SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-11-2019 11:03

TOMARZA DA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

TOMARZA DA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI

Kızılay Kayseri Bölge Kan Merkezi Tomarza İlçesinde kan bağışı kampanyası başlattı. Başlatılan kampanyaya Tomarza Belediye Başkanı Davut Şahin başta olmak üzere onlarca vatandaş katıldı.

Tomarza İlçesinin Şehit Tamer Gülveren Caddesi üzerinde bulunan Diriliş (Osmanlı) Cafe içerisinde Kızılay Kayseri Bölge Kan merkezinden gelen 1 doktor ve 4 sağlık personeli gönüllü kan bağışında bulunanlardan kan aldı. Kan bağışı toplama aracında görevli personel, 6 Kasım Çarşamba Günü Tomarza’da kan bağışı toplayacaklarını belirterek: “Hedefimiz 100 üniteden fazla kan bağışı toplamaktır. Vatandaşlarımızın kan bağışları bölgemizdeki hastanelerin kan ihtiyacını karşılıyor. Belki hiç tanımadıkları insanlara ulaşan bu kan hayat kurtarıyor. Sağlıklı vatandaşlarımızı kan bağışında bulunmaya bekliyoruz” dedi.

Kan vermenin hayat kurtarmanın yanında insan sağlığı açısından da vurgulayan görevli doktor: “kan vermenin faydalarını sayacak olursak; kan vermek kolesterolü dengeler, tansiyonu dengeler, alerjik hastalıklara iyi gelir, düzenli kan veren insanlarda kalp krizi riski %80 oranında azalır. Kan hücreleri tazelendiği için insan daha dinç ve zinde kalır. Her sağlıklı ve 50 kg. üzerinde insan üç ayda bir kan bağışı yapılabilir” dedi.   MURAT GÜRBÜZLER