DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
AHMET KARASLAN
AHMET KARASLAN
Giriş Tarihi : 01-11-2019 11:20

GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-1

Kitabımızı okuyanlardan bazıları belki bize sitem edeceklerdir. “Gömürgen’in önemli şahsiyetleri bu kadar mı? Neden falan ile falan da alınmamıştır?“ diyeceklerdir. Şahsiyetlerimiz elbet bu kadar değildir. Her meslekten kendi dalında çok iyi yetişmiş değerli insanlarımız vardır. Ama onlar kendini topluma kabul ettirememişlerdir. Ya da sadece nüfus cüzdanlarında “Doğum yeri: Gömürgen” yazdığından zorunlu olarak Gömürgenlidirler. Kasaba halkına kendini tanıtamamış, halktan kendini soyutlamıştır. Gömürgen halkınca tanınmayan şahıslar hakkında nasıl bigi toplanır ki?..

Bize verilen bilgilere göre şahsiyetleri belirledik.

HACI MÜDÜR’ÜN AHMET AĞA

Kaynak kişi: Möhreli ATİK

“Hacı Müdür’ün Ahmet, daha çocuh yaşta iken obası Topahdaş’a gonmuş. Ahmet çevrede oynarken bir hazine bulmuş. Onu alırken de cinlere çarpılmış. Bu yüzden ağzı eğilmişti. Bu hazine ile zengin olan Ahmet Ağa’nın hazine bulduğunu öğrenen zamanın eşgıyaları ona çoh basgın yaparah gendisine işgence etmişler, ama sahladığı hazinenin yerini söyletmeye muvaffak olamamışlardır. Ölüp giderken de çocuhlarına ya söyleme fırsatını bulamamış veya söylememiştir.

Aynı yörede Ali Hoca (Karaaslan) da iki tane altın para bularah Kayseri’de bir Ermeni’ye göstermiş. Parayı gösterdiği Ermeni Ali Hoca’ya şöyle demiş: “Hoca senin bulduğun altınlar, hazinenin binde biri bile değildir. Hem de bunlar insanları yanıltmah için dış tarafa gömülen şeylerdir. Eğer bana içini getirebilirsen seni ihya ederim”

ALİ HOCA (KARAASLAN 1890-1957)

 (Kaynak kişi: Aslangara Karaaslan-oğlu)

Ali Hoca, 1894 yılında Gömürgen’de doğmuştur. Babası, Hacı Osman Mahsenler kabilesindendir. Hacı Osman’ın babası da Omuş Goca’dır.

Babam Ali Hoca, ilk eğitimini dedem Hacı Osman’dan almış. Sonra Keklikoğlu Köyü’nde Hasan Hoca varmış. Hasan Hoca’nın ermiş olduğunu söylüyorlar. Hunat Cammi’nde Kızıklı Kasım Efendi’den dinî eğitimini alarak hafız olmuş.

 

GENÇLİĞİNDE PARA SAÇARMIŞ

(Kaynak kişi: Aslangara Karaaslan-oğlu)

Dedem Hacı Osman, çoh zenginmiş. Babam, Keklikoğu Köyü’nde medresede eğitim görürken, avuç avuç para dağıtırmış.

Bir yaz günü medrese arhadaşlarına ziyafet vermiş. Her nasılsa, bizim köyden Şıh Emir Coşkun ile Orta Köy’den Cıbır’ın torunu Ali’yi davet etmeyi unutmuş. Şıh Emir ile Cıbır’ın torunu Ali, buna çoh alınmışlar. İkisi arasında bir plân yapmış. Cıbır’ın torunu Ali, “Ali Hoca’da benim beş lira alacağım var” diye söylenti çıharacah, Şıh Emir de şahitlik yapacahmış. Babamdan bu parayı aldıhdan sona ikisi birlikde yiyeceklermiş.

Ali, babamdan beş lira alacahlı olduğunu ortalığa yaymış. “Benden borç olarah aldığı beş lirayı vermiyor da, arhadaşlarına ziyafet çekiyo,” diye önüne gelene söylemiş. Babama birgaç kıta da şiir yazmış. Bunu da ortalıhta ohuyup duruyrmuş:

Gemerek’e atlı gaçırır,

Yaz günü molla seçilir.

Hacı Osman’ın Çaltah Ali,

Gorhduğuna çay içirir.

 

Çaltah Ali, Çaltah Ali,

Yırtılıh zahonun golu.

Eyle[1] verdi bellemeğil,

El parasın alır deli...

Babamın gulağına gadar gelince, kalhıp Şıh Emir’e giderek şöyle demiş:

— Benim Ali’ye beş lira borcum varmış. Sen de şahitmişsin. Şıh Emir, Allah’ını seversen, dinine-imânına doğru söyle! Ne zaman Ali’den borç aldım?..

Şıh Emir, gülerek cevap vermiş:

— Hoca, bu işe Allah’ı, dini, imânı garıştırma! Hiç borcun yoh amma var. Yahu biz sana ne yaptıh da, ziyafet verdiğinde ikimiz seçtin? O beş lirayı alıp, ikimiz yiyeceğiz. Haydi verme bahalım!..

Babam rahmetlik, davette bir gasıt olmadığını, unutmuş olduğunu söyleyip özür dilemiş. Parayı onlara vermiş.

 

ALİ HOCA’YI BENDEN DAHA İYİ HİÇBİR EVLADI TANIYAMAZ!

(Kaynak kişi: Yunus Karaaslan-torunu)

 İddia ediyorum ki, Ali Hoca’yı benden daha iyi hiçbir evladı tanıyamaz.

İlk torun olduğum için dedem ile babaannemin yanında ayrı bir değerim vardı. Annem beni sütten kestikten sonra dedemin ölümüne gadar, hep onun yanında galdım. Dedem beni her gittiği yere götürürdü. Yatağını benimle paylaşırdı. O zamanlar zihnimi meşgul edecek bir şeyler olmadığından, dedemle ilgili anılarım hâlâ hafızamda taptazedir.

Dedem, Kayseri Hunat Camii’nde hafızlık dersi alarak dinî eğitimini tamamlamıştır. Ders aldığı hocalardan birinin Kızıklı Kasım Efendi olduğunu bir anısında şöyle anlattığı söylenmektedir:

“Kızıklı Kasım Efendi Hunat Camiin’deki bir vaazında bize şöyle söylemişti: İki arhadaş bu camide dinî eğitimi tamamladıktan sonra köyümüze gidiyorduk. İkindi namazına hazırlıh için bir çeşmede abdest alırken yanımıza bir çoban geldi. İkindi namazına hazırlıh yaptığımızı öğrenince, namazı cemaatle gılmah için kirli elbiselerini değiştirene gadar gendisini beklememizi rica etti. Biz de onu bekledik. Namaza dururken ben şöyle dedim:

— Arhadaşlar, namazın sonunda Allah’tan dilekte bulunalım. Her birimiz de neler dilediysek, namaz sonunda anlatalım.

Namazı gılıp, duâ ettikten sona ben dileğimi açıhladım. “Ya Rabbi, Hunat Camii’ne vaiz olarak geri dönmeyi bana nasip eyle” diye dilekte bulunduğumu söyledim. Benimle eğitim gören arhadaşım da aynı camiye imam olmayı dilemişti. Çobanın dileğini sorduh.

O da dedi ki: “Ya Rabbi, bu dünyada senin buyruhlarına hakgıyla uyamadım. Emir ve yasahlarını yerine getiremedim. Günahım çohtur. Dünyayı gendime zindan ettim. Bari ahretimi sen mamur eyle. Beni bağışla…”

Aradan zaman geçti. Gördüğünüz gibi ben caminizin vaiziyim. Yüce Allah (CC), arhadaşıma da dileğini verip; aynı camiye onu da imam etti. Çobanın akıbetini bilemiyoruz. Biz dünyalık istedik. Bir çoban gadar da olamadıh. Vah bizlere, yazıh bizlere… diye dizlerini döverdi.”

Ali Hoca, on bir yıl askerlik yapmıştır. Askerliği süresince hep tabur imamlığı görevinde bulunmuştur. Bu süre zarfında sakal bıraktığı, sakalını da hiç kestirmediği söylenmektedir.

Ali Hoca ile birlikte eğitim gören iki arkadaşı daha varmış. Birisi Sofu Mahmut Köyü’nden Mevlüt Hoca, diğeri Düzencik Köyü’nden Gara’nın Hafız’dır.

Ali Hoca “Hafızlık” dalında birinci, Mevlüt Hoca “Tecvit” dalında birinci, Kara’nın Hafız da Gizli ilimlerde birincilikle eğitimlerini tamamladığı söylenmektedir. Ali Hoca’nın hafızlığı hakkında konuşan yeğeni Bekir Günay, Mevlüt Hoca’dan şöyle işittiğini anlattı:

Gara’nın Hafız’ın da “Kuru deriyi yürütecek gadar güçlü bir ilmi olduğu söylenmektedir.

Gızıhlı Gasım Efendi’den etkilenen üç arhadaş, mezun olup köylerine dönerken aralarında şöyle bir anlaşma yapmışlar.

Dedem der ki: Arhadaşlar, üçümüz de çevrede dinî bilgi yönünden ileri gelenlerden sayılırız. Bir gün Hakk vaki olacahdır. Önce ölenin cenazesini, geride galan iki gişi yıhasın, namazını da aralarında anlaşarak gıldırsınlar. İkici sırada öleni de sona galan yıhasın ve namazını gıldırsın. En sonra ölene de Allah (c.c.) Kerim’dir.

Önce Gara’nın Hafız ölmüş. Dedem ile Mevlüt Hoca onun cenazesine gereğini yapmışlar. Aradan geçen zamanda Melüt Hoca, yatalah hasta olup yatağa düşmüş. Herkes kimin önce öleceğini marah ediyor, bir yandan da “Mevlüt Hoca daha önce ölür” diyolarmış. (Devam Edecek)

 

 

 

[1] EYLE: Karşılıksız vermedi, borç olarak verdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
AHMET KARASLAN

AHMET KARASLAN

DİĞER YAZILARI MEVLANA MENKIBELERİNDEN BASILMAYAN YENİ ŞİİRLERİM LAFONTEİN MASALLARINDAN BASILMAYAN ŞİİRLERİM HALK KÜTÜRÜNDEN BASILMAYAN ŞİİRLERİM HALK KÜTÜRÜNDEN BASILMAYAN ŞİİRLERİM BEYDEBÂ MASALLARINDAN BASILMAYAN ŞİİRLERİM AİSOPOS (EZOP) MASALLARINDAN BASILMAYAN ŞİİRLERİM KÖYÜME (GÖMÜRGEN) İLKBAHARDA BAYRAMLAŞMA YENİ YOĞURT UTANIN!.. GARADAĞ’DAN GÖRÜNEN YERLE GÖMÜRGEN GÖMÜRGEN DEĞİL Mİ?.. KÖYÜME (GÖMÜRGEN) YAYLADA DEĞİL Mİ? GÖMÜRGEN VAR AHMET KARAARSLAN-ŞİİRLER ŞAH İSMAİL ÇOCUKLUĞUM GÖMÜRGEN YARALI MAHMUT GOÇ MUSTAFA KEDİNİN TEK OYUNU HİKAYELER... AH ADEM BABA AH!.. TOPRAK ANA VE MEVSİMLER CIRCIR BÖCEĞİ (Cırlayık) GÜVERCİN TİLKİ VE LEYLEK LANET OLSUN… DEVECİ İLE YILAN KÖSE DAĞI MASALI ÇİLKEKLİK VE DAĞ KUŞU TİLKİ İLE ÜZÜMLER KARGA İLE YILAN KAZAN ÖLDÜ!.. BİR KEMİK AT DA GÖR! GİDEYİM Mİ DAHA DA? VAAZ KONUŞAN KAVAL TARLA KUŞU AĞUSTOS BÖCEĞİ VE KARINCA KARGA İLE YILAN ANADOLU EFSANESİ KONUŞAN KAVAL KAZAN ÖLDÜ!.. AĞAM İSTANBUL’U MESKEN Mİ DUTTUN? GÖMÜRGENDEN İNANIŞLAR-3 GÖMÜRGENDEN İNANIŞLAR-2 GÖMÜRGENDEN İNANIŞLAR-1 EZOP MASALLARINDAN BİR TÜRKMEN DÜĞÜNÜ... ÖKÜZÜ KESİN NASRETTİN HOCA FIKRALARINDAN ŞİİRLER ODUNCUNUN DİLEĞİ GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-12 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-11 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-10 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-9 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-8 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-7 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-6 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-5 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-4 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-3 GÖMÜRGEN’DE İZ BIRAKANLAR-2 HABİB KARAASLAN-10 İLK TEDRİSATA ARZUHAL HABİB KARAASLAN-8 HABİB KARAASLAN-7 HABİB KARAASLAN-6 HABİB KARAASLAN-5 HABİB KARAASLAN-4 ŞAİRLİK HABİB KARAASLAN-3 HABİB KARAASLAN-2 HABİB KARAASLAN-1 GÖMÜRGEN’DE SAYIŞMA VE TEKERLEMELERİMİZ KONUŞAN KAVAL
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
HAYVANLAR ALEMİ
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
HAYVANLAR ALEMİ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA