YEREL
Giriş Tarihi : 17-09-2020 09:55   Güncelleme : 17-09-2020 09:55

SİS EKO TREKKİNG" FİDAN SULAMA FAALİYETİ"

SİS EKO TREKKİNG


SİS EKO TREKKİNG ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE FİZİKSEL GELİŞİM ANTRENMANLARI ÜZERİNE: 
İnsan da bir doğadır ve doğa korumacılığı insanın kendi vücudunu koruyarak başlamalıdır. Kendisiyle barışık insan çevreyi korur.
***
Eklemlerimiz hareket zenginliklerini muhafaza edebilmek için kapasiteleri dâhilindeki hareketlerin sürekli olarak ve doğru bir şekilde yapılmasını isterler. Yapmadığımız takdirde beynimiz o hareketlerin artık gereksiz olduğunu düşünmeye başlar, o bölgelerdeki besleyici vücut sıvılarını azaltır ve eklem hareket aralıklarında yapışmalar başlar.
Bu yapışmalar düzenli ve doğru hareketlerle açılmaz ise ve hareket noktalarındaki sıvı (ör: Omurga) doğru hareketlerle artırılmazsa esneklik kaybı ve ilerleyen yıllarda duruş bozuklukları (kifoz, skolyoz…) başlar.
Ayrıca; Yamuk, eğri ya da kambur durmak eklem bölgelerinin sıkışmasına o bölgelerde oransız (dengesiz) yüklenme oluşmasına neden olur. Sonuç olarak fiziksel gelişim olumsuz etkilenir ve erken yaşlarda çeşitli rahatsızlıkların temeli atılmaya başlar. Bu nedenle çocuklarımıza küçüklükten itibaren yürürken, otururken, uyurken ve yaşamın her anında düzgün durmayı öğretmeliyiz.
Düzgün duruşla birlikte özellikle okul çantalarının ağırlık sınırlarını aşmamasına ve taşıma şeklinin nizami olmasına önem vermeliyiz.
Örnekse nizami taşımada yük vücudumuzun her bölümüne eşit olarak yayılmalıdır. Bu hususta yükü iki omuza eşit olarak dağıtan nizami sırt çantaları önerilir.
Yerden bir şey kaldırılırken, nefes verilmeli, sırt düzgün tutulmalı ve dizler bükülmelidir. Yük kapasitemizin üzerinde olmamalı, yük ya da taşıyacağımız yükün ağır tarafı vücudumuza yakın olmalıdır.
Bunlarla birlikte düzenli olarak doğru hareketlilik eğlersizlerimizi yapmalı ve her zaman duruş kurallarına dikkat etmeliyiz. Beynimiz kambur duruşu normal duruş olarak kabullenmeden duruşumuzu düzeltmeliyiz. Uyurken ortopedik yataklar ve yastıklar kullanmalıyız. Bilinçli yük taşımalıyız. Otururken ya da yürürken vücut pos türümüze dikkat etmeli ve fiziksek gelişimimize zarar vermemeliyiz.
YAZININ DEVAMI BUNDAN SONRAKİ PAYLAŞIMIM DA OLACAK.
KONU:
ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE FİZİKSEL GELİŞİM EGZERSİZLERİ NASIL YAPILMALIDIR? / Saygılarımla. Mustafa GÖÇER / Antrenör.