YEREL
Giriş Tarihi : 25-02-2021 22:19   Güncelleme : 25-02-2021 22:19

SİS EKO TREKKİNG" YABAN HAYATA YEM ATMA VE TOHUM EKME FAALİYETİ"

SİS EKO TREKKİNG


Meşe tohumları Ekim - Kasım aylarında ekilir. Kasımdan sonra (dalından yere düştükten sonra iki ay içerisinde) soğuk katlamaya alınmamışlarsa onlar artık tohum değildir. Hiç biri ağaç olamaz. Boş yere ekmeyelim. Onlar artık hayvan yemidir. Ya da gübredir. Not: Erciyes Derin Dere yamaçlarına ektiklerim sedir tohumları.

PANDEMİ SÜRECİ VE DOĞA, 25.02.2021
Pandemi sürecim içerisinde trafik ve trafik kazaları azaldı, doğum oranları %22 oranında düştü, solunum yolları rahatsızlıkları azaldı, giyecek alımı azaldı, doğaya çıkan insan sayısı azaldı ve bu anlamlarda doğa nefes almaya başladı. 
Öte yandan insanlar ihtiyacından fazla gıdayı evlerinde stok etmeye başladı. Gıda israfı tavan yaptı ve doğa zarar gördü. 
Tabii. Çok acı kayıplarımız oldu.
Ayrıca, “Latin Amerika, Asya ve Afrika başta olmak üzere Danimarka’dan Kenya ya kadar her ülkede karantina nedeni ile koruma gruplarının ve bağışlarla faaliyet yapmakta olan çevrecilerin bölgelerini yeteri kadar korumamaları kaçak madencilik ve yasa dışı ormancılık faaliyetlerinin artmasına neden oldu”1. 
Bununla birlikte pandemi çobanları özgürleştirdi. Çobanlar meydanı boş bularak girmemesi gereken yerlere de sürülerini sokmaya başladılar ve bununla birlikte kaçak avcılık tavan yaptı. 
Not:Çobanlar ve avcılar eğitim görmelidir. Milli eğitimden diploma almalıdır. Aslında avcılık tamamen yasaklanmalıdır.  
“Dünyamızdaki tüm karbon emisyonlarının %5 kadarını emen amazon ormanlarında Brezilya hükümetinin çevrecilere olan desteğini azaltması sonucu orman tahribatları yükseldi”…

PANDAMİ ŞEHİRLERDEN KIRLARA GÖÇÜ TETİKLEDİ!
İnsanların şehirlerden kırlara göç etmesi tabi ki güzel. Ancak insanlara doğa bilinci verilmeden insanların şehirlerden kırlara göç etmesi bir o kadar da tehlikeli. 
Tabii. Pandemi süreci ne kadar sürecek bilmiyoruz. Ancak ve ne yazık ki hayatımızın bir parçası olmuş gibi gözüküyor. Bu nedenle şehirlerden kırlara göç devam edecek. Hal böyle olunca özellikle görsel ve yazılı medyanın doğa eğitimine çok fazla önem vermesi gerekmektedir. Okullarda doğa derslerinin olması, tüm derslerin çevreselleştirilmesi ve insanın olduğu her yerde doğa eğitiminin olması zorunludur. 
Aksi halde şehirlerden kırlara göç edecek olan insanlar kırsalda doğanın üzerine baskının artmasına, gereksiz, şatafatlı yapılaşmalarla enerji ve CO2 salınımlarının yükselmesine; toprak ve kaynak israfının artmasına ve C- 19 virüsünün kırsalda hızlı bir şekilde yayılmasına neden olacaktır. 

Sonuç: Basın başta olmak üzere hepimiz sorumluluklarımızın bilinci ile hareket etmeliyiz. İklim problemleri hususunda çevremizi bilgilendirmeliyiz, daha çok insana ulaşmalıyız ve doğada ağzımızı açarak değil; etrafımıza bakarak, doğayı destekleyerek, olumsuzlukları yetkili yerlere bildirerek ve takip ederek yürümeliyiz.                
 SAYGILARIMLA.