL BİR “İNGİLİZ İLÇESİ” HALİNE GETİRİLDİ ? 24-12-2020 09:40 MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ’YE AÇIK MEKTUBUM 06-12-2020 13:05 TÜRKÇEYİ BOZMAK, YOZLAŞTIRMAK VE KİMLİK KAYBINA YÖNELİK 9 HATA 26-11-2020 21:17 KIBRIS MESELESİNDE AKLIN YOLU BİRDİR 20-11-2020 10:50 TÜRK HAVA YOLLAR MI İNGİLİZ HAVA YOLLARI MI? 08-11-2020 17:53 BİR PROTESTOM 24-10-2020 17:18 TÜRKÇENİN İŞGALİ VE “TÜRKÇE MİSAK - I MİLLİSİ”-3 10-10-2020 13:46 TÜRKÇENİN İŞGALİ VE   “TÜRKÇE MİSAK  - I MİLLİSİ”-2 08-10-2020 19:11 TÜRKÇENİN İŞGALİ VE   “TÜRKÇE MİSAK  - I MİLLİSİ”-1 07-10-2020 19:28 ANADOLU ELDEN GİDİYOR MU? 05-10-2020 19:08 ANADOLU ELDEN GİDİYOR MU?-2 03-10-2020 14:52 ANADOLU ELDEN GİDİYOR MU? -1 29-09-2020 19:15 TÜRKÇE SEVDALISI OĞUZ ÇETİNOĞLU 27-09-2020 16:02 SENARYO-KORONA ONDOKUZ (VİRÜS)’ LE SÖYLEŞİ-5 14-08-2020 11:20 SENARYO-KORONA ONDOKUZ (VİRÜS)’ LE SÖYLEŞİ-4 13-08-2020 13:18 SENARYO-KORONA ONDOKUZ (VİRÜS)’ LE SÖYLEŞİ-4 12-08-2020 13:42 SENARYO-KORONA ONDOKUZ (VİRÜS)’ LE SÖYLEŞİ-3 12-08-2020 13:40 KORONA ONDOKUZ (VİRÜS)’ LE SÖYLEŞİ-2 10-08-2020 16:27 KORONA ONDOKUZ (VİRÜS)’ LE SÖYLEŞİ-1 09-08-2020 16:13 KORONAONDOKUZ  (COVID -19) Lakabı Namı VİRÜS İLE SÖYLEŞİ 25-07-2020 14:45 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI-29 22-07-2020 12:04 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI-28 21-07-2020 13:09 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI-27 19-07-2020 12:10 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI-26 13-07-2020 13:56 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI-25 12-07-2020 12:05 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI-24 11-07-2020 12:10 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI-23 06-07-2020 10:54 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-22 05-07-2020 14:58 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI-21 04-07-2020 11:37 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-21 28-06-2020 11:33 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI-20 20-06-2020 11:27 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-19 14-06-2020 13:24 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-18 09-06-2020 12:10 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-17 02-06-2020 12:09 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-16 31-05-2020 12:00 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-15 30-05-2020 12:13 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-14 26-05-2020 10:49 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-13 25-05-2020 12:46 KAYSERİ’DE YABANCILAŞMA VE KİMLİK KAYBI -12 24-05-2020 07:02 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-11 17-05-2020 12:32 KAPKARA VE KASVETLİ BİR GÜN 12-05-2020 12:41 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-10 11-05-2020 11:58 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI “KASSERİA…” –“THE KAYSERİ…”-9 01-05-2020 13:49 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-8 24-04-2020 12:27 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-7 15-04-2020 15:53 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-6 06-04-2020 13:38 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-5 27-03-2020 11:41 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-4 23-03-2020 11:15 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-3 22-03-2020 13:56 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI “KASSERİA…” –“THE KAYSERİ…”-2 20-03-2020 11:18 KAYSERİ’DE  YABANCILAŞMA  VE KİMLİK KAYBI-1 19-03-2020 11:14 “EY TÜRK KENDİNE DÖN!...”-8 07-02-2020 11:43 “EY TÜRK KENDİNE DÖN!...”-7 06-02-2020 11:35 “EY TÜRK KENDİNE DÖN!...”-6 05-02-2020 11:09 “EY TÜRK KENDİNE DÖN!...”-5 04-02-2020 11:03 “EY TÜRK KENDİNE DÖN!...”-4 03-02-2020 11:36 “EY TÜRK KENDİNE DÖN!...”-3 02-02-2020 14:26 YENİ BİR BİLGE KAĞAN MESAJI VE ÇAĞRISI “EY TÜRK KENDİNE DÖN!...”-2 31-01-2020 10:54 YENİ BİR BİLGE KAĞAN MESAJI VE ÇAĞRISI “EY TÜRK KENDİNE DÖN!...”-1 30-01-2020 10:45
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş614
 • 2Hatayspor613
 • 3Trabzonspor513
 • 4Altay612
 • 5Fatih Karagümrük611
 • 6Konyaspor511
 • 7Fenerbahçe510
 • 8Kayserispor610
 • 9Alanyaspor59
 • 10Gaziantep FK68
 • 11Galatasaray68
 • 12Sivasspor66
 • 13Adana Demirspor66
 • 14Yeni Malatyaspor66
 • 15Kasımpaşa55
 • 16Göztepe65
 • 17Antalyaspor65
 • 18Başakşehir FK63
 • 19Giresunspor51
 • 20Çaykur Rizespor61
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA