YEREL
Giriş Tarihi : 09-08-2020 14:56   Güncelleme : 09-08-2020 14:58

TAŞlMlZl GERİ VERİN

Tarihçi-Yazar ve Diş hekimi Halit Erkiletlioğlu, yazılı bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

TAŞlMlZl GERİ VERİN

Değerli Yöneticilerimiz ve Dostlarımdan çok önemli bir rica, Kayseri’nin 10 km. güneyindeki Hisarcık’ta bulunan bir yazıt, 1900 yılı civarında yerel yöneticiler tarafından İstanbul’a gönderilmiş ve bugün Eski Şark Eserleri Müzesinde bulunmaktadır. 60’a 60 cm. boyutlarındaki bazalt bloğun bir yüzünde Luvi hiyeroglifi ile yazılmış, Harhara dağına adak olarak sunulan ceylanlardan bahseden 3 satırlık bir yazı yer alır. Yazının sonunda adı geçen Kurti, muhtemelen Bahçeköy stelinin yazarı olan kral Kurti ile aynı kişidir.
Anlaşıldığı üzerine bu önemli taş yazıtta; Erciyes’in en eski adı olan HARHARA kelimesi geçmekte, Bölgede ceylanların varlığından ve dönemin kralı Kurti adından bahsedilmektedir.
Nasıl ki Türkiye’den kaçırılmış olan Elmalı Definesi ABD den mahkeme kanalı ile getirtildiyse veya Zeugma Mozayiği’nin iadesi sağlandıysa Kayseri için çok önemli bir belge olan Hisarcık Hiyeroglifi’nin derhal çıktığı yer olan Kayseri’ye iadesi gerekir. Zira insanlığın müşterek medeniyet eserleri bulundukları yerin malıdır ve ancak orada bir mana ifade eder. 
Kayseri’nin bu önemli eserinin iadesi için başta Sayın Valimiz olmak üzere Belediye Başkanlarımızı, Kültür Müdürümüzü ve Kayseri tarihi, kültürü ile ilgilenen tüm aydınlarımızı göreve çağırıyorum. (Haber Merkezi)