YEREL
Giriş Tarihi : 12-02-2021 20:01   Güncelleme : 12-02-2021 20:01

SİS EKO TREKKİNG "BİR MİLYON TOHUM EKME FAALİYETİ" AMARAT / KIZIL IRMAK YAMAÇLARI 12.02.2021

SİS EKO TREKKİNG


(Faaliyet Çarşamba gününe kadar devam edecek. Katılmak isteyen olursa sevinirim).
Bir milyon tohum'um var. Neden mi? Çünkü bir kilo sedir tohumu 6000 tohum eder ve benim çuvallar dolusu tohum'um var. Yani bir milyon tohum'um var. Hatta çuvallar dolusu badem tohumlarım da var. Çok mutluyum.
*** 
YAŞLI ÇAM AĞACI İLE SOHBET,
Coşkuyla koşarak yaşlı çam ağacının yanına gittim. Yaşlı Çam ağacı benim koşarak geldiğimi ve tatlı heyecanımı görünce “ne bu heyecan?” diye kanatlarını sevgiyle  açtı.
Yaşlı Çam Ağacına “Merhaba” der demez hiç beklemeden “BİR MİLYON TOHUM'UM VAR” Dedim ve tekrar ettim “EVET. BİR MİLYON TOHUM'UM VAR”.  
Yaşlı Çam Ağacı çok sevindi. 
Orman yangınları, kesilen ağaçlar, ormanların yerine çakılan beton kazıklar, zehir çukurları ve insanlardaki “SORUMSUZ TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI” nedeni ile çok üzgün olan Yaşlı Çam Ağacı gülümsedi ve hemen sordu.
-Mustafa. Bir Milyon tohum iyi de hangi tohumlar, hangi ağaçların tohumları?
Yaşlı Çam Ağacına hemen cevap verdim “sedir ve badem tohumlarım var”.
Yaşlı Çam Ağacı şöyle bir ciddileşti ve sonra aniden gülümseyerek “MUHTEŞEM” dedi ve ilave eti “ÇOK MUHTEŞEM. HATTA SON DERECE MUHTEŞEM".
Yaşlı Çam ağacına bakarak “gerçekten mi?” dedim.
Yaşlı Çam Ağacı “Evet” dedi ve ekledi “Çok muhteşem çünkü Şubat ayı Sedir ayıdır.”
Yaşlı Çam Ağacının bu açıklamasından sonra  “Allah’ım. Zamanlamamın güzel olması ne kadar iyi” diye kendi kendime söylenirken, Yaşlı Çam Ağacı tekrar lafa girdi.
Zamanlaman çok güzel ama daha da güzel olanı birkaç gün sonra kar yağacak olması. Evet. Zamanlamanı muhteşemleştiren de işte bu. Dedi ve sustu.
Birden sakinleştim ve tekrar sordum.
-Birkaç gün sonra kar yağacak olması neden çok muhteşem ki? Dedim ve ekledim.
Yaşlı Çam Ağacı. Lütfen açıklar mısın?”
Yaşlı Çam Ağacı “dinle öyleyse” dedi ve anlatmaya başladı.
-Bak Mustafa. Şubat ayı sedir ayıdır. Tamam. Bir de tohum ekimi kar yağışından bir ya da birkaç gün önce odlu muydu muhteşemdir.
-Çünkü kar tohumların üzerini koruyucu bir yorgan olarak örter.  
-Kar aynı zamanda altlarındaki tohumları ve toprakları rutubetlendirerek tohumların son derece emniyetli bir şekilde toprakla kaynaşmasını sağlar.
Evet. Zaman geçer. Tohumlar karların altında soğuklanma ihtiyaçlarını giderirler ve sonra ilkbahar gelir. 
-Karların altında ki tohumlar erken ilkbaharda erimekte olan kar suları etkisi ile çamurlaşmış olan toprakla mükemmel bir şekilde kaynaşır. 
-İlkbaharın ortalarına doğru hava ısınınca sıcak tesiri ile tohumlar çatlar ve karların yumuşatmış oldukları topraklarda derinlemesine kök salar. Dedi ve ekledi.
İşte bunun için kardan hemen önce tohum ekmek muhteşemdir. Ancak sizin yaptığınız işin son derece muhteşem olmasını sağlayan şeyse tohumları Kızılırmak yamaçlarına ekiyor olmanız ve burada hayvancılığın olmaması. Dedi ve noktayı koydu.
***
Yaşlı Çam Ağacının anlattıkları beni çok etkilemişti ve merakla sordum. Peki, Kızılırmak yamaçları olmasının ne etkisi var? Karaçam, Sarı Çam onlar ne zaman ekilir ve bu muhteşem zamanlama bademler için de geçerli mi?
Yaşlı Çam Ağacı “Evet mevkiyi, hayvancılığı, bademleri, karaçamları ve sarı çamlar konuşmamız gerekir. Ancak şimdi hiç vakit kaybetmeden sedirleri toprakla buluşturun.  Onlar yerlerini bulsunlar. Bir daha'ki sefere sarı çam, karaçam ve bademleri konuşuruz”. Dedi.
Yaşlı Çam Ağacına çok teşekkür ederek ve BİR DAHA'Kİ SEFERE” diyerek sedir tohumlarının olduğu torbaları aracımdan indirdim ve ekmek için tohumları bölüşmeye başladık.