GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2020 11:54

ÜMİT ÖZER’DEN BASIN AÇIKLAMASI

ÜMİT ÖZER’DEN BASIN AÇIKLAMASI

 

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer’in basın açıklaması: Bir ülkede basın özgürlüğü yok ise o ülkede hiçbir özgürlükten bahsedemezsiniz. Maalesef bugün ülkemizde de gerçek anlamda bir basın özgürlüğünden söz edemiyoruz. AKP iktidarı devletin tüm olanaklarını kullanarak kendi basın ordusunu kurarken, halkın haber alma özgürlüğünün peşinde koşan basın kuruluşlarını da ekonomik ve siyasi baskı altına almaya çalışmaktadır. Türkiye’nin en ballı ihalelerini alan iktidar yandaşı işadamlarının milyonlarca liralık vergi borcunun sıfırlandığı ülkemizde, zaten zor koşullarda yayın hayatını sürdüren gazetelerimizin sigorta borçları nedeniyle Basın İlan Kurumu gelirlerine el konulmasının başka bir anlamı yoktur. Binlerce gazeteci işsizdir. Burada bir kez daha yaklaşık iki yıllık işsizliğin ardından hayatına son veren gazeteci kardeşimiz Mehmet Tuna’ya ve ebediyete intikal etmiş olan tüm basın emekçilerine Allah’tan rahmet diliyorum.

İktidar ekonomik olarak köşeye sıkıştıramadığı basın kuruluşlarını da kendi kontrolü altındaki yargı ile dizayn etmeye çalışmaktadır. Yayın hayatları boyunca FETÖ ve benzeri yapıları deşifre eden, bu yapılara karşı mücadele eden Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerinin FETÖ’den yargılanması ve ceza alması bunun göstergesidir.

İşte bu koşullar altında gazetecilik çok daha önem arz etmektedir. Halkın haber alma özgürlüğü için mücadele eden, bu uğurda gözünü budaktan esirgemeyen, algıların değil gerçeklerin peşine düşen basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyor, halkın doğru haber alması için verdikleri onurlu mücadeleyi alkışlıyorum. (Kurum Haber)