DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MUSTAFA GÖÇER
MUSTAFA GÖÇER
Giriş Tarihi : 23-02-2022 19:22

BAY ENERJİ: KARANTİNA GÜNLERİ (KÖY FAALİYETLERİMDEN RESİMLER) 23.02.2022


YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET:
2. BÖLÜM.
Çam Ağacı “ne güzel, diktiğiniz fidanları takip etmeniz ne güzel. Keşke herkes sizin gibi davranarak tohumlar ekse, fidanlar dikse ve diktiği fidanları takip etse.” Dedi ve ekledi. “Ne yazık ki insanlar genellikle fidanları toprağa gömdüklerinde her şeyin bittiğini sanarak çekip gidiyorlar. Bir de alelacele gömmeleri yok mu? Çok üzülüyorum. Sonra o fidanları orada unutuyorlar. Tabii. Çok acı. Çünkü o zaman o fidanlar orada yalnız kalıyor, çok üzülüyor ve çok acı çekiyorlar. Tohum olarak ekilmedikleri için. O bölgeye yer değiştirerek geldikleri için. Yerleri çok uygun değilse ve üstüne üstelik birde dikim hataları varsa genellikle yeni yaşam koşullarının baskılarına dayanamıyor ve kısa süre içerisinde kuruyup gidiyorlar. Acı çeken fidanlara, boşa giden zamana, onları fidan haline getire bilmek için harcanmakta olan enerji ve kaynaklara… Hepsine üzülüyorum. Bir de iklim problemlerini düşününce üzüntülerim kaygıya dönüşüyor.” 
Yaşlı Çam Ağacı lafını bitirdikten sonra merakla sordum.
-Baskılar ne ki?
Yaşlı Çam Ağacı “biraz önce sen o baskıların bir kısmına karşı önlem aldın ya” dedi ve açıklama yaptı.
-Kuraklık baskısı, zararlı baskısı, hayvan baskısı, ot baskısı, iklim ve doğa hareketleri baskısı, insan baskısı… 
-“İklim ve doğa hareketleri baskısı” diye söylendim kendi kendime.
Yaşlı Çam Ağacı orasını anlamadığımı anlamıştı ve hemen cevap verdi.
-Kar yatırabilir. Rüzgâr yatırabilir. Üzerine toprak kayabilir…  
Yaşlı Çam Ağacına teşekkür ettim ve tam yanına oturmuştum ki tekrar konuştu. 
-Unutma. Çam fidanlarını özellikle dört yıl, genel olarak sekiz yıl; meyve fidanlarını ise her yıl takip edeceksin. Yaz aylarında ilk üç yıl toprağın durumuna göre sulamayı aksatmayacaksın.   Ayrıca. İnsan baskısını da unutmayacaksın.
Yaşlı Çam Ağacına dönerek “bunlar çok güzel bilgiler. Ancak. İnsan baskısı için ne yapabilirim ki?” Diye sordum.
Yaşlı Çam Ağacı özetle cevap verdi.
-Ailede, çevrende, okulda ve yaşamın olduğu her yerde eğitim, eğitim, eğitim. Çünkü insan baskısı asla bitmez ve yaşam devam ettiği müddetçe insanlar bilgilendirilmeye devam edilmelidir.
Sessizlik oldu ve Yaşlı Çam Ağacı tekrar konuştu.
 “Keşke bademler yumuşak kabuklu olsaydı. Ancak. Kuşburnu ve meşe tohumlarını ekmekle çok güzel yapıyorsun.”
Yaşlı Çam Ağacına hemen sordum.
Neden bademler yumuşak kabuklu olmalıydı? Ayrıca kuşburnu çalılarının ve meşe ağaçlarının özel önemi ne ki? Diye sorduğumda Yaşlı Çam Ağacı tekrar konuşmaya başladı.
-Bademler yumuşak kabuklu olsaydı tüm kuşlar ve tüm canlılar onları rahat bir şekilde tüketebilirdi. Hatta ağızlarında yuvalarına taşır ve kış döneminde onlardan faydalanırlardı. Kuşburnu hatta karamuk, alıç çalıları ile meşe ve kayın ağaçlarına gelince. Tüm kemirgenlerin, kuşların, sincapların, ayıların bu tarz çalı ve ağaçlara çok ihtiyaçları var” Dedi ve sordu. 
-Mustafa sana bir hikâye anlatmamı ister misin?   
Hemen cevap verdim.
-Tabii ki. Çok sevinirim.
Yaşlı Çam Ağacı “Bu hikâye sana meşe ağaçlarının ve kuşburnu başta olmak üzere tüm çalılarının önemini çok daha iyi anlatacak ve sen bu önemi hiç unutmayacaksın. Çünkü seninle de ilgili” dedi ve Büyük Bozyı’nın hikâyesini anlatmaya başladı.
-Bak Mustafa kısa süre önce burada yaşamakta olan büyük bir Bozayı vardı. Yaz aylarında yaz meyveleri ile beslenirdi. Sen de tanıyordun onu. Kasabadan döndüğünde kaybolmuş olan Bozayı. Böceklerle beslenirdi. Hatta bizim köklerimize zarar veren böcekleri tüketerek bizleri rahatlatırdı. Sonbaharda ise daha çok pelit yiyerek yağlanır hatta biraz da pelit toplar, yuvasına götürür ve kış uykusuna yatardı. Olurda açlıktan uyanırsam o pelitler yer ve tekrar uykuya dalarım diye. Tabi bir de balık, böcekler, yeşil otlar, kuşburnu, dağ armudu,  alıç ve bal onun en güzel yemekleri arasındaydı. Özellikle kuşburnu ona yaşam veren bir meyveydi. Dahası kuşburnu onun can simidiydi. “Kış aylarında yiyeceksiz kalırsam bir kuşburnu çalısı bulur ve karnımı doyururum” derdi.
Lafa girerek konuştum. “Ben çok heyecanlıyım. Büyük Bozayı’nın neden kaybolduğunu çok merak ediyordum. Ayrıca ayıların kuşburnu yediğini ilk defa duyuyorum. Sahi ayılar kuşburnunun çekirdeklerini nasıl temizliyorlar ki?”
Yaşlı Çam Ağacı dallarını sallayarak gülümsedi ve konuşmaya başladı. “Ah Mustafa. Ayılar hiçbir meyvenin çekirdeğini ayıklamaz ki? Onlar her meyveyi çekirdekleri ile birlikte tüketirler. 
-Hem. Sen dağlarda ve yaygın bir şekilde büyümekte olan kuşburnun çalılarını kimin diktiğini sanıyordun? Dedi ve kendisi cevapladı. 
-Tabii ki ayılar ve diğer canlılar dikiyordu.
Yaşlı çam ağacına bakarak sordum “nasıl dikiyorlardı ki?” 
Yaşlı Çam Ağacı tekrar bir soru sorarak cevap verdi.
-Mustafa. Sen hiç ayı dışkısı gördün mü?
-Hayır! Diye kafamı salladım. Sonra ekledim. Belki de gördüm ama bilmiyorum.
Yaşlı Çam Ağacı hemen cevap verdi.
-Sonbaharda, geç sonbaharda ya da kış aylarında içerisi kuşburnu çekirdekleri ile dolu bir dışkı görürsen bil ki o bir ayının dışkısıdır. Ayılar ve esas olarak yaşlı ayılar fazlaca av yapamayacakları için kuşburnu, alıç, muşmula ve dağ armudu gibi meyvelerle beslenirler. Onları yerler. Onların sert olan çekirdeklerine midelerindeki asitle adeta zımpara yaparak dışkıları ile doğaya bırakırlar.
-Bu nedenle özellikle yaşlı ayılar çok önemlidir ve onlar doğanın dengesidir.
-İşte onların yıpratarak bıraktığı tohumlardan hem de hemen o sene alıç fidanları, kuşburnu fidanları, armut fidanları ve muşmulalar çıkar. Lütfen. Etrafına bakar mısın? Bu koca vadide görmüş olduğun yabani meyvelerin ve meyveli çalıların hemen tamamı onların eseridir. Yani. O meyveler onlarındır.

NELER SÖYLENDİ?
@
MUSTAFA GÖÇER

MUSTAFA GÖÇER

DİĞER YAZILARI BAY ENERJİ: BU GÜN DİKİLEN FİDANLAR ÇOK ANLAMLIYDI 15.04.2022 BAY ENERJİ: KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZ ANISINA FİDAN DİKME FAALİYETİ HAZIRLIK ÇALIŞMASI TAMAM.13.04.2022 BAY ENERJİ: AMARAT KÖYÜ FİDAN DİKME FAALİYETİ 08.04.2022 ÖRNEK MUHTAR, MUHTEŞEM KÖY HALKI. KÖYÜN ADI “VEKSE” BAY ENERJİ (AĞAÇ ADAM): İSTEYEN HER OKULA GİDİYORUM 10.03.2022 BAY ENERJİ: İKİ OKULLA FAALİYETİM VAR. ÇOK ÇALIŞMALIYIM BAY ENERJİ: FİDAN DİKME FAALİYETİ 08.02.2021 BAY ENERJİ: YEM ATMA FAALİYETİ: 01.02.2022 BU ÇOK YANLIŞ! BAY ENERJİ: FİDAN DİKME FAALİYETİ VE BİR İLK! 12.11.2021 ON KASIM BAY ENERJİ: 10 KASIM FİDAN DİKME FAALİYETİ HAZIRLIK ÇALIŞMASI BAY ENERJİ: SUNUM. TOHUM NEDİR VE NASIL EKİLİR. TEKDEN KOLEJİNDE DUYARLI ADIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR 26.10.2021 BAY ENERJİ: TEKDEN KOLEJİNDEN ANLAMLI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ 22.10.2021 BAY ENERJİ: DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BEKLERİZ! BAY ENERJİ (İKLİM AKTİVİST) SÜMER FEN LİSESİ FİDANDİKME FAALİYETİ. 17.10.2021 İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI - EDEBİYAT FAKÜLTESİ FİDAN DİKME VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ FAALİYETİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI 10.10.2021 BAY ENERJİ: “BEN EMİNİM! SEVGİ BÜYÜTECEKSİNİZ!” 06. 10. 2021 T.P BAY ENERJİ: KOROMAZ VADİSİ FİDAN SULAMA FAALİYETİ BAY ENERJİ "FİDAN SULAMA FAALİYETİ " 27.07.2021 HAYDİ! BİR FİDAN YETİŞTİR! BAY EMNERJİ: FİDAN SULAMA FAALİYETİ 23.07.2021 ARTIK BASTONSUZ YÜRÜYEBİLİYORUM! BAY ENERJİ "VEKSE KOROMAZ VADİSİ FİDAN SULAMA FAALİYETİ" 17.07.2021 BİR YAPRAK YAŞAMI ÇOĞALTIR! BAY ENERJİ "FİDAN SULAMA FAALİYETİ / LİFOS / ERCİYES" 13.07.2021 BAY ENERJİ "DERVİŞ GÜNEŞ ORTAOKULU" 07.07.2021 BAY ENERJİ “KOCASİNAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ. MUHTEŞEM FAALİYET” BAY ENERJİ “FİDAN SULAMA FAALİYETİ” 26.06.2021 BAY ENERJİ "ATATÜRK ANADOLU LİSESİ BAHÇE AĞAÇLANDIRMASI" BAY ENERJİ "LİFOS FİDAN DİKME FAALİYETİ" 18.06.2021 SİS EKO TREKKİNG "FİDAN DİKME FAALİYETİ. AMARAT" 30.12.2020 HER İNSAN YA DA ŞİRKET EN AZ BİR KÖYÜ AĞAÇLANDIRABİLİR! MANİSA TARZAN’INI ANLAMALI VE KIVILCIM OLMALIYIZ! BÖYLE BİR DÜNYA İSTEMİYORUZ! RAHMETLİ “AHMET BEDEVİ” (MANİSA TARZANI) ANISINA! YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-4 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-3 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET  YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-2 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-1 O KIVILCIM BENİM! İNSANLAR TOPRAĞA NE KADAR DOKUNURSA DUYARLILIK O KADAR YÜKSELECEK ÇAM AĞACI İLE SOHBET (25. Bölüm) DOĞA DERSLERİ ÖĞRETMENLİK KUTSALDIR!
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
HAYVANLAR ALEMİ
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
HAYVANLAR ALEMİ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA