YEREL
Giriş Tarihi : 19-10-2020 11:35   Güncelleme : 19-10-2020 11:35

TEHLİKELİ IRK KÖPEK BESLEYENLERE CEZA YAĞDI

TEHLİKELİ IRK KÖPEK BESLEYENLERE CEZA YAĞDI

 Yapılan ihbarlar neticesinde Kayseri Kocasinan ve Melikgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalanan tehlikeli köpek besleyen ve sahiplenen (Pitbull, Terrier Japanese Tosa Dogo Argentina, Fila Brasileiro ve bu köpek ırklarının melezleri) 3 kişiye Doğa Koruma ve Milli Parklar Kayseri Şube Müdürlüğümüz denetim görevlilerince idari işlem düzenlendi.

Şahısların ellerinde bulunan 4 adet köpeğe el konularak, Kayseri Büyük Şehir Belediyesi’ne ait Molu Geçici Bakımevi’ne teslim edilerek ilgili şahıslar hakkında Şube Müdürlüğümüz tarafından toplam 38.252,00 TL idari para cezası uygulandı.

Bilindiği üzere 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda belirtilen: Pitbull Terrier, Japanese Tosa Pitbull, Terrier Japanese Tosa Dogo Argentina, Fila Brasileiro gibi tehlike arz eden hayvanları üretmenin, sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak takas etmek yasaktır.

 Bu cins tehlike arz eden köpekleri besleyen ve sahiplenen vatandaşların ağır para cezası ödememesi için gerekli özeni göstermeleri ve kanunlara uymaları önem arz etmektedir.

Şehrimizin daha güvenli olması için tüm ihbarlar hassasiyetle değerlendirilmekte olup, çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.