SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-12-2020 12:56   Güncelleme : 30-12-2020 12:56

TÜRK SAĞLIK-SEN KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI KAMİL ÜNAL’DAN AÇIKLAMA

TÜRK SAĞLIK-SEN KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI KAMİL ÜNAL’DAN AÇIKLAMA

2020 Yılı, Covid-19 ile Savaşta Kahraman Sağlık Çalışanlarının Alınterlerinin ve Emeklerinin Karşılığını Ödemeyenlerin Var Olduğu Kara Bir Yıl Olarak Tarihe Geçti. !!!

  

Aziz Türk Milleti,

Değerli Basın Mensupları,

Kıymetli Sağlık Çalışanları,

            2020 yılını geride bırakıyoruz. Covid-19 salgını, salgına karşı kahraman sağlık çalışanlarının cephede canlarını hiçe sayarak verdiği savaş ve bu savaşta  “kahraman sağlık çalışanlarının hakkı ödenemez” denilerek gerçekten alınterlerinin ve emeklerinin karşılığını ödemeyenlerin var olduğu kara bir yıl olarak tarihe geçti.

           

            Bu öylesine bir savaş ki, yaklaşık 300 arkadaşımızı şehit verdik, 130 bin arkadaşımız da bu savaş sırasında virüsü kaptı. Ne yazık ki kayıplarımız ve hastalarımız her geçen gün artıyor. Şehit olan arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, hasta olanlara da acil şifalar dileriz.

 

            2020’de Sağlık çalışanlarının fedakârlıkları, çektikleri cefa, verdikleri mücadele ve Türkiye’nin sağlığı için  hayatlarını ortaya koymaları herkesin aynı fikirde buluştuğu ortak nokta oldu. Fakat mesele sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmeye, taleplerini yerine getirmeye gelince herkes aynı hassasiyeti göstermedi, ortak bir tavır sergilenmedi.

 

            Maaşlar enflasyona adeta tuş oldu. Kasım ayı enflasyonu TÜİK’e göre yüzde 14,3 iken  alınan zam ise yüzde 9,98 de kaldı.  Memurun şu an itibariyle yüzde 4 den fazla kaybı var. Ortalama memur maaşı ile geçen yıl 14,9 gram altın alınabilirken şu an 9,6 grama kadar düştü.

 

            Sağlık çalışanlarının buna ilave olarak döner sermaye gelirleri adeta sıfırlandı. 10 yıl önce alınan döner sermayenin mumla arandığı bir zamanı yaşadık. Tavandan diye sunulan ek ödeme yavandan çıktı. Nöbet ücretleri komik seviyelere mahkum edildi. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan fedakâr sağlık çalışanlarına bir katkısı olmadığı gibi, huzursuzluk ve çalışma barışını bozan bir hal aldı.  Kısacası çalışanın ekmeği küçüldü, cebi delindi. Ağır ekonomik kayıplarla birlikte esnek mesaiden mahrum edilen, izinleri iptal olan sağlık çalışanlarına yapılanlar, tükenmişlik sendromuna neden oldu. Kısacası 2020 yılı her anlamda kötü izler bırakan bir yıl olarak kayıtlara geçti.

 

            Biz sağlık çalışanlarının 2021 yılında öncelikle ekonomik kayıplarının telafi edilmesini istiyoruz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde süratle;

 

* Maaşlara zam şeklinde tek ödeme yapılmalıdır.

* Esnek mesai dışında çalışan saatlerin ücretleri ödenmelidir.

* Döner sermaye sistemi çalışan merkezli ve adaletli bir hale getirilmelidir.

* Yardımcı Hizmetlilere Memur kadrosu verilmelidir.

* 3600 ek gösterge bir an önce hayata geçmelidir.

* Covid-19’un sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmesi ve vazife malullüğü kapsamına alınması ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Fakat bunlar için illiyet bağı aranmamalı, vazife malullüğü de mutlaka 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun kapsamında hayata geçirilmelidir. Sağlık şehitlerimizin geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması için bu şarttır ve yapılmalıdır.

* Kadrolu istihdam dışındaki tüm ucube modeller ( 4/B sözleşmeli, vekil ebe-hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanı, vb. ) terk edilmeli, tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır.

* Sağlık kurum ve kuruluşlarında ehliyet ve liyakat hâkim kılınmalı; sadece devlete ve millete sadakat esas alınmalıdır.

* Her hastaneye bir kreş mutlaka yapılmalıdır.

* Sağlıkta şiddetini önüne geçilmesi için ağır yaptırımlar gelmelidir.

* Görevde yükselme sınavında mülakatta tüm adaylara aynı puan verilerek adalete sağlanmalıdır.

 

            Felaketlerle dolu 2020 yılını geride bırakırken, 2021’nin tüm insanlık için başta sağlık getirmesini temenni eder, çalışanlarımızın sorunlarının çözüme kavuştuğu, daha iyi bir çalışma hayatının olduğu yeni bir yıl dilerim.