SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-09-2020 15:57   Güncelleme : 02-09-2020 19:31

TÜRK SAĞLIK-SEN KAYSERİ ŞUBELERİ BASIN AÇIKLAMASI

Kamil Ünal'ın il sağılık müdürlğü önünde düzenlediği basın toplantısında şu ifadeler yer aldı:

TÜRK SAĞLIK-SEN KAYSERİ ŞUBELERİ BASIN AÇIKLAMASI

Öncelikle sizleri Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Kahraman Sağlık Çalışanları için 1 dakikalık saygı duruşu ve Fatiha okumaya davet ediyorum.

11 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye salgınla mücadele ediyor. Hiç şüphesiz ki  salgınla mücadelenin kahramanı Sağlık Çalışanları  çalışanları oldu.

Tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi, ailelerinden aylarca uzak kalarak, kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakarlık ile cephede virüse karşı yaptıkları savaşla tarihe geçtiler.

Bu dönemde binlerce arkadaşımız virüse yakalandı, içlerinden hayatını kaybederek şehitlik mertebesine ulaşanlar oldu.

Bugün bir kez daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, hasta olan tüm arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.

Salgının ortaya çıktığı ilk günden beri süreç çok kritik olduğu için biz de oldukça hassas davrandık. Sağlık hizmetlerinin sıkıntıya girmemesi, sağlık çalışanlarının sağlığının korunması adına uyarılarda ve önerilerde bulunduk.

İlerleyen süreçte sağlık çalışanlarının alkışlandıklarını, Milletin ve Devletin her kademesinden sağlık çalışanlarına teşekkür edilip, takdir edildiklerini hep beraber gördük. Her ne kadar alkışlar ve teşekkürler güzel ise de asıl meselenin sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek olduğunu vurguladık, temel meselelerin halledilmesini istedik.

Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getirdik.

Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunlar geçiştirilmeye çalışıldı. Bırakın yarınımızı güvence altına almayı, günü kurtarma bile değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu uygulama ile tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu. Her yanı adaletsizliği nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi.

Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filyasyon çalışmasında aktif olarak görev alan Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarına söz verildiği halde bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Diş Hekimlerimiz, Ağız Diş Sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi. Halbuki Kahraman Sağlık Çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı. Biz bu konuda taban aylığa artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı.

Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz.

*Ek Ödeme değil Tek Ödeme istiyoruz.

Onu da maaş zammı olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür.

Bunun dışında;

*3600 Ek Gösterge için verilen sözler tutulmamıştır.

*Görevi başında Salgın ve Şiddet nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz hiçe sayılmış, hiçbir adım atılmamıştır.

*Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ebe-hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir cevap verilmemiştir.

*Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir.

*Yıprananın kim olduğunu gördüğümüz şu günlerde makul bir yıpranma payı isteğimiz bile görmezden gelinmiştir.

 Salgının artığı bugünlerde Sağlık çalışanları yine fedakarca görevlerinin başındalar ama mutsuz ve umutsuzlar. Kırgın, kızgın ve yorgunlar. Fedakarlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muameleye ile karşı karşıya kalıyorlar. Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar.

Dünyanın çeşitli ülkeleri pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının ücretlerini arttırırken, ülkemizde salgınla mücadelede destan yazan Kahraman Sağlık Çalışanlarımıza yapılanlar reva mıdır? Bizim beklentimiz salgının seyrini arttırarak devam ettiği şu günlerde Kahraman Sağlık Çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesidir. Virüsle mücadele eden kahramanların başka sorunlarla boğuşmaları sona ermelidir. Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı herhangi bir ayrıma gidilmemelidir.

*Döner sermaye sorununa sosyal taraflarla görüşülerek makul bir düzeyde çözüm üretilmelidir.

*Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi bir an önce hayata geçmelidir.

*Sağlık Kurumlarında çalışanlarımızın evlatları için kreşler açılmalıdır.

*Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler, kamu dışı aile sağlığı çalışanları ile 4/D’li sürekli işçilere kadro verilmeli, 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. 

*Salgınla mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.

*Görevi başında Salgın ve Şiddet nedeniyle hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. 

*Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarına mutlaka ilave bir ücret ödemesi yapılmalı, iş yükleri azaltılmalı ve unutulmuşlukları sonlandırılmalıdır.

*Filyasyon Ekiplerinin çalışma saatleri mutlaka düzenlenmeli, yeteri kadar personel takviyesi yapılmalıdır.

*Pandemi döneminde sahada aktif olarak görev yapan personellerin moral ve motivasyonunu arttırmak açısından idarecilerimiz görevlendirmelerde adaletli davranmalı, kişiler arasında ayrımcılık yapmamalıdır.

Sağlık Bakanlığına Bağlı Birimlerde görev yapan sağlık çalışanları için dile getirdiğimiz taleplerimizin tamamı üniversite hastanelerinde fedakarca görev yapan, cephede kahramanca savaşan Sağlık Çalışanı arkadaşlarımız için de geçerlidir. Bu konuda YÖK ve rektörlükler üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. Kendi kuruluşlarında ne çalışanları mağdur edecek uygulamalara imza atmalı, ne de çalışanların herhangi bir ayrımcılığa uğramalarına müsaade etmelidirler.

 Bugün burada yaptığımız basın açıklamasıyla sağlık çalışanlarının sorunlarını ve taleplerini tekrar gündeme getirerek çözüm istedik. Kahraman sağlık çalışanlarının daha iyi şartlarda sağlık hizmeti sunması, daha iyi çalışma şartlarına ve imkanlarına kavuşması için söz söyledik. Sağlık bir ekip işidir. Bugün baktığımızda Üniversite Hastanelerinde, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde, aile hekimliklerinde, il ve ilçe sağlık müdürlüklerinde, topyekün sağlık hizmeti sunan tüm sağlık çalışanlarımızın ortak sorunları mevcut olduğu gibi hayata geçmesi zaruri talepleri de vardır. Gayretimiz ve mücadelemiz bunların gerçekleşmesi içindir. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı değişir.  Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez, çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer. Yoksa bir süre sonra salgınla mücadelenin yanında, haksızlıkla ve adaletsizlikle uğraşan sağlık personeli tükenecek ve sağlık hizmeti sunamaz hale gelecektir.

Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde cephede kahramanca savaşan sağlık çalışanlarının Allah yar ve yardımcısı olsun. İyi ki varsınız.