KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 21-11-2019 17:18

SİZ HANGİ ROLDESİNİZ? SÖYLER MİSİNİZ?

SİZ HANGİ ROLDESİNİZ? SÖYLER MİSİNİZ?

Hayat denilen kısa ve bir o kadar da zengin diyebileceğim yolculukta herkes bir çabanın peşinde olur. Bu çaba da insanı birtakım rollere sürükler.Bu rol kimi zaman anne,kimi zaman baba,kimi zaman da sevgili olabilmektedir.

Burada önemli olan , hangi rollerde olursak olalım bu rollerin sevgi,saygı ve hoşgörü çerçevesinde yapılmasıdır.Yani kısaca hayat bir tiyatrodur.

Tiyatro bir sanattır.

O zaman hayatta bir sanat diyebilir miyiz,deriz.Kayseri’de bu sanat kolunun işlevi bakımından zengin bir alt yapıya sahiptir.Günün birinde Kayseri’de gösteri yapmaya gelen sevgili Ali Poyrazoğlu’nun dediği gibi “bizler geniş ve ferah bir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sahnelerine sahibiz.”Bu sahneleri çoğaltmak mümkün tabii.Eski tiyatro salonu,eski İl Özel İdaresi salonu (Gültepe Kültür Merkezi),Hacılar Kültür Merkezi gibi değerli sahnelerimiz var tiyatro sanatını icraa edip seyirciyle buluşturmak için.Bundan dolayı bizlere bu sahneleri sunan,yani yapımında emeği geçen herkese,yerel yöneticilerimize bir kere daha teşekkür ederim.           

Tabii bu salonların boş kalmaması da önemli.Sonuçta yatırımların havada kalmaması gerekiyor ki bunu da Kayserimiz’in değerli sanatdaşları doldurmakta.Renkli Tebeşir Kültür ve Sanat Derneği, Hacılar Tiyatro Topluluğu,Kasthane,Artizhane,Düşler Sahnesi aklıma gelen Kayseri’deki belli başlı tiyatro topluluklarından.

Fırsat buldukça bu değerli sanatdaşlara zaman ayırırım.

Oyunlarına gider,haber ve röportajlarını yaparım gibi elimden geldiğince destek olmak isterim.Yalnız şu konunun altını çizmekte fayda görmekteyim ki kim ne zaman bizim öz kültürümüzden bir adım da olsa uzaklaşacak olsun;o zaman halkımız tiyatrodan soğumaktadır.Çünkü halk o zaman kendinden bir değer bulamazsa tiyatroda o zaman sıkılmalar,oflamalarbaşlıyor.KemalSunal’ı,ŞenerŞen’i,AdileNaşit’i, Münir Özkul’u ölümsüz ve daim yapan değer budur.Yani halkın dilinden konuşmaktır işin püf noktası. Hababam Sınıfı serileri neden hala beğeniyle izlenmekte dersiniz?

İsim vermeye gerek görmüyorum çünkü bu konu tüm sanat çevresini,tiyatro topluluklarını ilgilendiren bir konu.Öncelikle Kayseri’deki tüm tiyatro camiasını tek tek kutlamak isterim.

Bence Kayseri’de en çok izleyici kitlesi hangi sanat dalında deseler bende tiyatro derim fotoğraf sanatıyla uğraşan birisi olarak.Bu camia Kayseri’de belli bir izleyici kitlesi oluşturdu.Tabii bu kolay olmadı.Çünkü onlar “bencil” davranmadılar…”Bizcil” dediler.Yılın değişik zamanlarında birbirlerine misafirliğe gidip sanat üzerine,tiyatro üzerine seminerler düzenlediler, çalıştaylar kurdular ve bunu yapmaya da devam ediyorlar.Hal böyle olunca halk tarafından bu sanat Kayseri’ye sevdirildi.Ama geçen gittiğim bir oyunda şunu gördüm ki; oyunun yazarından oyuncuların isimlerine kadar tüm isimler yabancı.Bu ülke Dallas’ı yıllar boyu izledi ama Hababam Sınıfı hala sevilmekte.

Hababam Sınıfı’nın,Kemal Sunal’ın hala sevilmesinin tek sebebi yukarda da dediğim gibi “halkın içinden gelmesidir.”

Uzun lafın kısasına gelecek olursak yazımı şöyle sonlandırmak isterim: Eğer Kayseri’deki tiyatro toplulukları yakalamış oldukları seyirci kitlesini kaybetmek istemiyorsa oyuncu karakterlerinin ve oyun konularının bize has, bizim kültürümüzden gelen seçim yapmaları gerekmektedir. Yani halkın merak ettiği,ilgi duyduğu konuları işlerlerse kanımca zamanla daha geniş kitlelere ulaşırlar.

Selam ve saygılarımla… HAYRETTİN DOĞAN