YEREL
Giriş Tarihi : 15-02-2021 23:29   Güncelleme : 15-02-2021 23:29

SİS EKO TREKKİNG "BİR MİLYON TOHUM DİKME FAALİYETİ 4. GÜN KAŞ"15.02.2021

SİS EKO TREKKİNG


Tohumları taşların arasında toprak gördüğüm yerlere özelleştirerek bıraktım.
***
SORUN BU MU?
80 Bin uydu fotoğrafını inceleyen uzmanlar dünyamızda yerleşim yerlerinin ve yolların düzeni bozulmadan bunun yapılabileceğini söylüyorlar. 
Yani. 
Dünya genelinde 1,2 Trilyon ağaç yetiştirilebilir ve küresel ısı durdurulabilir diyorlar.
Bu fidanların 10 yıl içerisinde 830 milyon ton CO2 emebileceğini, bu miktarın insanlığın son 25 yılda gökyüzüne saldığı toplam CO2'e eş değer olduğunu ve bu yöntemin en ucuz yöntem olcağını söylüyorlar... 
(https://tr.euronews.com/2019/07/05/rapor-1-trilyondan-fazla-agac-dikmek-0 yıl içerisinde kuresel-isinmayi-durdurabilir-iklim-krizi)

O kadar ucuz bir yöntem ki diğer seçenekleri içerisindeki en ucuz yöntemlerden dahi en az 10 kat daha ucuz.
Sadece ucuz mu? 
Hayır. İnsanlardaki duyarlılığı yükseltebilecek olan tek yöntem.
İnsanla birlikte hayvan ve bitki çeşitliliğini çoğaltabilecek olan tek yöntem...
Fidan dikilebilecek alanlarınsa en çok Rusya, ABD, Kanada, Avustralya, Brezilya ve Çin de olduğunu söylüyorlar… 
Ancak. Birileri bu yönteme (ağaçlandırma yöntemine) “sürdürülebilir değildir. Çünkü 25 yıl sonra dünya nüfusu ikiye katlanacak ve bir süre sonra o ağaçlarda yetmeyecek” diyorlar.
***
Peki. Bu yirmi beş yıl içerisinde neden lüksü, israfı bir tarafa bırakıp, insanların sosyal, kültürel ve ekonomik durumlarını düzelterek (Avrupa da olduğu gibi) nüfus planlaması yapmayı düşünmüyorsunuz?
Neden terörü engellemeyerek insanlardaki çoğalma (neslini devam ettirme) içgüdüsünün güçlenmesine ve nüfusun patlamasına sessiz kalıyorsunuz?
Gelişmekte olan ülkelerin kaynakları bu yönde harcanıyor. Farkında değil misiniz?
Dünyamızı kirleten, tüketen; aynı zamanda CO2 salınımlarıyla atmosferimizi ve denizleri ısıtan lüks ve lüzumsuz üretim çılgınlığından (cep telefonları, plazma televizyonlar, sürekli yeni model araç ve eşyalar...) ne zaman vazgeçeceksiniz? 
***
25 yılda dünya nüfusu istenirse tamamen insani yöntemlerle  (kendiliğinden) durdurula bilir. Hatta azalma eğilimine girebilir. Her ülke kendi toprağına çekilir, teknoloji ve enerji sadece insani ihtiyaçlara hizmet eder, tarımda yerli ve doğal üretimler güçlendirilir, fosil yakıt kullanımı sıfırlanır, nükleer sıfırlanır, güneş enerjisi güçlendirilir, eğitim tamamen çevreselleşir ve dünyamız temizlenebilir. 
Ancak ve maalesef hırs ve lüks tüketim isteği yenilgiye uğrar, uluslararası şirketler zarar eder, insanlık ve gezegenimizde yaşamakta olan canlılar kazanır. 
SORUN BU MU?
***
25 yılı beğenmiyorsunuz ama on yıl kadar sonra dünyamız geri dönülmez noktayı geçecek. FARKINDA DEĞİLMİSİNİZ?
Sonuç: 25 yıl içerisinde yenilenebilir kaynaklar güçlendirilirse ve nüfus azalama eğilimine girerse oluşturulabilecek olan ormanlar dünyamıza güneş doğduğu müddetçe yaşam verecektir.
***
Küçük adımlar çoğalmalı, büyük adımları ciddi anlamada etkilemeli ve gezegenimizde yaşamın geleceği kurtartarmalıyız.            
SİS EKO TREKKİNG