YEREL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 12:25   Güncelleme : 09-04-2021 12:25

SULTAN SAZLIĞI MİLLİ PARKI’NDA İLK DEFA ALACA YALIÇAPKINI GÖZLEMLENDİ

SULTAN SAZLIĞI MİLLİ PARKI’NDA İLK DEFA ALACA YALIÇAPKINI GÖZLEMLENDİ

 

Bilinen 301 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bağlı Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda bu kez de daha önce kaydı tutulmayan ve görüntüsü alınamayan alaca yalıçapkını kuş türü gözlemlendi.

Bölgede daha önce hiç görülmemiş kuş türlerini keşfetmenin artık neredeyse sıradanlaştığı alanda daha önce akkuyruklu kartal ve çok nadir olan siyah flamingo gözlemlenmişti. Listeye son olarak yalıçapkını kuş türünün eklenmesi de aslında alan için yapılan çalışmaların ne kadar yerinde ve isabetli olduğunun da bir göstergesi niteliğinde.

Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda ilk defa gözlemlenen alaca yalıçapkını göçmen bir kuş türü değildir ve en çok tatlı su kenarlarında, lagünlerde ve deniz kıyılarında rastlanır. Havada asılı kalma özelliği sayesinde avını su üzerinde takip ederek suya dik dalış yapar ve su içerisinde avını ortalama 1.3 saniye gibi çok kısa bir sürede yakalar.

Menüsünde genellikle balıklar ve omurgasız canlılar bulunur. Minik balıkları kılçıklarının takılmaması için baş taraflarından yutmaya başlayan yalıçapkınları balığı yavrularına verecekse kuyruk tarafından tutarak yavrularına ikram eder.

Bir rivayete göre yalılarında havuz başında oturan kadınlar kuşun havada asılı kaldığını görünce “bu çapkın bizi gözetliyor” şeklinde ifadeler kullanmış ve zaman içerisinde kuşun ismi de yalıçapkını olarak anılmaya başlamıştır.