DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
SİNEMİS ZAFER
SİNEMİS ZAFER
Giriş Tarihi : 12-01-2021 10:19

ASIL MESELE ÜSLUP

 

İnsan ilişkilerinin temelini oluşturmak için hiç şüphesiz iletişime ihtiyaç duyulur.Nerede, kimle olunursa olunsun düşüncelerini, hissettiklerini aktarmaya ihtiyaç duyar her insan. Doğru ve etkin bir iletişimin gerçekleşmesi içinse ağızdan çıkan kelimeleri kulağın duyup, ifade edilmek istenen şeyleri akıl ve mantık süzgecinden geçirerek muhatap alınan kişiye öyle aktarılması gerekmektedir.

Mevlana’nın ifade ettiği gibi ‘’Bil ki ağızdan bir kere çıkan söz, yaydan fırlayan ok gibidir.Gittiği yerden geri dönmez.’’ Bu sebepledir ki insanı insan yapan şey konuşma biçiminin ta kendisidir.Burada ise devreye üslup girmektedir.

Düzgün bir üsluba sahip değilsek bunu düzeltmek için çaba sarf etmeliyiz.Çünkü toplumda var olabilmenin önemli gereksinimlerinden biri olan, iletişimin temel taşları arasında yer alan üslup, etkin bir iletişim için olmazsa olmazların başında gelmektedir.

Bu sebeple kişinin kendini doğru ifade edebilmesi, çatışmaların çıkmaması için üslup oldukça önemlidir.Nasıl ki tatlı dil yılanı deliğinden çıkarırsa kötü bir üslup da insanı aynı hızla kişiden uzaklaştırır.

Bu yüzden saygı çerçevesinde, emir vermekten kaçınarak, kibar bir dil benimsemek oldukça önemlidir.

Aslında tek yapılması gereken ifadelerde özenli olmak.

Çünkü patavatsızlıkla açık olmanın arasında ince bir çizgi vardır.

İletişim de özgüvenli ve şeffaf olmak oldukça önemlidir lakin kendimizi doğru ifade edersek her şey daha da anlam kazanır.

Ancak özgüvenle ukalalığı birbirine karıştırmamak gerekir.

Doğru üslup sağlıklı ilişkiler kurmak, başarılı olmak, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek için sahip olunması gereken bir etkendir.

Üslup, bakış açısıdır.

İnsanı insan yapan değerlerin bütünüdür.

Emir kipi ile konuşmak marifet olarak algılanmaya, çirkeflik ise hakkını arıyor düşüncesine döndü.Bağırarak konuşmak ise çok doğal oldu.

Oysa bize yakışan bu değil.

Okullarımız niye? Aile terbiyesi niye? Gelişmişlik nerede? Kitaplar niye? Buluşlar niye? Dine inanç niye? Hala bu kadar edepsizlik düzelmiyorsa bütün bunlar niye?
Şu satırları okurken bilmiyorum nerdesiniz ne yapıyorsunuz hayata nasıl bir bakış açınız var lakin temizliğe ilk konuşmasını bile bilmeyen insanları etrafınızdan temizleyerek başlayın.

UNUTMAYIN!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır.Üslup kimliktir.

Sinemis ZAFER.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA