YEREL
Giriş Tarihi : 20-09-2020 16:02   Güncelleme : 20-09-2020 16:02

SİS EKO TREKKİNG "FİDAN SULAMA FAALİYETİ"

SİS EKO TREKKİNG


Buradaki fidanları üç yıl suladım. Bu dördüncü yıl. Artık su istemiyorlar.
DAHA NE DURUYORUZ?
Maalesef. Yaşadığımız yüzyıldan önceki yüzyılların tamamında egemen olan bitki ve hayvan ekolojisinin yerini BENCİL İNSAN EKOLOJİSİ almış durumda.
***
Çok uluslu şirketlerin karları artarken; atmosferimizdeki CO2 miktarı 400 ppm sınırını aşmış, kesilen ağaçlar ve yangınlar nedeni ile ormanlar azalmış, ırmaklar kirlenmiş, okyanuslarda yüzen çöp devletleri oluşmuş, asit yağmurları yaygınlaşmış, çöllerin büyüme hızları tavan yapmış ve dünyamızın ekseni (dengesi) üzerinde son derece etkili olan buzullar yok olma sürecine girmiş durumda.
***
Ekolojik kültürü ve çevre bilinci yüksek dünya vatandaşları yetiştirebilmek için bütün gücümüzle çaba sarf edeceğimiz yerde; "BİLİM BİLMİYOR, HAVALAR SOĞUYACAK (!)" diyerek insanları uyutmak gezegenimizde yaşamın sonunun gelişine seyirci kalmak ve küçük hesaplar uğruna insanlığı uyutmak değilse nedir?

BİR ÇÖZÜM!
Dünyamız ölçeğinde Eylül sonu itibarı ile en azından üç ay için okullar açılmalı ve çocuklarımız fidan dikim zamanı (EKİM, KASIM, ARALIK, AYLARINDA) doğada fidanlar dikerek, tohum ekerek ve tabiatın kucağında doğa yaşam ilintisini işleyen dersler görerek ekoloji kültürü ve çevre bilinci yüksek dünya sakinleri konumuna getirilmelidir.
Evet. Bu başarabilirsek o çocukların küçük adımları yetişkinleri ve yönetenleri etkileyerek; “BİLİM BİLMİYOR(!)” diyen insanları yönlendirecek ve gezegenimizde yaşamın devam edebilmesin sağlayabilecek olan çok etkili bir güç oluşturacaktır.
Haydi! Hepimiz “SİS EKOTREKKİNG YAPALIM”. Yani hepimiz kendimizin lideri olalım ve bu savaşta doğaya omuz vererek küçük adımların çoğalması için çaba sarf edelim.
Başka şansımız yok. BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR KÜÇÜK ADIMLARIMIZLA GEZEGENİMİZİ KURTARALIM. Saygılarımla.