SİYASET
Giriş Tarihi : 27-03-2020 14:52   Güncelleme : 28-03-2020 14:44

ÜRKÜNDAŞ: OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

ÜRKÜNDAŞ: OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Saadet Partisi Kayseri il Başkanı Nuri Ürkündaş Ülkemizde ve Dünyada gittikçe artan covid-19 virüsü ile ilgili  basın açıklaması yayınladı.

Ürkündaş basın açıklamasında,  Ülkemiz ve dünya genelinde kritik bir süreçten geçiyoruz. "Covid-19" salgınına karşı önemli bir mücadele verilmektedir.

Öncelikle bu mücadelede hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabırlar diliyor;tedavileri süren vatandaşlarımıza da cenabı Hak’dan acil şifalar vermesini temenni ediyorum dedi.

Ürkündaş; Bu mücadelede fedakarca görev yapan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere bütün kamu çalışanlarımızayürekten şükranlarımı sunuyor.

Hayata geçirilecek ekonomik önlemler, işsizler ordusunun artmamasına, fabrikaların kapanmamasına, evindeoturmak zorunda kalan esnaf ve sanatkârların uğradıkları zararların telafisine yönelik olmalıdır.Bu dönem, devlete olan güveni pekiştirme dönemidir. Devlet ile vatandaş arasındaki bağı güçlendirmedönemidir. Bu nedenle desteklerde azami derecede hassas ve etkili olmalıyız.Yaşanan salgın nedeniyle ortaya çıkan durumun ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında görevimiz.

-İnsanımızı sağ salim bu beladan umutlu yarınlara çıkarmak,

-İşsiz sayısını artırmamak,

-İşsiz kalanları aşsız bırakmamak,

-Çiftçiyi, imalatçıyı, üreteni, hizmet sunanı desteklemek olmalıdır.

Çok açık olarak görülmektedir ki; olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ve olağanüstü tedbirlere ihtiyaç vardır.

Zaman doğru teşhis, doğru tedavi zamanıdır.

Birçok ülkede milli gelirin %10’unun üzerinde teşvik ve yardımlaraçıklanmışken, Türkiye’de büyük bölümü vergi ertelemesi ve dolaylı desteklerden oluşan 100 milyar TL'lik yardım desteği, milli gelirin ancak % 2’sidir.Üzülerek ifade edeyimki, açıklanan tedbirler ne yazık ki; 'Evde Kal Ama Aç Kal' şeklinde özetlenebilir.

Şu ana kadar açıklanan tedbirleri ve destek paketlerini gerekli görüyor, Saadet partisi olarak  destekliyoruz; fakat yeterli bulmadığımızıda ifade ediyorum,dedi.

İl başkanı Ürkündaş; Bu Süreçte Kimse Mağduriyet Yaşamamalı;Her aileyenakdi Yardım Yapılmalıdır.Tarım Bir Milli Güvenlik Meselesidir;Tarıma gerekli destekverilmelidir.Çiftçilerimizin kredi borç ödemeleri ertelenmeli, kredi vadeleri makul düzeye yükseltilmeli ve faizsiz şekildeyeniden yapılandırılmalıdır. İnsanların evinde kalmasının ısrarla tavsiye edildiği bu dönemde, vatandaşlarımızın su , elektrik, doğalgaz,internet ve telefonları asla kesilmemeli; fatura, kredi ve kredi kartı borçları faizsiz olarak ötelenmelidir. Bu süreçte Doğalgaz, Su, Elektrik ve İletişim hizmetlerinde vergiler sıfırlanmalıdır.Sağlık çalışanlarımız kendi hayatlarını tehlikeye atarak bu mücadeleyi verirken onların sağlığı için tedbiralmamak onlara karşı yapılacak en önemli hata olur,sağlık personelinin gerekli ihtiyaç malzemeleri noksansız karşılanmalıdır..Sokakta simit satarak evini geçindirmeye çalışan insanımızdan, yanında binlerce kişi çalıştıran işverene,Ücretli öğretmenlerimizden, KYK borcunu düşünen gencimize,Sokakta seyyar satıcılık yapan insanımızdan, kepenk kapatan esnafımıza,Çöplerimizi toplayan temizlik işçilerimizden, kağıt toplayıcı insanlarımıza,Bu süreçte görev almayı bekleyen KHK'lılardan, cezaevinde yatan mahkumlaraKirasını nasıl ödeyeceğini düşünen ailelerden, sadece kira geliriyle geçinenlere,Zaten uzun süredir işsiz olanlardan ve bu süreçte işsiz kalanlardan, salgına rağmen çalışmak zorunda olanişçilerimize, hiçbir insanımızın vehiçbir canlının bu süreçte mağdur edilmemesi, unutulmaması, aç ve açıkta kalmaması için elimizden gelengayreti hep birlikte göstermeliyiz diyen Ürkündaşaçıklamasını şu sözleriyle tamamladı. Devir; derdi bölüşerek azaltma, geliri bölüşerek çoğaltma devridir..Bugüne kadar nice badireleri birlikte aştık. Birlikte ağladık, birlikte güldük.İnanıyoruz ki; bu zor günleri de hep birlikte aşacağız.Karamsarlık yok; umut var dedi. (Kurum Haber)