DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MUSTAFA ACAR
MUSTAFA ACAR
Giriş Tarihi : 03-04-2020 12:03

CORONA GÜNLERİNDE AKIL

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

“HATA ÜSTÜNE HATA,
BÜ YÜZDENDİR ŞAMATA”

Corona deyin, Covid-19 deyin,her ne şekilde telaffuz ederseniz edin,aynı beladan bahsediyorsunuz, aynı küresel şerri kastediyorsunuz demektir. Aralık 2019 da Çinde ortaya çıktığında, bu milletin rehavet ehli bir çoğunun, açıktan dillendirmese de içinden “Yahu Çin nere, bizim topraklar nere, Dünyanın öbür ucu, bize gelene kadar o hoo” diye düşündüğünü tahmin edebilecek bir yaşta ve tecrübede olduğumu düşünüyorum. Kayıp sayısı 1 ile başlayıp, üç, beş, on,
Onbeş, yirmi diyerek, artarak, katlanarak, geometrik çoğalma arz edince; “Demek ki Çin o kadar da uzak değilmiş” diyenlere tesadüf edilir olması, gecikmiş bir uyanık olma ve teyakkuz hali sergiliyordu. 
Ancak önemli olan; tabandaki uyanışın tavana ne kadar sürede yansıyacağı, sirayet edeceği, daha açığı tesir edeceği idi. Bu tür felaketler ayda yılda bir gibi periyotlarda ülkelerin kapılarını çalmadığından, en azından,beş, on yıl gibi, yarım veya bir asır gibi zaman dilimlerinde ziyaret ettiğinden, üst kademenin, bürokrasinin anında uyanmasını beklemek saflık olurdu. Toplumun kendi kendine irkilmesini beklemek daha safça bir bekleyişti. Zira araştıran, okuyan birilerinin tasvip ve takdir görmediği, nizami tahsilin dahi, rahat yaşamak, sınıf atlamak için vesile olarak görüldüğü, toplumların uyanma ihtimalinin oranı çok düşüktü.
Böyle olunca işimiz Allaha havale edilmiş oluyordu. Ne zaman ki resmi ağızlardan bir can kaybı ifadesi duyuldu, işin rengi değişti.
Demek ki ne imiş; Çin kahır ekseriyetin zannettiği veya ümit ettiği kadar hiç te uzak değilmiş.Toplumu yönetme iddiasıyla seçilmişlerin, daha hazırlıklı, daha tedbirli ve daha teyakkuzda olması gerekiyormuş. Devletin hafızasındaki tecrübelerin, bir daha gözden geçirilmesi, diğer ülkelerin aldığı tedbirlerin göz önünde bulundurulması, mevcut enerji ve maddi kaynaklarınızın ilmin, bilimin ve aklın emrine verilmesi gerekiyormuş.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA