YEREL
Giriş Tarihi : 30-04-2021 20:08   Güncelleme : 30-04-2021 20:08

SİS EKO TREKKİNG "KOROMAZ VADİSİ FİDAN DİKME FAALİYETİ"

SİS EKO TREKKİNG


AĞIRNAS, TURAN, VEKSE, GESİ... Köy sakinlerimiz MUHTEŞEM İNSANLAR... Köylerimize gidelim. TOPRAĞA DOKUNALIM!
Koromaz Vadisi faaliyetlerim esnasında bana destek olan Filiz Tuncel hocama ve Dört Mevsim Fidancılığa çok teşekkür ederim.
BAŞKA ÇIKIŞ YOK! 29.04.2021
Olumsuz insan etkileri (ormanların azaltılması, nüfus artışı, aşırı fosil yakıt kullanımı, tüketim çılgınlığı, silahlanma, çevre kirliliği…) sonucu oluşmakta olan küresel ısı kötü gidişin birinci ayağını oluşturmaktadır. 
Tarlalara uygun ve doğal olmayan tohum ekimi, yanlış sulama ve kimyasal kullanımı sonucu yüzey sularının hoyratça kullanılması, yer altı sularının düzensiz çekilmesi. Tarlaların yanlış sürülmesi, bilinçsiz ve zamansız otlama, israfa yönelik üretim, sanayi de ve her yerde kullanılan suların arıtılmaması… Gibi olumsuz insan faaliyetleri ise kötü gidişin ikinci ayağını oluşturmaktadır.
Akdeniz'de 'Göller Yöresi' olarak bilinen bölgedeki Burdur, Eber, Akşehir, Işıklı Gölü ve Acıgöl'de su çekilmesi, uydu fotoğraflarıyla belgelenmiş. 36 yıllık fotoğraflarda Burdur Gölü'nün bir bölümünün, Eber ve Işıklı Gölü'nün çevresinin, Acıgöl'ün ise kuruyan bölümlerin tarla olarak kullanıldığı gözüküyor. Akşehir Gölü'nün ise 36 yıl içinde neredeyse kuruma noktasına geldiği fotoğraflarla ortaya çıkmış… Aldığımız göçlerle nüfusumuz çok yükselmiş, kişi başı kullanılabilir su ve kişi başı toprak miktarımız azalmış (sınıra dayanmış)…
***
Çok çalışmalıyız. İnsanlara gezegenimizde yaşamın sürmesini sağlayan şeyin doğa olduğunu anlatmalıyız. Doğanın taşıma sınırlarını zorladığımızı anlatmalıyız. İnsanların sosyoekonomik durumlarını iyileştirerek nüfusun kendiliğinden azalma eğilimine girmesini sağlamalıyız. Göçleri durdurmalıyız. Ormanları çoğaltmalı, suyu, toprağı ve madenleri hoyratça kullanmamalı, fosil yakıt kullanımını azaltmalı ve tüketim çılgınlığını sonlamdır malıyız.
***
Her şey küçük adımlarla başlar. Hiç kimseyi beklemeden. Benim tek başıma yaptığım gibi. Kendi liderimiz olalım. Doğrudan toprağa dokunarak, çevremize örnek teşkil edelim. İnsanlara yaşamın tek kaynağının doğa olduğunu gösterelim. Küçük adımlar çoğalsın. Duyarlılık yükselsin…    
GEZEGENİMİZDE DOĞA (YAŞAM) TÜKENİYOR. ZAMAN AZ VE BAŞKA ÇIKIŞ YOK.