KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-05-2022 10:53

TYB GÖNÜL SOHBETLERİ SÜRÜYOR

TYB GÖNÜL SOHBETLERİ SÜRÜYOR

 

     Türkiye yazarlar birliği Kayseri şubesi Necip Fazıl’ı ‘Gönül sohbetleri’ programın da eğitimci yazar Hacı Sarı anlattı. Programda eğitimci şair Fevzi Ceylan Necip Fazıl şiirlerinden örnekler verdi.
    Programa TYB başkanı Mehmet Hüsrevoğlu, Ahmet Taş, Meral Bulut, Mehmet Ayman ve yazarlar katıldı.
   Türkiye yazarlar Birliği başkanı Mehmet Hüsrevoğlu,” Yazar arkadaşlarımıza görev veriyoruz onlarda görevlerin çok güzel yapıyorlar. Kızılay ok burcunda TYB yazarları ile üyeleriyle burada her hafta TYB programı için toplanıyoruz katılımcılara ve bu güzel anlatımı için Hacı Sarı’ya şair Fevzi Ceylan teşekkür ederim gelecek haftada Mehmet Akif Ersoy’u yazarımız Mehmet Ayman arkadaşımız anlatacak. Dedi.

    Türk Kızılay Kayseri meydan ok burcu şubesinde yapılan programda Necip Fazıl hayatını ile ilgili sohbette konuşmacı Hacı Sarı,” Türk edebiyatı için oldukça önemli olan isimlerden biridir. Tüm yaşamı boyunca çok sayıda eser ortaya çıkarmıştır. Türk edebiyatında sevilen, sayılan ve çok ünlü olan bir şairdir. Türk Edebiyat Vakfı ise 1980 yılında Sultanu’ş Şuara unvanı verilmiştir. 1982 senesinde ise Yılın Fikir ve Sanat Adamı seçilmiştir.

       Necip Fazıl Kısakürek Kimdir, Sözüne gelecek olursak uzun bir hayat hikâyesi var, kısaca değinmek isterim.Türk şair, oyun yazarı, romancı ve İslamcı ideolog olan aslen K. Maraşlı olan Necip Fazıl Kısakürek İstanbul’da 1904 senesinde 26 Mayıs günü doğmuştur. 1983 senesinde 25 Mayıs günü ise İstanbul’da bulunan evinde vefat etmiştir. Osman, Zeynep, Mehmet, Ayşe ve Ömer isimli 5 adet çocuğu olmuştur.
     İstanbul’da doğan Necip Fazıl Fransız Frerler Mektebi, Amerikan Koleji, Emin Efendi Mahalle Mektebi, Büyük Reşit Paşa Mektebi, Rehber-i ittihat Mektebi, Heybeliada Numune Mektebi ve Aydınlı Köyü’nün ilk mektebinde eğitim almıştır. Bunların ardından ise Deniz Harp Okulunda eğitim görmüş olan Necip Fazıl beş yıl boyunca okudu ve okulda Ahmet Hamdi Akseki, Yahya Kemal Beyatlı ve Hamdullah Suphi Tanrıöver isimleri gibi tanınmış olan kişiler görevdeydi.

     Türk şiirinde ve düşünce haytalarında birbirleri ile zıt olan Necip Fazıl ile Nazım Hikmet burada birlikte okumuşlardır. Necip Fazıl bu okulda öğrenim gördüğünde şiire yönelmiştir. 1934 senesinde dönüm noktası geçirmiş olan Necip Fazıl Nakşi Şeyhi Arvasi ile tanışmış ve yapılan sohbetler ile zihniyet ve fikir olarak dönüştü ve milat olarak bu tarihi kabul etti.

       1937 senesinde Bir Adam Yaratmak isimli piyesi ilk kez 1937 ila 1938 senesinde İstanbul Şehir Tiyatrolarında sahnede sergilenerek çok ilgili görmüştür. 1983 senesinde 25 Mayıs günü 78 yaşında vefat etmiştir. “dedi.

AdminAdmin