YEREL
Giriş Tarihi : 15-12-2020 10:55   Güncelleme : 15-12-2020 10:55

YAPTIRIMLAR BİZİ YILDIRAMAZ

YAPTIRIMLAR BİZİ YILDIRAMAZ

ABD, S-400'leri gerekçe göstererek CAATSA yaptırımları kapsamında Türk Savunma Sanayii'ne yönelik yeni yaptırımlar getirdi. Bu yaptırımlar, ABD'nin düşmanlarına karşı uygulanan yaptırımlardır. Yasanın niteliği budur. 

Amerika, bizim topraklarımızı da içine alacak şekilde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde Kürdistan adı ile ‘İkinci İsrail Devleti’ni’ kurmaya kalktığında, PKK’ya binlerce tır verdiğinde, teröristleri eğitip maaşa bağladığında, 15-16 Temmuz gecesi FETÖ marifetiyle yönetime el koymak için darbe yapmaya kalktığında, ekonomimizi çökertmek için operasyonlar yaptığında, Doğu Akdeniz’de namlularını Türkiye’ye çevirip tatbikatlar yaptığında, Türkiye’yi kargaşaya sürüklemek için teröristleri kullandığında zaten bize düşmanlık yapıyordu. 

Fiilen bize düşman olan Amerika, bu yasa ile düşmanlığını resmileştirmiştir. Yıllardır devam eden Türk-Amerikan savaşı yeni bir aşamaya gelmiştir. Bu aşamadan sonra Türkiye, kendisine düşmanlık yapan Atlantik’ten uzaklaşıp dostlarının bulunduğu Avrasya’ya doğru daha emin ve sağlam adımlarla yürüyecektir. 

Türkiye, bu durumdan mutlaka ders çıkaracak ve ittifak alternatiflerini daha özgürce değerlendirecektir.

Amerika’nın aldığı bu yaptırım kararı, doğrudan milli savunma sanayimizi hedef almaktadır. Bu yaptırımlar bir ambargo niteliğindedir. Her ambargo kararında sonra savunma sanayiimiz daha da güçlenmiştir, gene öyle olacaktır. 

Devletimiz yıllar önce planlarını ve bu planlara göre hazırlıklarını yapmıştır. Türkiye, kendi imkân ve yetenekleri ile savunma sanayini güçlendirmeye devam edecektir ve asla S 400 ile ilgili olarak aldığı karardan ve uygulamalardan vazgeçmeyecektir. 

Savunma Sanayii Başkanlığı’na güveniyoruz, ordumuza güveniyoruz, devletimize güveniyoruz, milletimize güveniyoruz. Karamsarlık içinde değiliz, gerçeklere dayanan bir iyimserlik içindeyiz. Bu karardan sonra Türk milletinin bileği daha da güçlenecektir, buna eminiz.