SPOR
Giriş Tarihi : 14-05-2020 12:32   Güncelleme : 14-05-2020 12:32

ZEKİ AKPARLAR: "KAYSERİSPOR, CAMİA İLE BİRLİK OLMALI"

ZEKİ AKPARLAR:

Kayserispor Antrenörü Zeki Akparlar, sarı kırmızılı takımın futbolcu fabrikası olabilmesi için spor camiası ile barışık olması gerektiğini ifade etti.

Antrenör Zeki Akparlar, Türk Futbolunun önündeki en büyük tehlikenin alt yapıya önem vermemek olduğunu söyleyerek, önümüzdeki sezonlarda astronomik rakamlara transfer yapmanın imkansız olacağını, alt yapısı güçlü takımların ayakta kalacağını söyledi. Zeki Akparlar, Hes Kablo Kayserispor'un da ayakta kalan takımlar arasında olması için alt yapıya gereken önemi vermesi gerektiğini söyledi.

Zeki Akparlar, "Kayserispor’un yapacağı nedir. Benim şahsı görüşüm, ben öyle bir görevde olsam bütün Kayseri’de amatör takımları toplardım. Kayseri’de lokomotif takımlara Kayserispor için çalışmasını teklif ederdim. Yıllık giderlerini de karşılardım. Bu nedir 40-50 bin TL gibi bir şey olur en fazla. Sıradan bir futbolcuya verilen para bu. Hem o takımı ayakta tutarsın, hem de o takım olaya daha çok konsantre olarak Kayserispor için çalışır. Her takımdan mutlaka 1-2 tane yetenek çıkacaktır. Yeteneğin nerede ne zaman çıkacağı belli olmaz. Kimi köyde çıkar, kimi kasabada çıkar, kimi ilçede çıkar, kimi şehirde çıkar. Kayserispor’un yapacağı tek bir şey önce, Kayseri spor camiası ile barışması lazım. Kayseri’den 6 tane oyuncumuz bir yıl içerisinde Sivasspor’a gitti. Bunun 2 tanesi 2006 doğumlu ve 36 kişilik U14 Milli takımına çağrıldı. Biri Kocasinan Şimşekspor’un oyuncusu, biri Erkiletspor’un oyuncusu. 1 yılda 500 bin TL harcarsın, ama 3-4 yıl sonra onların içinden 1-2 tanesini kazanırsın" dedi.

Akparlar, "Yetenek tespiti, yeteneğinin geliştirilmesi, yetenekli oyuncunun antrenman metodu öyle alt gruplarda sporcular haftada 1-2 tane idmanla, hafta sonu 1 tane maç böyle bir şey yok. O profesyonel takımın alt yapısından A takıma nasıl sporcu çıkacak. Çıkma şansı binde sıfır. Ben bu kadar iddialı söylüyorum. 9 yaşında da bulsam, 10 yaşında da bulsam, 11 yaşında da bulsam antrenör bir sporcunun 5 yıl sonra gelebileceği noktayı hayal edip düşünecek, canlandıracak. Bir sporcu futbola özgü uykusuna, dinlenmesine her şeyine dikkat edecek. Bir kere sporcu gece 11 sabah 7 uykusuna alacak" ifadelerini kullandı.

AKPARLAR:  "TÜRK FUTBOLCUSUNA GÜVENİLSİN"

"ALT YAPIYA BAKMAZSAK PROFESYONEL TAKIM KALMAZ"

Kayserili antrenör Zeki Akparlar, yabancı futbolcuyla verilen önemin ve değerin yerli futbolcuya verilmediğini ifade ederek "Türk futbolcusuna güvenilsin" dedi.

Uzun yıllardır Kayseri amatör takımlarında antrenörlük yapan ve son yıllarda alt yapı antrenörü olarak Türk futboluna hizmet eden Zeki Akparlar, alt yapıya gereken önemin verilmemesinden şikayetçi. Antrenör Zeki Akparlar, "Türk futbolcusuna güvenirseniz bu ülkede mantar gibi futbolcu yetişir. O kadar yetenekli isimler var ki. Ama hocası bile yetenekli oyuncusu olduğunun farkında değil. Kaybolup gidiyor. Kulüp, antrenör kadar kaliteli olur. Antrenör ne kadar iyiyse takım o kadar iyi olur. Antrenörlerin özgüveni yüksek olacak. Hedefi olacak, akıllı olacak. Başarılı olacağına inanıyorsa, o yolda devam edecek. 30 yıldır bu düşüncedeyim. Şu zamana kadar yetiştirdiğim en üst düzey sporcudan daha üst düzey sporcu yetiştireceğim. Milli takımlara vereceğim. Buna inanıyorum" dedi.

Alt yapının en alt gruptan başladığına dikkat çeken Zeki Akparlar, “Alt yapı, en alt gruptan başlar. En alt grup nedir, U11'dir, U12’dir. Artık bu yaş gruplarının da altına iniyorsun U10, U9 yaş grupları. Buradan alıp yukarı çıkaracaksınız. Yukarıdan başlayıp, aşağı indiremezsiniz. Yukarıdan aldığın bir oyuncuyu bir alt grupta oynatamazsın ve sadece A takımda oynatabilirsin. Ama alttan yukarı çıktığı zaman sporcu bütün yaş gruplarında oynar deneyim kazanır ve gelişmesine göre profesyonel takımları yönlendirirsin" açıklaması yaptı.

Kayseri’de alt yapı ile uğraşan 4-5 tane kulüp olduğuna işaret eden Zeki Akparlar, "10 yıl önce Kayserispor ve Erciyesspor takımlarında 7,8 tane oyuncu banko oynuyordu. Hepsi amatör takımlardan yetişti. Kamber Sağlıkspor'da, Mehmet Topuz Yolspor'dan, Kemal Okyay Köy Hizmetleri'den, Erdinç Yavuz, Ali Turan ve Ramazan Durdu Şimşekspor'dan, İlhan Parlak Yerköyspor'dan. Bu çocukların hepsi oynuyordu. Şimdi niye A takımda oynayan futbolcu yok. Kayseri futboluna son 10 yılda en büyük zararı Kayserispor kulüp menajeri Süleyman Hurma vermiştir. Son 10 yılda Kayseri amatöründen 1 tane futbolcu alıp değerlendirmedi. Kayseri futboluna, amatöre en büyük darbeyi Hurma vurdu" cümleleri kurdu.

Antrenör Akparlar, “Amatörlere niye ilgi yok. Amatör takımda oynamadan profesyonel takıma direkt oynayan 1 oyuncu var mı. Sporcuya değer verirsen, sporcular da sana değer verir. Camia içerisindeki hocalara değer verirsen, hocalarda sana değer verir. Bugün Trabzonspor’daki Abdulkadir Ömür 2,5 yıl önce 200 bin TL’ye yıllık oynuyormuş. Bugün ise 20-25 milyon Avro bahsediyorlar. Bundan sonra yerli yüksek rakamlar ile yabancı oyuncu alınamayıp yerli oyunculara yönelmek zorunda herkes. Yöneleceğine de yürekten inanıyorum. Yönelmezse ne olur! Profesyonel takım diye bir şey kalmaz. Profesyonel takım hocalarına dipnot olarak söylüyorum, amatör sporcularına değer vermelerini, amatör takımlara çalıştırdıkları profesyonel takımlardaki amatör takımlara güvenle bakmalarını istiyorum" açıklamalarında bulundu. (Spor Servisi)