DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
ÇINAR CAN ÖZYÜREK
ÇINAR CAN ÖZYÜREK
Giriş Tarihi : 11-05-2020 11:56

DOĞAYI KORUMAK ADINA NE YAPIYORUZ ?

Merhaba Sevgili Okurlarım,

Zaman zaman, doğa etkinliklerine katılmaya çalışan bir arkadaşınız olarak, özellikle doğa yürüyüşlerimde, üzülerek gördüğüm, şahit olduğum,birçok menfi manzarayı sizlerle paylaşarak yazıma başlamak istiyorummüsaadenizle.

Doğa da olmak,insanının stresini azaltıyor, pozitif hislerimizi artırıyor, ancak bu güzel aktiviteleri gerçekleştirirken, yürüyüş esnasında yerlerde gördüğümüz sigara izmaritleri, poşetler vs. bizleri ziyadesiyle üzüyor. Bu çirkin görüntüler, maalesef doğaya duyduğumuz saygısızlığın en belirgin örneklerinden. Doğa yürüyüşlerimde, sıkça karşılaştığım poşetler, güneş ışıklarını absorbe ediyor ve küçük çalıları tutuşturarak can damarlarımız olan ormanlarımızın yanıp kül olmasına sebep olabiliyor.

Doğada yürürken karşımıza çıkan poşetlerin, plastik şişlerin haricinde karşılaştığım diğer bir negatif örnek ise, sigara izmaritleri. Sigara, yalnızca insan vücuduna zararı olan bir bağımlılık aracı değil, aynı zamanda doğamıza da çok ciddi zararları olan, bizlerle beraber doğayı da zehirleyen bir madde. İnsanlar vücutlarınızehirlerken, aynı zamanda içtikleri o sigaraların artığı olan izmaritlerini de doğaya atarak, güzelim tabiatımızı tüketmeye çalışıyor.  Sevgili okurlarım, müsaadenizle sigara izmaritlerinin doğaya atılması ile ilgili çarpıcı bir sayısal veriyi paylaşmak istiyorum sizlerle. Sigara izmaritlerinin doğaya atılması konusunda yapılan bir araştırmaya göre, Dünyaçapında, sigaraiçenlerin, üzücüdür ki %76’sı ila %84’ü izmaritlerini yere atıyor.

Peki, yere atılan bu sigara izmaritleri, doğamızda ne gibi komplikasyonlara yol açıyor?

Yine bilimsel bir açıklama ile devam edeyim:  EcotoxicologyandEnvironmentalSafety’de yayımlanan bir makaleye göre, sigara izmaritleri, yoncaların ve çimenlerin yetiştiği toprağa zarar vermekte. Dolayısıyla doğaya atılan sigara izmaritleri, bitkiler için ciddi birer tehdit ve bu tehdittin müsebbibi doğa bilinci oluşmamış insanlar.

Şimdi gelin hep berabergeçmişe, çocukluk yıllarımıza dönelim. Çoğumuzun çocukluğu, doğayla şimdiki yıllara nispeten dahaiç içe geçmiştir diye düşünüyorum. Bizim neslimiz ve özelliklede bizden öncekiler, çokşanslılar. Zirababalarımız, dedelerimiz çocukluk dönemlerinde hayatlarını hep doğaya yakın veya doğanın içinde geçirmişler. Peki, babalarımızın, dedelerimizin çocukluklarında doğa ile bağlantı halinde olmaları, onlara pozitif olarak neler katmış olabilir? Örneğin oyun oynama şekli ve yaratıcılık, çocuklarımızıngelişiminde, önemli biryeri olanoyun, şimdilerde uygulandığı şekliyle, çocuklarımızın cep telefonlarının içerisine sıkıştırılmış, telefonda yüklü dijital oyunları oynaması formatında değilde, tamamenözgür ve yaratıcı haldeymiş. Aslında hangi dönemde olursak olalım doğada geçirdiğimiz zamanların, enkıymetli zamanlar olduğu düşüncesindeyim. Ancak çocuklarımızın, gelişimleri noktasında onlara en büyük yardımcı etmen doğa. Peki, doğadaolmak, gelecek nesillerimiz olan çocuklarımıza ne gibi faydalar sağlayabilir?Bunu birkaç örnek ile ifade etmek istiyorummüsaadenizle. Çocuklarımızın doğada buldukları bir taş veya bir yaprak, hayal güçleri ile birleşerek bir anda araba veya kayık haline dönüşebilir.Dolayısıyla hayal güçleri ile doğadaki nesneleri birer oyun malzemesine dönüştürmek ve onlarla diledikleri şekilde oyun tipleri geliştirmekellerinde. Doğada gördükleri hayvanlar ile kurulan bağlar, doğanın akustiğinin içerisinde tamamen doğal sesleri işiten bir çocuk, duyu organlarını tam anlamıyla sağlıklı ve optimal olarakkullanır. Yaniçocuklarımıza, özgürlük fırsatı veriyor doğa.  .Hayatımızın her safhasında bizlere olumlu katkısı olan doğamız, çocukluk döneminde de evlatlarımıza, neleri yapabilip yapamayacaklarınınbilgisini deneme yanılma ile sunuyor. Sınırlarını, öğrenmesini sağlıyor.Peki, bizler doğayı korumak adına ne yapıyoruz? Bu güzelim hazinenin içerisinde, farkında olmadan yaşayan insanlar olarak, kendimize, bu soruyu soruyor muyuz? Sorduğumuzu maalesef düşünmüyorum. Saygı değer okurlarım, bu yazımda, tabiat ananın, bizler için önemini anlatmaya çalıştım. Aynı zamanda doğamıza verdiğimiz zararlardan bahsettim ve bu zararları birkaç örnek ile anlatmaya çalıştım. Ancak, doğamıza yaptığımız tahribatlar yalnızca bu örneklerden İbaret değil, bunlar gibi birçok örnek daha sayabiliriz maalesef.

Bize düşen, daha güzel bir dünya için, daha yaşanılabilir bir dünya için, yarınlarımız için doğamızı koruyalım. Unutmayalım ki çevremizdeki her şey doğanın varlığı ile yaşamına devam

Ediyor, şayet ona bir şey olursa hepimiz yok oluruz.

Sevgi ve saygılarımla…

Bana, cinarcanozyurekegitimkocu@hotmail.com mail adresimden her zaman ulaşabilirsiniz.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA