YEREL
Giriş Tarihi : 05-09-2020 22:28   Güncelleme : 05-09-2020 22:35

SİS EKO TREKKİNG"FİDAN SULAMA FAALİYETİ"

SİS EKO TREKKİNG


Melikgazi Belediyesi su vermişti. Bu günde yol yaptılar. Burası çok güzel oldu. Keşke okullar açık olsaydı buraya çocuklarla ne güzel fidanlar dikerdim. 
Lütfen kurallara uyalım ve pandemi bir an önce bitsin.

KAPLUMBAĞA:
Bu gün sevimli kaplumbağa yine geldi. Onu bir güzel yıkadım. 
Fidan sulamayı bitirdikten sonra arabama bindim ve marketten ona yiyecek getirdim. O gitmişti ama olsun. Yuvasının önüne ve gezi yollarına armut, üzüm ve mantar bıraktım.
Lütfen. Doğadaki mantar, alıç, kuşburnu, armut gibi yiyecekleri kökünü kurutacak kadar toplamayalım.

KAPLUMBAĞALARIN FAYDALARI:
1. Yere sürünerek gittiklerinden dolayı küçük tohumların toprakla temasını sağlarlar. Otlar ve çiçekler büyür. Bitki çeşitliliği oluşur. Onların gezindikleri yerler tohumların büyüyebilmesi için elverilşli yerlerdir. Onlar olmasa belki tohumlar elverişsiz bir yere gidecek yada toprağa tutunamayacaktır.
2. Toprakta çok daha hızlı çoğalan ve doğal olarak kontrol edilmesi gerekli olan böcekleri yiyerek kontrol ederler. Tahılı ve bitki çeşitliliğini korurlar...

TÜRK KÜLTÜRÜNDE KAPLUMBAĞA,
1.Türk inancında uğurlu ve kutsaldırlar.
2.Kaplumbağalar hakkında yüzlerce efsane vardır. Yağmur yağdırma, nazardan koruma ve  hastalıkların tedavisinde etkili olduğuna inanılır.
3.Ticarette hilenin ve  cimriliğin önlenmesinde, ekmeğe ve büyüklere saygının oluşturulmasında  ve ahlaki değerlerin korunmasında kaplumbağalar önemli rol üstlenirler. 

DUYARLILIK NEDİR Kİ?
İçimizdeki insanı güçlendirmek ve çocuklarımızı sıradan bir İNSAN olarak yetiştirmektir. Bunun içinse çocuklarımızı maddi değerlerle değil, insani değerlerle büyütmektir, hiçbir şekilde maddi karşılık beklemeden hatta kendilerinden vererek doğaya ve çevreye hizmet etmelerini sağlamaktır.
Bir fidan diktirmektir, bir tohum ektirmektir, onları takip ettirmektir, takip ederken doğayı, doğanın canlı olduğunu ve olumsuz insan etkilerine rağmen yeryüzünde yaşamın devam edebilmesi için canla başla çaba sarf ettiğini öğretmektir.
Doğayı taklit etmenin, doğa ile uyumlu yaşamanın ve doğanın direncine saygı duymanın ne demek olduğunu öğretmektir.
Çevre temizliği yaptırmaktır. 
Giyinmem izde,  yememizde, içmemiz de ve ihtiyaçlarımızı karşılamada abartılı olmamayı ve paylaşmayı öğretmektir. 
Dürüst, mütevazı, üretken ve çalışkan olmanın önemini öğretmektir.
"Hep bana" demeden bu dünyada bizden sonra yaşayacak olan canlıları da düşünerek kirletmemeyi, tüketmemeyi, korumayı, her canlının yaşam hakkına saygı duymayı ve imkanlarımız dahilinde dışımızdaki doğaya destek olmayı öğretmektir, lafın özü sıradan bir İNSAN olabilmeleri için çaba sarf etmektir.
***
Tabii. Önce kendimiz başarmalıyız. Çünkü çocuklar izleyerek öğrenirler. SAYGILARIMLA.

MUSTAFA GÖÇER