RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 01-11-2019 11:28

SON ERMENİ ROMANI DÜNYA OKURUYLA BULUŞTU

Abdullah Ayata’nın Son Ermeni kitabının İngilizceye çevrilmesi akabinde roman dünya okurları ile buluştu. Büyük ilgi gören roman ve çalışmaları ile ilgili Yazar Abdullah Ayata ile konuştuk. İşte sizlere birbirinden ilginç satırbaşları ile Ayata röportajı.

SON ERMENİ ROMANI DÜNYA OKURUYLA BULUŞTU

 

*Sayın Hocam; “Son Ermeni” romanının İngilizce çevirisi ve şu anki durumundan bahseder misiniz?

Kitabımız İngilizceye ABD Florida Eyaleti’nde çevrildi. Çeviriyi TASFO (Türk Amerikan Güvenlik Derneği) adına Emre Serbest isimli arkadaşımız yaptı. Editörlüğünü ise Arkansas  Eyaleti’nde   yaşayan Amerikalı Nora  Dilligiham yaptı.

*Oraya nasıl ulaştınız, kimler aracılık etti?

Orasını ben de bilmiyorum. Romanın Türkçesini orada okuyup çok beğenen bu arkadaşlar beni aradılar. Kitabın konu ve anlatımını çok beğendiklerini, İngilizce çevirisini yapmak istediklerini bildirdiler. Gerekil resmi sözleşmeyi yaptıktan sonra çeviriyi gerçekleştirip dağıtımına başladılar.

*Epeyce para kazanmış olmalısınız?

Hayır, gelirini Arizona Eyaleti’nde ilk defa Türkçe eğitim yapacak bir okul, cami, kütüphane ve kuran kursundan oluşan külliyeye bağışladım. Bu gönüllü bağışıma memnun olan oradaki vatansever arkadaşlar çok memnun oldular. Bana jest yaparak iki kitabımı İngilizceye çeviri kararı alıp, bu iş için yayınevi kurdular. Böylece özellikle çocuklara hitap edecek kitapları çeviri imkânı bulacak, Türk öğrencilere ulaştırmaya çalışacaklar. Zira birçoğunun eşi yabancı olduğundan çocukları ya Türkçeyi hiç bilmiyor veya çok az konuşabiliyor.

*Sizi kutlarım. Çok önemli bir konuya öncülük etmişsiniz.

Bu konuda kendimi sorumlu hissediyorum ama birçok engelle karşılaşıyoruz. Özellikle oradaki Ermeni Diasporası bize zorluk çıkarıyor. İşlerimize engel olmaya çalışıyorlar.

*Merak ettim doğrusu, nasıl bir engelleme?

Önce Amazon Com. Satış sitesinde kitap satışını engellemeye çalışmışlar. Sonra yayıncımızı tehdit ederek, açık çek teklif edip benim oraya gelmemi engellemek istemişler. Aba altından sopa göstererek tehdit etmişler.

*Siz ABD’ye mi gidecektiniz?

Evet, kitapları imzalamak, çeşitli şehirlerde söyleşi programlarına katılmak için oraya gidecektim. Mayıs ayında New York şehrinde yapılan Türk yürüyüşüne de katılacaktım. Bana bir saldırı olabileceğini düşünen yayıncı kardeşim telaşlanarak davet mektubu göndermedi. Aslında ben bu durumun abartılı olduğunu düşünerek önceleri ciddiye almadım. Sonunda oradaki genel başkan durumu öğrenince çok sinirlenip bana özel programlar hazırlayıp çeşitli eyaletlerde konferanslar verebilmem için davet mektubu gönderdi. Oradaki etkinlikler 14 Eylül 2019 tarihinde başlayacaktı.

*Bir aksilik mi oldu?

Tüm işlemlerimi eksiksiz yapmama rağmen ABD Konsolosluğu vize vermedi. Beni oradaki arkadaşlar uyararak vize almada sorun çıkarabileceklerini söylemişleri. Böylece programlar iptal edilmek zorunda kaldı. Bu duruma iyice hırslana oradaki Türk toplumu temsilcileri, şimdilerde bana sürekli oturum alma ve kitabı başta İngiltere olmak üzere diğer ülkelere elden dağıtma çabasına girdiler.

İnşallah bu öneli eseriniz büyük okuyucu kitlelerine ulaşır. Zira ‘ Sözde Ermeni Soykırımının ’asılsız olduğuna gerçek olaylarla çürütüyor, bir noktada tarihe tanıklık ediyor.

Ülkemizin düşmanları, vatan hainleri öyle düşünmüyor. Durum ortada.

*Hocam, bir de uygunsuz, iki yıl önce cinsel içerikli diye basında yer alarak çok önemli bir projeniz olan’ Kentimi Tanıtmaya Gönüllüyüm’ projesini iptal ettiren durum var. Bu gündeme geldi. Duruma açıklık getirir misin?

Hiç sormayın. Aslında bu durum biz yapılmış komploydu. Beni yakından tanıyanlar inanmadı. Lakin taraflı, bizleri, yükselişimizi engellemek isteyen çevrelerce ortaya atılan bu iddia malum bazı basın mensupları tarafından abartılarak defalarca yalan, kasıtlı haberler yapıldı. Aslında o kitap okullara sadece 20 tane dağıtılmıştı. Hemen toplattık. Haber yapanlar, aleyhimizde yaygara yapanlar da okumadı. Bunları kendileri söylüyorlar. Kitapta eskiden fahişelik yapan bir hanımın hak yolu buluş hikayesi anlatılıyor, kötü yola düşmekte olan başka genç bir hanımı kurtarıyordu. Anlatım abartılı olabilir ama okullarda benim yazdığım kitaptan çok daha detaylıları rahatça okutuluyor. Özellikle de 100 temel eser içerisinde. Bu kitabımız komisyonlardan geçip, zamanın valisi ve milli eğitim müdürünün onayından geçmiş, ön söz de yasılmıştı.  Gerçekten mahsurlu bir durum varsa bize, diğer kitaplarınız okullarda okunabilir ama bu mahsurlu denilebilirdi.Üstelik milli eğitim müdürü, teşekkür ederek kitabı öve öve bitirememiş, ‘herkesin okuyarak örnek alması gerekir ’sözleriyle bizi taltif d etmişti. Sonunda sözünde duramadı. Basından, ithamlardan korktu.

Önceleri bana Ermeni, proje ortağıma Rum dediler. Ermenilere satılarak çok paralar aldığımızı sosyal medyada duyurdular. Sonra bu malum gazete haberleriyle ne sapıklığımız, ne hainliğimiz kaldı.

Meyveli ağaç taşlanır, biz seni ve proje arkadaşını çalışmalarınız, eserleriniz ve ülkemize vermekte olduğunuz hizmetlerinizden tanıyoruz.

Ayrıca valiliği arpalığa çevirdiğimiz oradan yüklüce para aldığımız iftirasını da yaptılar. Kitapları okullara bedava dağıttık. Basımını onlar yaptılar. Bir kuruş para almadık. Bazılarına hırsızlık, sapıklık ithamları normal gelebilir ama yıllarca öğrencilerine dürüstlük, vatanseverliği anlatmaya çalışan ben ve benim gibi eğitimcilerin çok zoruna gider. Bu konuda, kitabımdan sadece iki bölüm çıkarmam için teklif edilen maddi iman onlara teklif edilseydi belki de sülalelerini satın alırlardı.

*Size haksızlık yapıldığının farkındayız hocam.

Yıllarca PKK, ERMENİLER; FETÖ ile mücadele etmiş bir Türk eğitimcisi olarak kaderimizde Müslüman görünümlü yobazlarla da mücadele etmek varmış. Onların yüzünden yöneticiler bizi okullara davet edemiyor, fuarlara kitaplarımız alınmıyor. Şimdiki milli eğitim müdürü ise çekindiği için benimle konuşmayı bile kabul etmiyor. Aslında gülünecek bir durum. Sen yıllarca uğraş, ülke ve dünyadan kitapların ödül alsın Kayseri’de tıkan kal. Bizim oralarda yerel bir deyim vardır. “Bulamaç da ağzımı yaktığına göre essahtan bir aş olsa ya…” derler.

*Peki hocam şimdi bu durumun çözümü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Her şeyi zamana bırakıp, Allaha havale ettim. Doğrular sallanır ama yıkılmazlar. Mutlaka zamanla her şey yoluna girecektir. O basit, bencil insanları Allah bildiği gibi yapsın.  Hepsini isim olarak yazamayacağım. Bahsettiğim kargaşa döneminde sizler gibi yanımda olan basın mensuplarına, Şair yazar arkadaşlarıma, Sivil toplum örgütlerine, öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerime de çok teşekkür ediyorum. Elbette önümüze engeller, art niyetli insanlar çıkacaktır. Bunlar yaşadığımız sürece bizleri yıldırmayacak, aksine kendimize çekidüzen vererek daha iyi eserler üretmemize vesile olacaktır. Rehberimiz her zaman iki Mustafa olacaktır.

Birincisi evrenin, alemlerin efendisi Hazreti Muhammed Mustafa, ikincisi ülkemizin kurucusu başbuğ Mustafa Kemal Atatürk her zaman rehberimiz, yol göstericimiz olacaklardır…   MUSTAFA CENGİZ