GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2020 12:00   Güncelleme : 08-08-2020 14:41

TURGAY YARBASAN’DAN GAZETEMİZE ZİYARET

TURGAY YARBASAN’DAN GAZETEMİZE ZİYARET

100 Soruda M.Kemal Atatürk kitabının yazarı Kayserili hemşehrimiz Turgay Yarbasan’dan gazetemize ziyaret.

Gazetemiz genel yayın yönetmeni Mustafa Cengiz ile görüşen Yarbasan kitabını Cengiz’e imzaladı.

Yarabasan’ın ziyaretinde çocukluk arkadaşı Kayserispor kaptanlarından unutulmaz isim Mehmet Gümüşsoy (Cicom)’da hazır bulundu.

Eseri ile ilgili olarak, Mustafa Kemal Paşa ile ilgili çok az bilinenleri bu eserde bir araya getirdiğine dikkat çeken ve özellikle de resmi belgelere yer vermeye özen gösterdiğinin altını çizen Yarbasan, yeni araştırmalara devam ettiğini müjdeledi.

 “Ben bu kitapta okyanustan sadece bir testi su aldım” diyecek kadar alçak gönüllü olan Yarbasan Atatürk’ü anlatmaya kitapların yetmeyeceğini ve s on yüzyılın en büyük dahisi olan Atatürk’ü daha iyi anlamamız ve izinden gitmemiz gerektiğinin altını çizdi.

57 BİN SAYFALIK RESMİ BELGE ARŞİVİ

Mevcut filimler hariç kendi şahsi arşivinde Atatürk’le ilgili olarak 57 bin sayfalık resmi belgeli arşivinin bulunduğunu kaydeden Yarbasan en büyük hayalinin bir Atatürk müzesi oluşturmak veya bu tür bir çalışmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

Halen Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Kıtada ismi ve heykeli ve büstlerinin araştırmasını yapan Turgay Yarbasan’ın bu eseri son aşamaya geldi ve basım için gün sayıyor.

Öte yandan Turgay Yarbasan’ın daha önce kaleme alınmış olan 6 adet İzcilik üzerine kitabı bulunuyor.

Yarbasan, halen Zübeyde hanım ile ilgili araştırmalarını kitaplaştırmak için çalışıyor.

Gazetemiz genel yayın yönetmeni Mustafa Cengiz, Turgay Yarbasan’ın gazetemize yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek kendisini tebrik etti ve başarılı çalışmalarının devamını diledi. MUSTAFA CENGİZ