YEREL
Giriş Tarihi : 03-11-2019 15:13

TOMARZA BELEDİYESİ KASIM AYI MECLİS GÜNDEM İÇİ VE DIŞI KONULAR ELE ALINDI

TOMARZA BELEDİYESİ KASIM AYI MECLİS GÜNDEM İÇİ VE DIŞI KONULAR ELE ALINDI

Tomarza Belediye Başkanı Davut Şahin Başkanlığında, Kasım Ayı Tomarza Belediye Meclis toplantısı Belediye Meclis üyelerinin çoğunluğunun katılımı ile gerçekleşecek günde içi ve günde dışı konular ele alınarak görüşüldü.

Tomarza Belediye Meclis toplantısı 1 Kasım Cuma Günü Saat 11:00'da Tomarza Belediye Meclis Salonunda gerçekleşti.

Açılış ve yoklamada sonra Gündem İçi konular görüşüldü.

GÜNDEM İÇİ KONULAR 1- Tomarza-Dadaloğlu Mahallesinde bulunan hayırsever Şemsi Bebek'e ait olan taşınmaz evin Cenaze ve Taziye evi olarak kullanılmak üzere Tomarza Belediyesine hibe edilmesi oy birliği ile kabul edildi. 2- Tomarza İlçesine ait (Kürt Mahallesi) yakınlarında bulunan çöp depolama alanı dolduğundan dolayı yeni çöp depolama alanı olan Tomarza-Pusatlı Mahallesi arasında bulunan mera arazisinin yeni çöp depo alanı olarak oluşturulması oy birliği olarak kabul edildi. 3- 2020 Yılı gelir tarifeleri (İlan ve Reklam Ücretleri vb.) plan ve bütçe komisyonuna havale edilmesi oy birliği ile kabul edildi. 4- Tomarza Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı Meclis ve Murakebe heyetinin seçilmesi konusu ise aday bulunması sebebi nedeni ile bir sonraki meclis toplantısına ertelendi.

GÜNDEM DIŞI KONULAR 1- Tomarza CHP'li Belediye Meclis Üyesi Cemal Gürsel Yavuz tarafından Tomarza-Dadaloğlu Mahallesinde bulunan küçük sanayi sitesinin yaklaşık 1000-2000 m2 alanın kilitli parke ile yapılması konusu Tomarza Belediye Meclis Başkanı Davut Şahin tarafından en kısa zamanda yapılacağı sözü verildi. 2- Tomarza CHP'li Belediye Meclis Üyesi Cemal Gürsel Yavuz tarafından Kaski tarafından bozulan yolların en kısa zamanda yapılması konusu ise Başkan Davut Şahin tarafından yılbaşına kadar yapılacağı bilgisi verildi. 3- Tomarza CHP'li Belediye Meclis Üyesi Cemal Gürsel Yavuz tarafından fon yardımları yapılırken bizlerden görüş alınması istedi. Ancak Meclis Başkanı Davut Şahin Tomarza Belediyesinin fon yardımlarının bulunmadığını ve bizler böyle bir talep gelmesi halinde Tomarza Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına havale ettiklerini söyledi.

4- Tomarza MHP Meclis Üyesi İbrahim Bulduruç tarafından ilçeye bir adet Hamam yapılması istendi. Tomarza Belediyesi Meclis Başkanı Davut Şahin ise Tomarza İlçe Semt Pazar yerinde bulunan WC'nin yılılıp yerine 2 kattan oluşan bir bina yapılacağını. İlk katının kadın ve erkek lavabo, mescit ve bayanlara öze çocuk bakım emzirme (bakım) odasının yapılcağı, ikinci katın ise hamam şeklinde değilde duş kabin odalarının ve zabıta noktası yapılacaklarını söyledi.

5- Tomarza CHP'li Belediye Meclis Üyesi Cemal Gürsel Yavuz ve Tomarza MHP Meclis Üyesi İbrahim Bulduruç tarafından geçmiş Meclis Toplantısında alınan Halk Ekmek Fırını açılması kararlaştırılmasına rağmen neden Halk Ekmek Fırınının açılmadığını sordular. Tomarza Belediyesi Meclis Başkanı Davut Şahin ise Halk Ekmek Fırını açılması kararı alındı. Ancak alınan karar hemen uygulama aşamasına geçmesi için 400-500 bin gibi bir maliyeti bulunmaktadır. Belediyemiz için sadece İller Bankasından gelen bir geliri ve bundan başkada geliri olmadığından dolayı tasarruf ede ede ilerleyen zamanlarda Halk Ekmek Fırının açılacağını söyledi.

5- Tomarza MHP Meclis Üyesi İbrahim Bulduruç tarafından Bahçecik Sulama Projesinden Tomarzalı çiftçilerin ne zaman başlanacağı sorusuna ise Başkan Şahin DSİ ile görüşmelerin devam ettiği ve Milletvekilimiz İsmail Emrah Karayel trafınan 2023 yılında Tomarzalı Çiftçilerin Bahçeçik Sulma Projelerinden faydalanacağını söyledi. 6- Tomarza Ak Partili Meclis Üyesi Yüksel Üstün tarafından geçmiş meclis toplantısında Tomarza Ziraat Bankası karşısına Sarımehmetli ve Akdere Mahallerinde giden yolcular için bir durak yapılması konusu Kayseri Büyükşehir Belediyesi UKOME sevk edildiği ve yapılan inceleme sonrası yolcu bekleme durağının yapılması kabul edildiği bilgisi meclis üyelerine bildirildi.

7- Tomarza Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Ramazan Arslantaş tarafında geçtiğimiz meclis toplantısında Tomarza Ziraat Bankasından, Tomarza Şehit Tamer Gülveren Caddesi üzerinden Tomarza eski sanayi girişine kadar sağlı-sollu park edilen araçlardan park ücretinin alınmasında her hangi bir sakıncasının olmadı Kayseri Büyükşehir Belediye UKOME tarafından kabul edildiği bilgisi verildi.

8- Tomarza Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Mustafa Avcı tarafından geçtiğimiz günlerde İlçe merkezinde bulunan ana cadde üzerindeki bulunan orta refüjlerin tali yollara çıkan kısımların açılması ise Kayseri Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından Red edildiği bilgisi ise meclis üyeleri arasında tartışma konusu oldu.

Tomarza Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Adem Kılıç ise alınan bu karara en çok tepki gösterenler arasında yer aldı. MURAT GÜRBÜZLER