YEREL
Giriş Tarihi : 11-03-2021 11:46   Güncelleme : 11-03-2021 11:46

VAROL'DAN İSTİKLAL MARŞI KABULÜ’NÜN 100.YILDÖNÜMÜ AÇIKLAMASI

VAROL'DAN İSTİKLAL MARŞI KABULÜ’NÜN 100.YILDÖNÜMÜ AÇIKLAMASI


     İstiklal Marşı; Türk milletinin mücadeleci ruhunu, bağımsızlık aşkını, sömürgeci güçlere karşı dik duruşunu yansıtan eşsiz bir eserdir..  
   
Milli Şairimiz Mehmet AKİF ERSOY, bu toplumu her şeyi ile tanıyan, tanıtan; milli ve manevi değerlerimizi duyan ve duymamızı sağlayan bir şairdir. İstiklal Marşı’nda ele aldığı şehitlik, bağımsızlık için her engeli aşma, topraklarımıza düşmanların ayak basmaması, vatan topraklarının şehit kanları ile sulanmış olması, Hakka tapan Müslüman bir devlet olduğumuz gibi birçok konuyu ele almıştır.

   Aziz Türk Milletinin bağımsızlığına ve kutsal değerlerine olan bağlılığını destanlaştıran İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisimizde Milli Marşımız olarak kabulünün 100.yıldönümü dolayısıyla Mehmet Akif ERSOY’ un dediği gibi “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” diyorum.

   Başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bu vatan uğruna can vermiş tüm şehitlerimizi ve milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’ u rahmet ve minnetle anıyorum.