YEREL
Giriş Tarihi : 15-04-2021 10:50   Güncelleme : 15-04-2021 10:50

SN. PALANCIOĞLU KÜÇÜKBÜRÜNGÜZ VE BÜYÜKBÜRÜNGÜZ'E HİÇ GİTTİNİZ Mİ? BİZ GİTTİK

SN. PALANCIOĞLU KÜÇÜKBÜRÜNGÜZ VE BÜYÜKBÜRÜNGÜZ'E HİÇ GİTTİNİZ Mİ? BİZ GİTTİK

 

Melikgazi teşkilatı olarak 13 kırsal mahallemizi ziyaret ettik. Hem muhtarlarımızla görüştük hemde vatandaşlarımızla birebir görüşerek sorunlarını ve problemlerini dinledik. Bu hafta size çok ihmal edilmiş neredeyse hiç alaka gösterilmemiş olan Büyük bürüngüz ve Küçük Bürüngüz mahallelerimizin sorunlarından bahsedeceğiz.

Büyük Bürüngüz Mahallemizin (Köyümüz) talepleri;

1.Doğal gaz yok bekleniyor

2.İçme suyu alt yapısı çıkma boru kullanıldığı için sürekli patlıyor

3.Aktarmalı yapılan ulaşımın direk sefer olarak yapılması isteniyor

4.Turan’a giden öğrencilerden bilet atması isteniyormuş. Ücretsiz olması talep ediliyor.

5.Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız hayvanlarını sulamak için içme suyu şebekesinden tankerlerle hayvanlarına su taşıyorlar. Buda su faturalarına yansıyor. Bölgede bulunan bir gölet su kaçırdığı için su tutmuyor. Bu gölet tamir edilirse hayvanlarını bu göletten sulayabilecekler.

6.İnternet çok zayıf. İlave direk dikilmesi gerekiyormuş. Bununda parası köylüden isteniyormuş.

7.Sağlık ocağı doktor falan yok. Vatandaşlar gesiye gidiyorlar. Haftada 1 yada 2 sefer doktor gelip ilaç yazıp vatandaşla ilgilenmesi talep ediliyor.

8.Köyün altı yeraltı şehri. Buranın temizlenip yeraltı şehrinin açığı çıkarılarak hem şehrimiz hem de bölge açısından turizme kazandırılması gerekiyor.

Küçük Bürüngüz Mahlallemizin (Köyümüz) talepleri;

1.Muhtarlık binası ve sağlık ocağı yada evi yok. Bu amaçla caminin karşısındaki bir dükkan kullanılıyor. Kapalı olan okulu milli eğitim bu iş için tahsis ederse, hem muhtarlık hem sağlık evi hem de sosyal tesis gibi kullanılabilecek. Müracaat edilmiş ancak olur verilmemiş.

2.Köyde yıkılmış metruk ev oldukça fazla bu virane alanların çoluk çocuk için tehlike oluşturduğundan dolayı tamamen yıkılıp temizlenmesi gerekiyor.

3.Yine bu köyümüzdeki öğrencilerde Turan mahallesindeki okula gidiyorlar. Buradaki öğrencilerden de ulaşımda bilet atması isteniyormuş. Ücret alınmaması isteniyor.

4.Bu mahallemizde de doğalgaz yok maalesef. Doğalgazın gelmesi bekleniyor.

5.Her iki köyde de hırsızlık olayları oluyormuş. Bu nedenle köylerin birkaç yerine kamera konması talep ediliyor. Hem hayvan hırsızlığı hem de kapalı evlere girilip eşya çalındığı belirtiliyor.

6.Yine bu iki köyde de çiftçilerimiz boğazlarına kadar tarım krediye ve bankalara borçlular. Bu konuda da yardımcı olunması ve gerekli girişimlerde bulunulması gerekiyor.

Köylerimizin kırsal mahalle olması ve ucuz içme suyu ve vergi muafiyetlerinden yararlanabilmeleri için Melikgazi belediyesinin ve Büyükşehirin yardımcı olması gerekiyor. Ancak eski hizmetleri alamazsınız böyle kalın deniliyormuş. Siz çıkan yasanın ve imkanların önünü keserseniz vatandaşı kırsala nasıl teşvik edeceksiniz.

Melikgazi belediye başkanımızı ve Büyükşehir belediye başkanımızı bu konulara el atmaya ve gereğini yapmaya davet ediyoruz.

                                                                                              Melikgazi İlçe Başkanı

                       Sinan AKTAŞ