YEREL
Giriş Tarihi : 07-03-2021 14:05   Güncelleme : 07-03-2021 14:05

TOBB KAYSERİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU BAŞKANI TUĞBAHAN İLGÜ’DEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI

TOBB KAYSERİ KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU BAŞKANI TUĞBAHAN İLGÜ’DEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ AÇIKLAMASI

 

Günümüz aile düzeninde önemli bir yer tutan kadınlara Birleşmişler Milletler tarafından verilen 8 Mart Dünya Kadınlar günü, ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam isteklerini dile getirdikleri birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletlerin 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya karar verilmesinden sonra; Türkiye’de de 1980’lerden başlayarak ve özellikle 1990’lardan sonra farklı kadın örgütleri tarafından daha çok kadın sorunlarının tartışıldığı günler olmuştur.

 

Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır. Hepimizin ortak gayesi kadınlar ve kadınlarımızın ekonomik sosyal kültürel özgürlüğüne kavuşmasıdır. Kadın girişimlerini destekleyen ve kadınların sadece ekonomik değil politik ve sosyal anlamda da güçlenmesini hedefleyen TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuz kurulduğu yıldan bu yana birçok başarılı işlere ve projelere imza attı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulumuz 81 ilde 7 bine yaklaşan üyesiyle, Türkiye’nin en büyük ve en geniş katılımlı kadın üye ağına sahip bir sivil toplum kuruluşu oldu. Bugün dünyanın en geniş kadın girişimci network’ü haline geldi. Amacımız Türkiye ‘deki kadın girişimci sayısının erkek girişimcilerle eşit olması, iş hayatında nicelik ve nitelik olarak artırılmasıdır. 14 yıldır büyük bir mücadele verdik özveri ile çalıştık ve çok mesafe kaydettik.14 sene önce kadın girişimci sayısı sadece 75 bindi, şimdi 130 bine ulaştı. Bu süre zarfında kadınlar olarak şunu çok iyi gördük ki ülkemizde iş dünyasında kadınların da çok büyük yeri var. Gelişmiş bir toplum olmak için kadınlarımızı sosyal hayata, üretim süreçlerine sokmak zorundayız. Sanayi ve diğer sektörlerin gelişmesi için Avrupa Birliği normlarına taşınması ve kalkınma açısından kadınlarımızın ticaret ve ekonomi yönetiminde karar mekanizmalarında daha fazla yer alması gerekiyor. Ayrıca iş dünyası ve sosyal hayatta kadının olduğu her yerde nezaketin, zerafetin ve inceliğin olduğu da tartışmasız bir gerçek.

 

Biz Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadın sorunlarına duyarlılık gösteriyor, kadınların hukuki haklarını, finansal kaynaklara ulaşmada kadın ve genç girişimcilerin yaşadığı zorlukları, çalışma isteklerini, iş hayatında cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğini gündeme getiriyoruz.

 

Kadının özgürlüğü öncelikle ekonomik bağımsızlığından gelir. Kadının ekonomik hayat içindeki yerinin güçlendirilmesi yönündeki çabaların ya öncüsü, ya destekçisi olunmalıdır. Daha güzel ve refah bir Kayseri için kadın istihdamı artırılmalı, iş ve üretim alanlarında kadınlarımıza daha fazla yer açılmalı, sosyal ve ekonomik  alanda daha fazla kadın olması gereklidir. Çünkü biliyoruz ki kadın ekonominin can damarıdır.

 

Kadınlarımızın güven ve huzur içinde yaşadığı bir ülke yaratmak, başta karar alıcılar olmak üzere hepimizin görevidir. Türk kadını olarak mücadelemize devam edeceğiz. Kadın gibi gülen, kadın gibi konuşan, kadın gibi üreten, kadın gibi vefalı, kadın gibi zarif bir dünya istiyoruz.

 

Toplumumuzun en önemli yapı taşı olan kadınlarımıza sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.