YEREL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 11:31   Güncelleme : 11-08-2021 11:31

TEMAD KAYSERİ ŞUBESİNDEN ÖRNEK PROJE

TEMAD KAYSERİ ŞUBESİNDEN ÖRNEK PROJE

 

                Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Kayseri Şubesi Kayseri’deki  üniversitelere yerleşecek gençlere sahip çıkmak, onların ve ailelerinin sorunlarının çözümüne  yardımcı olmak amacıyla bir proje başlattı.

            TEMAD Şube başkanı Abdullah ÇELEBİ proje hakkında bilgi verirken şunları söyledi; KARDEŞ AİLE adı verilen Projemizle Kayseri’de bulunan Erciyes Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi ile Abdullah Gül Üniversitesinden her hangi birini kazanarak Kayseri ilimize eğitim için gelecek emekli veya hazlihazırda görevde olan Astsubayların evlatlarının ilimizde ihtiyaç duyabilecekleri konularda yardımcı olmak, acil durumlarda yanlarında bulunmak amaçlanmıştır. Bu sayede hem ilimizde bulunan üniversitelerin tercih edilmesi konusunda küçükte olsa bir katkı olacak hem de buralarda eğitim hayatına devam edecek aynı sosyal çevrenin çocukları birbirleriyle tanışacaklar. Böylece gençlerimizin zararlı alışkanlıklar veya zararlı akımlara kapılmasının da önüne geçilebilecektir.

            Projede ilk aşama olarak gençlerin kayıt telaşı sırasında karşılaşacakları zorluklar giderilecek, daha sonra ise barınma ve sosyal faaliyetler konusunda yardımcı olunacaktır. Ayrıca ihtiyaç sahibi öğrenciler tespit edilerek imkanlar dahilinde burs çalışması da yapılacaktır. Şimdilik bir yıl olarak planlanan proje kapsamında gerek eğitim gören gençler gerekse onlara kucak açan ailelerimiz zaman zaman çeşitli konularda kısa eğitimlere tabi olacaklar, belirli periyotlarla yapılması düşünülen sosyal faaliyetlerle de kaynaşmanın güçlendirilmesi sağlanacaktır. Yılsonunda yapılacak değerlendirmenin sonuçlarına göre proje faydalı bulunursa devam ettirilecek olup ayrıca dernek yöneticilerinden bağımsız ve dernek üyelerinden oluşan üç kişilik denetleme grubu ile de projenin etkinliği sürekli kontrol edilecektir.

            Kanunla “kamu yararına çalışan dernek” statüsünde faaliyet gösteren Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği bu özelliğini ön plana çıkartabilmek için bu ve benzeri projeler üretmeye devam edecektir. Uygulamaya koyduğumuz KARDEŞ AİLE PROJESİNİN çeşitli sosyal medya platformlarında ve derneğimiz web sitesinde duyurusunu yaptığımız günden itibaren üyemiz olsun olmasın Türkiye’nin her yerindeki emekli ve muvazzaf Astsubaylar ve ailelerinden ciddi destek içeren nitelikte mesajlar almak bizleri oldukça sevindirmiştir. Unutmamak lazımdır ki “BİRLİK VE BERABERLİK RUHU TAKDİRİ İLAHİDEN BAŞKA HER ŞEYİ YENER.”