KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 04-02-2020 11:03

TALAS’TA SANAT KONUŞULUR

TALAS’TA SANAT KONUŞULUR

Talas Belediyesi ‘100 Ağartan Projeler’ olarak gerçekleştirilen Talas Sanat Galerisinde Mozaik sanatçısı Meyçem Ezengin yaptığı sanat çalışmaları göz doldurdu

Talas Belediyesi tarafından hizmete sunulan önemli proje ise Talas Sanat Galerisi oldu. Ali Saip Paşa Caddesi’nde restore ettirilerek Sanat Galerisi’ne dönüştürülen mekanı Galenriye gezenler ise ‘Talas’a yakışır Talas’ta sanat konuşulur” sözleriyle övgüler yaptılar.

Tarihi dokusu ve egzotik yapısı ile bir sanat galerisi için adeta biçilmiş kaftan olan yaklaşık bin 500 yıllık yapının bünyesinde ayrıca bir de müzik okulu yer almakta.
Açılış programı kapsamında ise ebru, cam, cilt ve mozaik gibi geleneksel Türk sanatlarının seçme eserlerinden oluşan bir sergi düzenlendi. Küratörlüğünü Meyçem Ezengin’in yaptığı sergide Hikmet Barutçugil ve Ebru Balkaya Öksüz gibi ebru sanatının önde gelen isimleri ve Cam sanatında Yasemin Aslan Bakiri, Cilt sanatında Melike Kazaz ve Mozaik sanatında Meyçem Ezengin’in eserleri dikkat çekti.

Talas Sanat Galerisinde gözde isim olan 1982 yılında Bursa'da doğan Meyçem Ezengin aslen Zonguldak Ereğli'lidir. 2007 yılında Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Geleneksel Türk Sanatları bölümünden mezun olmuştur. Stajını Ressam Mehmet Hakan Demirok'un atölyesinde yapmış, cam işçiliği, vitray ve mozaik alanında uzmanlığını geliştirmiştir.
2007-2015 yılları arasında; İSMEK bünyesinde 'Mozaik Usta Öğretici' olarak görev yapan Ezengin, eş zamanlı olarak 2011-2016 yılları arasında Bahariye Mevlevihane'sindeki Sanat Atölyelerinde ders vermiş. Ezengin halen İstanbul'daki atölyesinde özel eğitimler vermeye devam etmektedir.
Bülent Ecevit Üniversitesinin talebi ve destekleri sonucunda; 2016-2017 akademik yılı bahar döneminden itibaren Ereğli Meslek Yüksek Okulu'nda "Mozaik Atölyesi" kurulmasına öncülük etmiş ve kurulum çalışmalarına başlanmış olup, atölyenin tamamlanmasıyla birlikte bu sanatı öğrenme arzusunda olan ümiversite öğrencileri yetiştirmeye başlamıştır.
İstanbul; Bahariye Mevlevihanesi ve TBMM Dolmabahçe Sanat Galerisi ile Konya Karatay Çini Eserleri Müzesi'nde düzenlenen 'Yaşayan Mirasımız Selçuklu Dönemi' Sergi Organizasyonlarında 'Proje Danışmanı' olarak görev yapmış, ayrıca sanatçı olarak eserleriyle sergilere katılmıştır.
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından düzenlenen "Türk Sanatının Yapı Taşları" Sergi ve & Panelinde "Proje Danışmanı" olarak görev yapmış, ayrıca sanatçı olarak panel ve sergiye eserleriyle katılmıştır.
Birçok ulusal, uluslar arası sergi, sanat fuarı ve festivallerine katılmış ve organize etmiştir. YÜKSEL KALKAN