DÜNYA
Giriş Tarihi : 28-02-2021 20:59   Güncelleme : 28-02-2021 20:59

"SİS EKO TREKKİNG DOĞA YÜRÜYÜŞÜ NEDİR VE NASIL YAPILMALIDIR?" DAHA ÇOK İNSANI DOĞAYA ÇIKARMALI VE GÜNEŞE DOĞRU YÜRÜMELİYİZ!


Her insana uygun doğa yürüyüş parkurları mutlaka olmalıdır. Hal böyle olunca insanların uyum sağlayabileceği kurallar oluşturarak kolaylaştırılmış doğa yürüyüşleri ile çıkarabildiğimiz kadar insanı doğaya çıkarmalıyız. 
Onları sıkmamalıyız. Onları zorlamamalıyız. Onların doğayı tanımalarını, öğrenmelerini ve sevmelerini sağlamalıyız. 
Süreç içerisinde adım, adım ve göstererek doğanın gezegenimizde yaşamın tek kaynağı olduğunu; doğa tükenirse gezegenimizde yaşamın biteceğini ve doğanın tükenmek üzere olduğunu anlatmalıyız. 
Gezegenimizde yaşamın milyarlarca ayrıntının kusursuz birleşimi ile milyarlarca yıl boyunca yavaş, yavaş oluşarak, yaşamı bu günkü duruma getirdiğini birlikte fark etmeliyiz. 
Zararlı insan etkileri sonucu doğa tükendiğinde tüm gizemleri ile birlikte gezegenimizin bir ateş topuna döneceğini açıklamalıyız.
 
Maalesef. İnsanlık endüstride ne kadar başarılı oldu ise doğayı tüketmekte de o kadar başarılı olmuştur. 
Hal böyle olunca gezegenimizde yaşamın geleceğini kurtarabilmek için başvurulabilecek olan mekanik çözümlerin bir aldatmadan ibaret olduğunu birlikte tespit etmeliyiz.
Bu durumda önce bireysel çevre izlerimize dikkat etmememiz gerekliliğini ve bunun üzerine küçük adımlarımızla ve bütün gücümüzle doğaya destek olmamız zaruretini vurgulamalıyız.
***
Endüstri geliştikçe insan nüfusu ve tüketim artmış, tüketim artıkça sonlu olan dünya kaynakları hızla tükenerek, oluşturduğu kirlilikle gezegenimizde milyarlarca yıl boyunca oluşmuş olan yaşamsal temelleri büyük bir hızla yok etmeye başlamıştır. 
Ne acıdır ki bu gün dünyamız geri dönülmez noktanın eşiğindedir. Bu gidişle geri dönülmez nokta için bir insan ömründen daha az zaman kalmıştır. 
Milyarlarca yıl sonucu oluşmuş olan doğa bu sınırı geçtikten sonra yeniden toparlanma şansını tamamen kaybetmiş olacak ve gezegenimizde yaşam büyük acılar içerisinde sonlanacaktır.   
***
Yorulmayalım. Bıkmayalım. Amacımız insanlara doğayı sevdirmek olsun. Bu anlayışla çıkarabildiğimiz kadar insanı doğaya çıkararak doğayı, doğanın yaşamsal işlevini ve mücadelesini onlara anlatalım. Küçük adımları çoğaltarak doğa duyarlılığını yükseltelim. Yürüyüşlerimiz güneşe (yaşama) doğru olsun. 
Güneşe doğru yürümek güneş doğduğu müddetçe yaşamın devam etmesini sağlamak idealidir. Bu ideali gerçekleştirebilmenin tek yolu ise duyarlılığı yükseltmektir. 
Duyarlılık yükseldiğinde doğa ve insanlık hep birlikte, omuz, omuza aynı amaca yürüyecek ve her yerde çiçekler açacaktır. 
SİS EKO TREKKİNG / Mustafa GÖÇER / İKLİM AKTİVİST.

AdminAdmin