SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-05-2020 12:24   Güncelleme : 12-05-2020 12:24

SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN LAF DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ

 SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN LAF DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ

TÜRK SAĞLIK-SEN Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal’ın basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Kahraman Sağlık Çalışanlarımız 14 Mart Tıp Bayramını, sağlık haftasını ve ebeler haftasını karşıladıkları gibi hemşireler haftasını da salgınla mücadele ile karşılıyorlar.

Aradan geçen sürede sağlık çalışanları için alkışlar ve şarkıları çokça gördük.  Fakat mesele sorunların çözülmesine ve taleplerin karşılanmasına gelince övgüler dizenlerin bu konuda gereğini yapmadıklarına da şahit olduk.

Bu süreçte yapılan tek düzenleme olan 3 ay tavandan ek ödemelerin usul ve esaslara boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak yavandan bir ödeme halini aldı. Sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı, çalışanlara haksızlık yapıldı. Üniversite Hastanelerinin bir çoğunda ise hala ödenmedi.

Dünyaya övgü ile bahsedilen filasyonun, fedakârları aile hekimliği çalışanlarına ek bir ödeme yapılmadı.

Sağlık çalışanları olarak bizler, cephede kahramanca bir mücadele verip canlarımızı ortaya koyarken, kronikleşen sorunlara çözüm üretilmesi ve taleplerinin karşılanması için somut adımlar atılmasını bekliyor, laf değil icraat istiyoruz.

*Bu kapsamda öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır.

*Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilerek çalışan merkezli ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır.

*Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir.

*Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamudan kaldırılmalıdır.

*Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalı, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devletine sadakat aranmalıdır.

*Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir.

*Salgın mücadeledeki fedakarlıkları ve virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.

*Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit sayılmalıdır.

Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.

Dünyada artık covid-19 salgını sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söylenmektedir. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer.

 

Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden gizli kahramanlar hemşirelerimizin, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyorum. (Kurum Haber)