TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 03-09-2019 11:02

TARIM ENGEL TANIMAZ

TARIM ENGEL TANIMAZ

Kayseri’de ilk olan tesisin açılışı Tarım ve Orman bakan yardımcısı  Mustafa Aksu tarafından yapıldı.

2018 yılında Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz proje birimince hazırlanarak il özel projesi olarak faaliyetlerine başladığımız,Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı desteği, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz koordinatörlüğü ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile yürütülen "Engelli Kadınların Tarıma Kazandırılma Projesi" kapsamında kurulan meyve ve sebze kurutma tesisina çılışı Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Mustafa AKSU tarafından yapıldı.

Tesisin açılışına; Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Mümtaz Sinan, Hayvancılık Genel Müdürü, Zekeriya Erdurmuş, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Dsi Genel Müdürü Faruk Fıratoğlu, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Adak, Bügem Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, Tagem Genel Müdür Yardımcısı, İhsan Emiralioğlu, Tmo Genel Müdür Yardımcısı Ümit Orhan ve ESK Genel Müdürü Osman Uzun olmak üzere çok sayıda üst yönetici katılım sağladı.

Açılışın ardından İl Müdürümüz Mustafa Şahin tesisi gezdirerek proje sorumluları Mustafa Tokdemir, Ercan Varol ve Kooperatif başkanı Tuğbahan İlgü tarafından teknik bilgiler aktarıldı.

Kayseri Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile proje kapsamında kurulan S.S. Bir Kutu İyilik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi arasında imzalanan protokol ile "Engelli Kadınların Tarıma Kazandırılma Projesi" nin sürdürülebilirliği kooperatif aracılığı ile sağlanması hedeflenmişti.

Kadınlarımızın ve engellilerimizin hem ekonomik yönden hem de sosyal sorumluluk yönünden desteklenmesi amaçlanan projenin sürdürülebilirliği de ayrı bir önem taşımaktadır. Projede, sadece proje süresinde değil, kadın ve engelli kooperatifi aracılığı ile projenin sürdürülebilirliği, yaşatılması da diğer bir hedefti.

İşte bu bağlamda; engelli ve kadınlar tarafından S.S. Bir Kutu İyilik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulmuştur. Proje yine İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün kontrolünde olup, projenin amacından sapmaması adına kooperatif düzenli olarak kontrol edilecek, kooperatif ve İl Müdürlüğümüz ortak projeler yaparak var olan projenin daha da gelişmesi sağlanacak, kooperatif düzenli raporlarla İl Müdürlüğümüze faaliyetleri konusunda bilgi verecektir.

Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olan bu proje ile kadın ve engellilerimize istihdam sağlanarak, tüketicilerin de güvenilir, sağlıklı, katkısız ve gönül rahatlığıyla çocuklarına yedirebilecekleri gıdaya ulaşması sağlanmış olacaktır. www.birkutuiyilik.comweb sitesi aracılığı ile gerekse toptan ve perakende piyasaya arz edilecek ürünler zamanla çocuklarımıza ve halkımıza okul kantinlerinde, otobüs duraklarında sağlıklı atıştırmalıklar olarak sunulacaktır.

Şu an itibariyle elma ağırlıklı olan meyve kurusu üretimi ve paketlenmesi yapılan tesiste hızlıca sebze kurusu üretimi ve çeşitlendirilmesi yapılması için AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarına başlanmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ulaşılması için kooperatif tarafından iç ve dış pazara hakim danışmanlar ile görüşme çalışmalar başlatılmış olup projenin sürdürülebilirliği ve gelişmeler ile ilgili kamuoyu tarafımızdan sürekli bilgilendirilecektir.

#tarımengeltanımaz #üretenKayseri #gelişenTÜRKİYE (Kurum Haber)