YEREL
Giriş Tarihi : 14-05-2022 13:55   Güncelleme : 14-05-2022 13:56

TYB DE GÖNÜL SOHBETLERİ BAŞLADI

TYB DE GÖNÜL SOHBETLERİ BAŞLADI

 

Vakıf, Fakir zengin arasında sınıf farklığını gidermek için iyi niyetle güzellikleri ifade etmek amacıyla kurulan toplumsal kuruluşlardır.

Kayseri Türkiye Yazarlar birliği Kayseri şubesi Gönül Sohbetlerinin ilkini “İslam kültür ve medeniyetinde vakıf anlayışı ve vakıfların önemi “ konulu sohbet edildi.

Gönül Sohbetinde Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri şube başkanı Mehmet Hüsrevoğlu şehrimizde altı yüz vakıf olduğunu söylerken, İlk vakıf medenide peygamberimiz döneminde kurulmuşu günümüze gelmiştir.

Peygamberin (As) malı mülkü olmaz Peygamberin kazancı malı vakıftır. Mekke’den Medine ye hicret yılında peygamberimiz döneminde Medine’nin suyu azdı. Su 50 Km. uzaklıktan idi, suyun gelmesi için damadı Hz. Osman söyledi damadı Hz. Osman parasının yarısı harcayarak Medine ye su getirdi ve suyu vakıf etti.

En çok Selçuklu ve Osmanlı dönemi de Vakıflar kurulmuş, o yıllarda parası olan hamam Cami külliye vakıf etmişlerdir. Bir örnek verelim Cami kebir (Ulu Cami) gideri için kapalı çarşıda 45 dükkânın akarı gelir olarak cami giderlerine harcanırdı. Halka açık hayır vakıfları kuranların hayırda takvada yarışanların amel defterleri her zaman açıktır. “ “dedi.

Bir açıklamada yapan TYB başkan Hüsrevoğlu,” Her Cuma akşamı saat 18.00 Meydan Kızılay iletişimi merkezi eski ok burcuda devam edecek” dedi.

Vakıflar bölge müdürü Murat Seçilir,” Selçuklu-Osmanlı vakıf kuruluşları 1923 de sonlanmıştır. Daha sonra 1924 den sonra yüzlerce vakıflar kurulmuştur. Şehrimiz vakıflar şehri olarak bilinir, şehrimizin tanınmış vakıfların dan Gevhernesibe, Bayram Paşa, Kadı Mahmut, Gavremoğlu, Güpgüpzade gibi yaşayan de 6 yüze yakın vakıf var. Vakıflar bölge müdürlüğü olarak vakıfların üzerine hakkı olmayıp sahiplenen mahkemeye verilerek birçok vakıf malları geri alınarak devlete geçmiştir.” dedi. Program sonunda günün anısına toplu resim çektirildi.

 

 

 

AdminAdmin