DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MUSTAFA GÖÇER
MUSTAFA GÖÇER
Giriş Tarihi : 02-03-2022 14:49

BAY ENERJİ: İKİ OKULLA FAALİYETİM VAR. ÇOK ÇALIŞMALIYIM

“YURTTA BARIŞ, CİHANDA BARIŞ” Prensibimiz olmalı. Bireyler olarak çevre izlerimizi küçültmeliyiz. Doğamıza zarar vermeden, tarımımızı, sanayimizi ve ormanlarımızı güçlendirerek işimize bakmalıyız. Çünkü dünya düzeni hızla bozuluyor ve küresel İKLİM KRİZİ ağırlaşıyor. İklim Krizi ağırlaştığında ülkeler daha da saldırgan olacak.

GÜÇLÜYSEN AYAKTASIN.

YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET IV. BÖLÜM / 02.03.2022

...Çünkü büyük alıcı kuşlar onları kovaladığında o küçük kuşlar kuşburnu çalılarının arasına girerek canlarını kurtarırlar da ondan. Tabii. O küçük sevimli kuşlar, hatta kaplumbağalar, kirpiler, keklikler ve korunmaya muhtaç daha birçok canlı tam da bu nedenle yuvalarını bu çalıların altına ya da arasında yaparlar. Dedi ve ekledi. Ayrıca bu çalılar toprağı korurlar, güçlendirirler ve büyük gövdeli ağaçların yetişebilmesi için imkân oluştururlar.

Yaşlı Çam Ağacı nefeslenmek için susmuştu. O ara ben Yaşlı çam Ağacına çok teşekkür ettim ve “tekrar hikâyeye dönebilir miyiz?” der gibi dallarına baktım. Yaşlı Çam Ağacı anladı ve hikâyeye kaldığı yerden devam etti.

-Büyük Bozayı kış uykusuna yattıktan hemen sonra insanlar dallarda kalmış olan kuşburnu meyvelerini toplamak için tekrar geldiler. Lakin. Bu defa “aman canım bu kuşburnular çok dikenli. Elle toplamak çok güç. En iyisi altına bez serip dallara sopa ile vurarak meyveleri yere dökelim ve öyle toplayalım” diyerek sopa ile vura, vura dalların hemen hepsini kırdılar.

-Yazık. Dalların kırılması pahasına sopa ile vurarak dallarda bir tane dahi kuşburnu meyvesi bırakmamakla birlikte; aynı zamanda farkında dahi olmadan gelecek senenin meyve gözlerini de yok etmiş oldular. Evet. Cahillikle, düşüncesizce ve acımasızca önümüzdeki sene için kuşburnu çalılarında meyve olmasını engellediler. Sonra mı? Sonra bal kayasına yöneldiler.

-Bal kayasının çeşitli yerlerinde oğul verip kaçmış olan bal arılarının yuvaları vardı. Sen de biliyorsun. Kayalardan bal sızdığı için “bal kayası” diyorlardı. İnsanlar ip getirdiler. Tırmanış malzemeleri getirdiler. Arı elbisesi getirdiler. O düz kayalara tırmandılar ve mevsim sonbahar olmasına rağmen büyük bir heyecanla kayalarda ne kadar bal varsa tamamını aldılar.

***

-Açlık uyku vermedi. Kışın tam da orta yerinde Yaşlı ve Büyük Bozayı kış uykusundan uyandı. Karnı çok aç. Mağarada yiyecek yok. “Ne yapabilirim ki?” Diye düşündü ve içinden “önce bal kayasına çıkıp bir parça bal alayım, sonra da biraz kuşburnu toplayıp tekrar uyurum” diye plan yaptı ve olduğu yere daha yakın olan bal kayasına doğru yöneldi. Maalesef. Halsiz bir şekilde bal kayasının yanına geldiğinde umutları kırıldı. Bal kayasında bal kokusu yoktu. Yinede şansını denemek için zar zor ilk yuvaya kadar tırmanmaya çalıştı ve tırmanırken kayalara çakılmış olan demirler gördü. Üzüldü. Çünkü Yaşlı ve Büyük Bozayı kayalara çakılmış olarak gördüğü demirlerden balların tamamını insanların almış olduğunu anlamıştı. Yine de bir umut diye ilk yuvaya kadar tırmandı. Maalesef. Hiç bal yoktu ve arılar açlıktan soğuğa dayanamamışlar ve buz tutmuşlardı.

-Yaşlı ve Büyük Bozayı kayadan aşağı doğru umutsuzca indi. Hem arılar için, hem de kendisi için çok üzülmüştü. Çok yorulmuştu. Kayanın dibine yaslanarak oturdu ve içinden “insanlar neden hepsini alıyorlar ki? O balları arılar kış aylarını geçirebilmek düşüncesiyle kendileri için yapmışlardı. Bak. Yazık değil mi? Hepside aç kalınca soğuğa dayanamayarak ölmüşler. Ben olsam sadece karnımın doyacağı kadarını alırdım. İçim acıdı! Yalnızlaştım. Vadi bir renk daha kaybetti. Issızlaştı”. Diye geçirerek oturduğu yerden yavaş, yavaş doğruldu ve yeni bir umut diye kuşburnu çalılarının olduğu yerlere doğru yöneldi.

-İçinden “biraz kuşburnun yersem kendimde taşları yerinden oynatacak güç bulurum. Biraz da böcek yerim ve tekrar kış uykusuna dalarım”. Diye geçirerek kuşburnu çalışlarının olduğu yamaçlara doğru tırmanmaya başladı. Çok açtı ve halsizdi. Adeta sürünerek çıkıyordu. “Şurayı da çıkarsam, şurayı da çıkarsam kuşburnu çalılarına ulaşır ve karnımı doyurabilirim. Biraz kuşburnu yedikten sonra kendimde buz tutarak yere yapışmış olan taşları sökecek güç bulurum. Böcek yerim. Protein alırım ve tekrar mağarama dönerek kış uykusuna dalarım” diye hayaller kurarak tırmanmaya çalışıyordu.

-Büyük Bozayı hangi kuşburnu çalısının olduğu yere gitmişse hepsinin de dallarının kırılmış olduğunu gördü. Eğimi dolaştı baktı. İçinden “Allah’ım. Ben rüyada mıyım? Bütün dalları kırmışlar” diye geçirdi. Sonra aklına vadiyi çıktıktan sonra düzlükte bulunan dağ armutları geldi. “İçlerinde belki yenilebilir olanlar vardır” diye düşündü. Bu nedenle çok zayıf bir umutta olsa vadiyi çıkmaya zorladı. Vadiyi çıktıktan sonra gördüğü manzara onu çok şaşırttı. Dağ armutları yoktu. Ancak onların yerinde aşılı meyve ağaçları vardı. İnsanlar yabani armutların hepsine de aşı yapmışlardı. Yaşlı ve Büyük Bozayı içinden “keşke hepsine aşı yapmasalardı” diye geçirdi. Çünkü aşısız (yabani) meyveler az sulu oldukları için soğuk hava şartlarına daha çok dayanır ve kış ortalarına kadar bozulmadan (soğuk almadan) dallarında kalabilirlerdi. Buna karşılık aşılı ağaçların meyveleri çok sulu olacağı için erken sonbaharda hemen toplanırdı ve toplanmalıydı. Çünkü onların don direnci çok düşük olurdu. Dallarda yabani meyveler kadar uzun süre bekleyemezlerdi ve insanlar hepsini çoktan toplamışlardı...

DEVAMI VAR

NELER SÖYLENDİ?
@
MUSTAFA GÖÇER

MUSTAFA GÖÇER

DİĞER YAZILARI BAY ENERJİ: BU GÜN DİKİLEN FİDANLAR ÇOK ANLAMLIYDI 15.04.2022 BAY ENERJİ: KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZ ANISINA FİDAN DİKME FAALİYETİ HAZIRLIK ÇALIŞMASI TAMAM.13.04.2022 BAY ENERJİ: AMARAT KÖYÜ FİDAN DİKME FAALİYETİ 08.04.2022 ÖRNEK MUHTAR, MUHTEŞEM KÖY HALKI. KÖYÜN ADI “VEKSE” BAY ENERJİ (AĞAÇ ADAM): İSTEYEN HER OKULA GİDİYORUM 10.03.2022 BAY ENERJİ: KARANTİNA GÜNLERİ (KÖY FAALİYETLERİMDEN RESİMLER) 23.02.2022 BAY ENERJİ: FİDAN DİKME FAALİYETİ 08.02.2021 BAY ENERJİ: YEM ATMA FAALİYETİ: 01.02.2022 BU ÇOK YANLIŞ! BAY ENERJİ: FİDAN DİKME FAALİYETİ VE BİR İLK! 12.11.2021 ON KASIM BAY ENERJİ: 10 KASIM FİDAN DİKME FAALİYETİ HAZIRLIK ÇALIŞMASI BAY ENERJİ: SUNUM. TOHUM NEDİR VE NASIL EKİLİR. TEKDEN KOLEJİNDE DUYARLI ADIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR 26.10.2021 BAY ENERJİ: TEKDEN KOLEJİNDEN ANLAMLI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ 22.10.2021 BAY ENERJİ: DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE BEKLERİZ! BAY ENERJİ (İKLİM AKTİVİST) SÜMER FEN LİSESİ FİDANDİKME FAALİYETİ. 17.10.2021 İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI - EDEBİYAT FAKÜLTESİ FİDAN DİKME VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ FAALİYETİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI 10.10.2021 BAY ENERJİ: “BEN EMİNİM! SEVGİ BÜYÜTECEKSİNİZ!” 06. 10. 2021 T.P BAY ENERJİ: KOROMAZ VADİSİ FİDAN SULAMA FAALİYETİ BAY ENERJİ "FİDAN SULAMA FAALİYETİ " 27.07.2021 HAYDİ! BİR FİDAN YETİŞTİR! BAY EMNERJİ: FİDAN SULAMA FAALİYETİ 23.07.2021 ARTIK BASTONSUZ YÜRÜYEBİLİYORUM! BAY ENERJİ "VEKSE KOROMAZ VADİSİ FİDAN SULAMA FAALİYETİ" 17.07.2021 BİR YAPRAK YAŞAMI ÇOĞALTIR! BAY ENERJİ "FİDAN SULAMA FAALİYETİ / LİFOS / ERCİYES" 13.07.2021 BAY ENERJİ "DERVİŞ GÜNEŞ ORTAOKULU" 07.07.2021 BAY ENERJİ “KOCASİNAN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ. MUHTEŞEM FAALİYET” BAY ENERJİ “FİDAN SULAMA FAALİYETİ” 26.06.2021 BAY ENERJİ "ATATÜRK ANADOLU LİSESİ BAHÇE AĞAÇLANDIRMASI" BAY ENERJİ "LİFOS FİDAN DİKME FAALİYETİ" 18.06.2021 SİS EKO TREKKİNG "FİDAN DİKME FAALİYETİ. AMARAT" 30.12.2020 HER İNSAN YA DA ŞİRKET EN AZ BİR KÖYÜ AĞAÇLANDIRABİLİR! MANİSA TARZAN’INI ANLAMALI VE KIVILCIM OLMALIYIZ! BÖYLE BİR DÜNYA İSTEMİYORUZ! RAHMETLİ “AHMET BEDEVİ” (MANİSA TARZANI) ANISINA! YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-4 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-3 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET  YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-2 YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET-1 O KIVILCIM BENİM! İNSANLAR TOPRAĞA NE KADAR DOKUNURSA DUYARLILIK O KADAR YÜKSELECEK ÇAM AĞACI İLE SOHBET (25. Bölüm) DOĞA DERSLERİ ÖĞRETMENLİK KUTSALDIR!
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
HAYVANLAR ALEMİ
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
HAYVANLAR ALEMİ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA