YEREL
Giriş Tarihi : 18-04-2021 16:12   Güncelleme : 21-04-2021 14:12

TEMIZLİK DEVRİ BAŞLATAN GİRİŞİMCİ HAMİT BEKTAŞ ILE GAZETECİ AYSON KARABAĞ RÖPORTAJI

TEMIZLİK DEVRİ BAŞLATAN GİRİŞİMCİ HAMİT BEKTAŞ ILE GAZETECİ AYSON KARABAĞ RÖPORTAJI

KARASU'DAN TEMİZLİK DEVRİ BAŞLATAN GİRİŞİMCİ HAMİT BEKTAŞ YOL SÜPÜRGE ARAÇLARI YOLLAR ÇIKTI

Varılacak yer yok, bitmeyen yolculuklar var. Acelem yok hayatı anlamlarıyla kaliteli yaşamaya çalışıyorum. Tam da bu sebepten yolculuklarım, öğrenmelerim, hedeflerim ve paylaşımlarım hiç bitmeyecek. Diyen Hamit Bektaş İle Röportaji Yapmaya Geldim Karasu’ya

AYSON KARABAĞ GÖZLEMLERİ

Hamit Bektaş’ı; 1990 yılında Bayrampaşa’da eşinin de yanında tanıdım. İşine bağlı, işini seven, ailece çalışan biri olarak gördüğümde imrendim. O zaman elektrikli süpürge yapmıştı ve sohbetinde yapacaklarını da anlatıyordu. Ama aklıma bir türlü oturmamıştı. Şimdi 28 yıl aradan sonra bakıyorum da konuştuklarını yapan, hayallerini gerçekleştiren bir girişimci… İşini çok geliştirmiş, hayalleri üzerinde yaşayan, Türkiye sınırlarını aşma durumuna gelmiş, imalatını Karasu’da sürdüren, vizyonu, geniş arge çalışmalarına önem veren, kendisini geliştiren, mücadeleci ruhu olan bir yatırımcı. Şimdi sizlere 28 yılını değerlendirerek, tecrübelerini, bilgisini, girişimciliğini, hayallerini aktaracağız. Sizlere kıvılcım olacağına inanıyorum. Bilgi bilmediğiniz düşmanınız olacağına, bilgi sizlere ışık olsun. Siz de okurken buradan bir şeyler alacağınıza inanıyorum. Hazır mısınız? 30 yıldır Karasu’da oturduğum için aynı ilçenin çocukları olarak da beni gururlandıran girişimci insanı siz de tanıyın. Siz de hedefinizden çıkmayın, mücadeleci olun.

TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİN ZAMANI

HAMİT BEKTAŞ KİMDİR?

01.05.1964 Trabzon Doğumlu Hamit Bektaş; Karasu’da eğitimini tamamladı. Gençliğinin de geçtiği ilçeye yatırım yaparak, dünyaya ürün satan girişimci ve mücadeleci biridir. 9 kardeşi olan Hamit Bey çocukken 2 kardeşini kaybetmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi işletme mezunudur. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

HAYATINIZ KARASU’DA NASILDI?

Trabzon doğumluyum ama babam Karasu’ya yerleşmiş. Orta ve liseyi Karasu’da okudum. Babam ticaretle uğraşırdı. Annem doğanın bize verdiği imkanlardan eve katkı sağlayan, mücadeleci biriydi. Babamın ticaret ruhunu, annemin mücadeleci kişiliğini aldım. Trabzon’un örf ve âdetiyle yetişen biri olarak daha küçük yaşlarda iken Karasu için ne yapabilirim diye düşünür hayaller kurardım.

 

KARASU’DA BABAMIN YANINDA PAZARDA SÜPÜRGE SATARDIM

Ticaret ruhunu ve süpürgeyi, orta ve lise öğrencisi iken yaşadım. Adapazarı’nda süpürge imalatı yapan firmadan biz de süpürge alıp, pazarda süpürge satarak, ticaret hayatının adımlarını öğrendim. Süpürge, orta okulda kalbimde, yüreğimde kaldı. Şimdi temizlik için elektrikli makineler üreten konuma geldik. Bu da Cenab-ı Allah’ın takdiri. Süpürge satan biriydim, şimdi temizlik cihazları ve araçları imalat eden konuma gelmişiz. Karasu’dan dünyaya temizlik ürünleri satan konumdayız.

 

İSTANBUL’A NİÇİN GELDİNİZ?

Karasu’da dershaneye gittiğim dönemler üniversiteyi kazanmak için çok mücadele ettim. Hayalimdeki üniversite olan İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazandım. Bir taraftan okula gidip bir taraftan işlerde çalıştım. Üniversite 2. sınıfta iken tekstil sektöründe baskı işine girdim. Genç biri olarak işe başlamış oldum. O dönemler aklımda hep üretmek vardı. Nasıl başarılı olurum düşüncesiyle mücadele ettim.

O DÖNEMDE NELERDEN ZORLANDINIZ?

İstanbul’un zorlu ve kalabalığı vardı ama ben kendi hedeflerimde nasıl üretebilirim, markamı nasıl satabilirim gibi düşüncelere yoğunlaştım, hayallerimin peşine koştum. Mücadeleci ruha sahip olduğum için beni zorluklar yıldırmadı. İyi bir gözlemci olduğum için tüm gücümle İstanbul’da sığınmaya, çalışma ve kendimi yetiştirmeye karar verdiğimi hatırlıyorum.

İSTANBUL’DA NELER DİKKATİNİZİ ÇEKİYORDU?

Yatırımcılar, başarılı iş insanları dikkatimi çekiyordu. Başarılı insanların hayat hikayelerini okuyordum. Her okuduğumda hırsım daha da artıyordu. İstanbul’da yapacağım işleri hayal edip, mücadeleye devam diye kendimi kamçılıyordum. Her şeyden önce çok iyi bir dinleyici olup herkesi dinliyordum. ‘‘Dinleyen toplayandır, konuşan tüketendir’’ düşüncesiyle hareket edip İstanbul’da çok çeşit insan olduğu için bilgileri topluyordum.

 

FİRMANIZI TANIYABİLİR MİYİZ?

Tektem Makine Sanayi ve Dış.Tic.A.Ş olarak 1993 yılında yola çıktık. Üretim ve pazarlama üzerine İstanbul Bayrampaşa’da başladık. Zamanla özellikle sanayi tipi süpürgeler, basınçlı yıkama makineleri, zemin temizliği, elektrikli araçlar, yol süpürme

araçları, halı yıkama makinesi ve koltuk yıkama makinesi üreten, pazarlayan firma haline geldik. Şimdi ise imalatları Karasu’da sürdüren, kaliteye önem veren, hassasiyet doğrultusunda üretmeye devam ediyoruz. Ürünlerimizi dünyaya pazarlayarak genişletiyoruz. Ar-ge çalışmalarımız var. Yakında yeni ürünleri de ilave edeceğiz.

BABANIZ NASIL BİR ADAMDI? SİZCE BABA NEDİR?

Babam uzun boylu, görünüşüne önem veren, ticaretle uğraşan, mücadeleci, saygın bir iş insanıydı. Ailesine önem veren bir babaydı. Sorumluluklarını bilir, paylaşmayı, bencil olmamayı, umut etmeyi bize öğreten babamdı. Allaha şükür ben babamın oğluyum. Şükretmeyi, büyüklerime saygılı olmayı Allah uzun ömür versin babam öğretti. Babam benim için bir kale, bizi içine alan bir ova ve sırtımızı yasladığımız bir dağ gibidir. Hz isa’nın bir sözü var ‘‘bugün eli yağda, balda olanlar sizi kötü günler bekliyor. Bugün sıkıntı, açlık çekenler sizi güzel günler bekliyor.’’ İnancım gereği Cenab-ı Allahın bize verdiği nimetlere hep şükrediyorum. Nereden geldiğimizi unutmayan, birbirimize bağlı bir aileyiz. Babama Allah 9 çocuk vermiş, zorluklar ve mücadeleler geçirmiş ama şimdi ise 7 çocuğu ve torunları ile güzel günler yaşamak nasip etmiş. Babamdan aldığım ticaret ruhu ile ticaret yolunda emin adımlarla başarılara gidiyorum.

ANNE NEDİR? ANNENİZİ BİZE ANLATIR MISINIZ?

Cennet annelerin ayakları altındadır aşkı ile annemin varlığı her zaman bana güç vermiştir. Annem tam bir Trabzon kadını gibi zayıf, atik biridir. Tatlı dili, bereketli elleri hep uğurludur. Okumamış ama 9 çocuğuna da öğretmen olmuş fedakâr, çalışkan bir annedir. Bence annem bir üniversite mezunu kadar tecrübe ve bilgiye sahiptir. Allah ona uzun ömür versin. Annemin dualarıyla ayaktayız ve başarılıyız.

KARDEŞ NEDİR? KARDEŞLERİNİZİ BİZE ANLATIR MISINIZ?

Kardeş, tat ve lezzettir. Kardeş sizin eksiklikleriniz kapatandır, sizinle her şeyi paylaşandır. Kardeşimin birisi inşaat sektöründe, birisi de bizim ürünleri satan ana bayisinin sahibidir. Kardeşlerim benim için güvendiğim dağdır. Verdikleri cesaret ve yanımda olduklarını hissettirmeleri bana her daim güç katmıştır. 7 kardeşimin de varlıklarından gurur duyuyorum.

EVLAT NEDİR?

Evlatlarımız bizim gücümüz ve kuvvetimizdir. Arkamda bir kale gibi hissetmeme sebeptir ve benim için nefestirler.

EŞ NEDİR?

Eşimle aynı dönemde okuduk. Sonra eş olarak bana iki evlat verdi. Şirketimin başarısında büyük emekleri var. Hep yanımda oldu. Her zaman yanımda oldu eve beraberdik. Eşim finansman konusunda çok iyidir. Bu nedenle işimdeki finansmanı hiç düşünmüyorum. Çok şanslıyım el ele verdik, birlikte çalıştık. Bana uğurlu geldi. İyi ki eşimle evliyim. Allah onu bizden eksik etmesin. İyi bir eşe sahibim.

EĞİTİM VE ÖĞRENİMİN FAYDASI NEDİR?

Eğitim bir öğrenim sürecidir. Sadece bilgi edinme süreci değil aynı zamanda insanın dünya ve kendi varlığı hakkında daha fazla farkındalık oluşturma faaliyetidir. Eğitimin amacını doğru anlamak, bilgiyi hızlı bir şekilde almaktır.

BAŞARI NEDİR?

İki tür başarı vardır. Biri çok ender bulunur. Hiç kimsenin beceremediğini yapabilen bir avuç insanın başarısıdır. Buna dahi denir. Diğeri başarı dediğimiz şeyi kazanan sıradan insan. O sadece başkalarının da sahip olduğu sıradan nitelikleri biraz daha fazla geliştirebilmiş biridir.

SİZİN İÇİN İLETİŞİMİN TANIMI NEDİR?

Aile içinde, devlet ilişkilerinde, sokakta veya sosyal ilişkilerde yani neredeyse her yerde iletişimin nasıl gerçekleşmesi gerektiğini öğrenmek şarttır. Çatışarak ya da kavga ederek değil, insanlarla konuşarak ya da yazılı bir şekilde iletişim kurarak sorunların üstesinden

gelinebilir. Fakat günümüzde ne yazık ki doğru iletişim, çağ sorunu haline gelmiştir ve konuşma sırasında iletişim kanalları zorlaştırılmaktadır. İletişim sürekli olarak soru sorarak gerçekleştirilemez. İletişim, yeniliklere uyum sağlama sürecinden geçer, güvenden ve dürüstlükten geçer, her daim destek çıkmaktan geçer. Aksi takdirde sürekli olarak eleştiri ve sorularla bir iletişim gerçekleştirebilmek daha doğrusu sağlıklı bir iletişim gerçekleştirmek imkansız olacaktır

SİZCE GÖNÜL DİLİ ÖNEMİ NEDİR HAMİT BEY?

Ağızdan çıkan kelimeler nereden geliyor… Kelimeler keskin, kırıcı olabilir. O kelimelerin ifade ettiği mana geldiği yere değişir. Kelimeler gönül telinden geliyorsa tesiri de algılaması dafarklı olur. Gönülden çıkan gönüle ulaşır unutmayın…

DOST EDİNMENİN YOLU KAÇIRMAYIN DİYORSUNUZ?

Dostlarınızı sıkça ziyaret edin. Giderken hediyenizi ihmal etmeyin. Zamanla dosta giden yollar, diken ve çalılarla kaplanır. Bu yolları tatlı bir dil, güler yüz, nezaket, ilgi ve alaka göstererek açın. Böylece onun kalbine giden geniş bir yol açmış olur ve onun dost listesinde her zaman yerin olur.

GENÇLERE YÖNELİK DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?
Gençleri iyi anlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu uzun yolda onlara fırsat vermeli ve hayallerini gerçekleştirmek için ön ayak olmalıyız. Çünkü yaratıcılığın en etkili olduğu süreç, genç yaşlar oluyor. Bunları da ortaya çıkaracak gençlere son derece ihtiyaç var. Bu süreçte de iş arayan ve kendisini yetiştirmeyi düşünen genç teknolijı düşünen ben bizzat beraber çalışabilmek adına bekliyorum.

HEDEFİNİZDE VE HAYALİNİZDE NELER VARDIR?

Hayali, hedefi olmayan insan hiç kimse yoktur herhalde. Benimde hayalim kendi markamı yapmaktı ve bu marka ile gelişmek, üretmekti. Babamın ticaret, annemin mücadeleci ruhu ile benim öğrendiğim teknikleri ve deneyimleri birleştirerek hayalimi gerçekleştirmek için yılmadan çalıştım. Yaptıklarımın yanında yapacaklarım da var ve bu aşkla devam ediyorum.

BİR İŞ İNSANI OLARAK YENİ İŞ KURANLARA TAVSİYENİZ NEDİR?

İşi kurmak isteyenler; muhasebecinizi, avukatınızı, pazarlama kadrolarınızı, müdürünüzü, asistan sekreterinizi ve basın danışmanınızı iyi seçmeniz gerekiyor. İyi bir kadro ile yola çıkmak çok önemli. Bu kadro ile ayda bir toplantı, yemek veya bir etkinlik yapıp fikir alışverişi yapın. Bilgi çok önemli bilgili insanla çalışmak sizi başarıya ulaşmada yardımcı olur. İyi bir patron ve yönetici olun. Başarılı insanların öykülerini okuyup kendinizi geliştirebilirsiniz.

FUARLARA KATILAN BİRİ OLARAK FUARLAR SİZE NE KAZANDIRDI?

Fuarlarda kendinizi ölçebilirsiniz. Rakiplerinizi görür, dünya insanlarını inceleme şansınız olur. Böylelikle eksiğinizi fark edersiniz. Ben fuarların çok faydasını gördüm. Fuarlar sizin vizyonunuzu açar, cesaret ve güç verir.

 

REKLAM VE PAZARLAMA HAKKINDA NE DERSİNİZ?

Kapıyı çalarsanız, kapı açılır. Reklam isminizi tanıtan, güven veren iyi bir yoldur. Reklam sayesinde ummadığınız bir yerden size iş gelir. Ürününüzü ve hizmetininiz daha geniş kitleye yayma şansı yakalarsınız. Şimdi daha çok şanslıyız tv, radyo, gazete, sosyal medya, youtube, whatsApp, google ve birçok araç var. Bu araçlarla ve güzel görsellerle kendinizi tanıtabilirsiniz.

 

KENDİ MARKANI NE ZAMAN KURDUNUZ, NASIL BAŞLADINIZ?

1990 yılında süpürge makinesi ile yola çıktık. Sonra halı yıkama, araba yıkama makineleri gibi işleri de ilave ettik. Kendi markamız olan CLEANVAC’ı tescil ettirdik ve yola devam ettik. Vakum ile temizleyen, çeken bir sistemle çalıştık. Bayrampaşa’da üretim yapıp, çalıştık. O dönemler sizinle tanışmamıştık. Sizin derginiz olan Sekreter

dergisine reklam verdik. O şekilde iletişime geçtik. O gündür görüşüyoruz. Ne mutlu hep iyi anlaşıyoruz. İyi izler bırakmak bizim için önemli Şükürler olsun.

 

KENDİ MARKANIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Markamız “CLEANVAC’’ olarak markamızı yarattığımız için kendimi şanslı hissediyorum. Türkiye’de böylesi bir başarıyı sağlamak ülkeme katkı sağlamak, benim için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Türkiye’de imalat sayısının artmasını umuyorum. 100 ülkenin abisi olarak çalışmak, üretmek ve abilik yapmak, el ermek gerekirse omuz atmak için çalışmaya devam edeceğiz.

 

Elektrikli Zemin Temizleme

Halı ve koltuk yıkama

Yol süpürme araçları

Zemin temizleme

Basınçlı yıkama makinesi

Basınçlı fonksiyon makineleri

Sanayi tipi süpürgeler

Cam silme makinesi

Yedek parçalar…

Ve birçok ürünler yolumuza devam etmekteyiz.

 

İMALATINIZI NEDEN KARASU’YA TAŞIDINIZ?

Çocukluğum, hayallerim Karasu’da geçti. Karasu küçük bir yer. Şimdi Karasu’yu dünyaya duyurma ve pazarlama fırsatı bana nasip oldu Karasu’yu temsil etmek, markamın Karasu’dan çıkması bana ve aileme mutluluk veriyor. Büyüdüğüm ilçeye faydam olması gerektiğine inanan biriyim. İlçemi dünyaya duyurmak benim için bir şereftir.

 

YOL SÜPÜRGE ARAÇLARINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Yol süpürme araçlarımızla; siteleri, sokakları ve her yeri temiz yapma şansımız var. Sanayi sitelerimiz, belediyeler, vatandaşlar duyarlılar ve destek veriyorlar. Temizlik konusunda size sunum yapabiliriz. Bu sayede kalitemizi görebilme şansınızda olur.

 

SİZİN YOL SÜPÜRME ARAÇLARINIZI İLÇEYE, KÖYÜNE HEDİYE EDEN DERNEK BAŞKANLARI GÖRDÜM

Yol süpürme araçlarımızı, mini yol süpürme araçlarımızı ve elektrikli çöp toplama araçlarımızı dernekler büyüdükleri, doğdukları ve değer verdikleri yerlere bizden alıp hediye ediyorlar. Bu denli duyarlı davranışlar bize çalışmamızda daha da şevk veriyor. Bu duyguları yaşadığımız için gururluyuz.

 

BELEDİYE BAŞKANLARINA MESAJINIZ VAR MI?

İlçeyi ilçe yapan belediye başkan olduğu görüyorum. İlçenin eksiklerini almak için, ilçeye faydalı olmak için çalışan ve ilçesinden ayrılan başarılı çok iş insanları, dernekler var. Bunların kapısını çalşmasını bilin. Duyarlı vatandaşların temizlik için elinden geldiklerini yaptıklarını görüyorum. Hem ilçe temiz olsun hem de ilçesine

faydalı başkan olsun. İlçesine yatırımcı, imalatçı firmalarını çekmesini bilsin. İlçesini seven siyasi görüşü ne olursa olsun ilçesi için çalışan, vatanı için destek veren olmalı. Vatanını seven değerli insanların iyi niyetini kırmadan değerlendirmeleri gerektiğine inanıyorum.

 

NE GİBİ ENGELLERLE KARŞILAŞTINIZ?

Bana göre iki engel var. İç ve dış engel. İç engel kendimizi engelleyen arkada bırakandır. Ben dışardan engel görmedim. Yeni insanlarla tanıştım, buluştum dinledim. Bilgi benim için sermayedir. İyi bilgileri havuzumda biriktirdim. En güzel sermayelerden biri de insana değer vermektir. Ülkemizde sürekli sıkıntılar yaşadık ve çeşitli engeller çıktı. Bu engellere kafamı yormadım ben işime ve sorumluluklarıma odaklandım. Engellere takılmadan yolumuza devam etmeliyiz. Su akar yolunu bulur deyip. Sabırla yolumuza emin adımlarla ilerlemeliyiz. Önemli olan kafanızda engel olmasın, insanları sevin. Aslında engel yok. Siz isteyin, çalışın kazanırsınız.

İSTANBUL’A GELDİĞİNİZDE UMUTLARINIZ VAR MIYDI?

Biz umutlarımızı sağımıza, korkularımızı ise solumuza aldık geldi. Her gün korkularımız yanımızda oldu. Umutlarımız da yanımızda oldu. Bu ikisi ile birlikte yaşamayı öğrendim. Her gün eve girdiğimiz zaman çok şükür bugün de kimseyi kırmadık, kimseyi üzmedik, kazasız belasız geldik demesini bilenlerden olduk. Bizim tek amacımız vardır. Çalışmak, çalışmak… Biz bunu yaptık ve durmadan çalıştık. Bir taraftan kaderimizin bize verdiği fırsatlar için hep şükrettik. Şimdi ilçemin ve ülkemi temiz ettiğim için mutluyum.

İSTANBUL’DAN NELER ÖĞRENDİNİZ?

Hz. Ali’nin dediği gibi, “Zenginliğin en iyisi akıl zenginliğidir.” Bilginin ne kadar önemli olduğunu yaşayan biri olarak, bilgiyi bilmediğiniz zaman karanlıkta yürümeye başlarsınız. Bilgi bana ışık oldu, yolumu gösterdi, hedefe doğru yürümemi sağladı. Onun için İstanbul bizim vizyonumuzu açtı, bizi sanayiye yönlendirdi, çalıştırdı. Bazı sektörlerin önünü açtık, sektörleri geliştirdik, varlığı ortaya çıkardık, öncü olduk.

 

HANGİ SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ AÇTINIZ?

Eskiden halıları, kilimleri balkonda çeşme başında, derelerin kenarında yıkanır ve bu olayda Türk filmlerimize konu olmuştu. Biz halı yıkama makinası ile Türkiye’de her ilde, her ilçede şimdi halı yıkama fabrikaları duyuyor ve görüyorsunuz. Bu sektörün önünü açtık ve işler gelişti. Tüketicinin evinden alarak, evine teslim eden halıları, kilimleri yıkayan firmaların ortaya çıkmasına sebep olduk. Bunu biz konuştuğumuz zaman insanlara inandırıcı gelmiyordu.

 

İSTANBUL’DA BİR ŞEYİ GECE PLANLAMAK MI, SABAH MI PLANLAMAK

İlk hava durumunu öğrenirim. Gece işimi planlarım, kafamda işi ve görevimi şekillendiririm. Bir kompozisyon gibi, giriş-gelişme-sonuç olarak 3 aşamada hazırlığımı kafada yapar. Sabah planımı uygularım. İnsanlara çok çok faydalı olduğuna inanıyorum. Plan ve program çok önemli. Metro şehirlerde bir yere gidip gelmek için plana göre yaparsanız, trafikte sıkışmazsınız ve haliyle zaman kaybı da yaşamazsınız.

SİZCE SÖZ ÇOK ÖNEMLİ MİDİR?

Peygamber Efendimiz bir hadisinde; “Söz verdiğinizde sözünüzde durun, aksisi münafıklıktır” der. Bence söz çok önemlidir. Ağzımızdan çıkan söze önem vermek gerekir. Sözümüzü yerine getirmek gerekirse söz karşıya verilen güvendir. Güven kaçınca hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Onun için söze önem veriyorum. Ağzınızdan çıkan her sözün sahibi olurum. Siz de sözlerinize önem verin, sözünüzde durun.

GÜVEN NEDİR?

Güven çekirge gibidir, kaçınca bir daha gelmez. İnsan kırıldı mı tutmaz güven. Onunla çalışmaktan uzak olursun, onun için güven sermayeden çok kıymetlidir. Çevrenizdeki insanların güvenini kazanmak harika bir sermayedir. Bizde derler ki; “Mehmet Bey’in oğlu çok güvenilir biri, onun için söz benim için önemli. Bir kişinin sözü oldumu istediğiniz kader size sermaye veriyor. Onun için çevrenizdeki yaşadığınız ilde veya ilçede güvenilir insan olun. Güveninizi sarsmadan gelişmesini öğrenin.

 

PAZARLAMA ŞİMDİKİ Mİ DAHA İYİ YOKSA 30 YIL ÖNCEKİ Mİ?

O dönemlerde yaptığınız ürünün resmini göstermek veya filmini göstermek çok zordu. Ya ürünü götürerek göstererek tanıtım yapıyorduk. Bir müşteriye gidip gelmek yarım günümüzü götürürdü. Ama şimdi whatsApp’tan her yerin resmini veya videosunu göndererek pazarınızı genişletme şansımız var. Her şey bizim için. Bende ayak uydurmamız teknoloji kullanmak harika bir fırsat her şeyi iyi değerlendirmek elimizde her şey bizim için bir fırsat.

Eskiden bayramlarda kartpostal alarak, pul yapıştırarak gönderiyorduk. Ama şimdi canlı arayarak veya mesaj göndererek iletişimi daha hızlı kurmamıza sebep oluyor. Eskiden mektup yazardık ama şimdi her türlü iletişim var. Gitmesek de canlı konuşabiliyoruz. Yeter ki reklama önem verin, yolunuzu açın, pazarınızı geliştirin.

 

BİR İŞ ADAMININ HOBİSİ OLMALI MI?

Bence her iş adamının hobisi olmalı, kafasını zaman zaman boşaltmasını bilmeli. Karayolu, denizyolu, havayolu ve demiryolunu yaşamak. Bu yolların riski var, zorlukları var, faydası var. Bunları iyi öğrenmek gerekir. Küçük bir hatayla sağlığınızla oynarsınız. Onun için her yolun eğitimini alarak yapabileceğinizi öğrenerek kendinize yeni hobiler kazandırmak üzerinde çalışabilirsiniz. Kimisi yürüyerek, kimisi top oynayarak, kimisi bisiklet sürerek, kimisi bahçede çiçeklerle uğraşarak kafasını boşaltıyor. İşini daha iyi düşünüyor. Hatalarının farkında olmasına sebep oluyor. Bende pilot eğitimi alarak, havada uçarak, bakış açımı, vizyonumu geliştiriyorum. Bu yaşamda bazı hataların hiç affı yok. Onun için riskleri iyi bilmek gerekir. Ben havada uçmayı, karayolunda motorla gezmeyi, denizde yüzmeyi, mücadele ruhumun geliştiriyorum. Dünyayı keşfetmeyi düşünen biriyim. Onun için hobileriniz olsun, hobileriniz sizi geliştiren, vizyonunuzu açan bir eğitim alanıdır. Her işte, eğitimden geçmek gerekir ve dersini iyi almak gerekir. Şimdi Karasu’da denizin üstünden Akçakoca’ya kadar gider gelirim.