YEREL
Giriş Tarihi : 21-03-2021 15:50   Güncelleme : 21-03-2021 15:50

SİS EKO TREKKİNG "BİR ÇEŞME ON FİDAN FAALİYETİ 2. GÜN" 20.03.2021

SİS EKO TREKKİNG


Fidanları dikerken orman görevlileri geldi. "Ne yapıyorsun burada?" dediler. Ben de "çeşmenin kenarına on fidan dikiyorum. Diğerlerine de dikeceğim. Her gün bir çeşme" dedim. Telefon numaramı aldılar. Teşekkür ettiler. İki fidan da onlar diktiler. Birlikte proje yaptık. "Şuralara şu fidanlar dikilmeli" diye ve kolay gelsin diyerek gittiler.

DUYARLILIK ON ADIM GERİDE! UYANMALIYIZ!
Arkadaşlar. Orman işletmesi ülkemiz genelinde kurulmuş olan 200 civarındaki orman fidanlıklarında yılda 250 milyon fidan üretiyor. Özel sektörün üretmekte olduğu yıllık fidan miktarı ise benim kısıtlı araştırmalarıma göre ne yazık ki bu iki yüz elli milyon rakamının sadece onda biri kadarı kadar var ya da yok.
Hal böyle onunca ülkemizde ve doğa duyarlılığı hususunda devlet Büyük Önder gazi Mustafa Kemal Atatürk devrinden beri her zaman açık ara önde ve makas açılıyor!
***
…1924’te Yüksek Orman Meclisi kuruldu. Orman Genel müdürlüğü ve ona bağlı Baş Müdürlükler kuruldu. Türkiye Ormanlarının Bilimsel Yöntemlerle Yönetimi ve İşletilmesi Yasası çıktı.
Orman haritaları hazırlandı. Orman planı yapıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir de orman Fidanlıkları kuruldu. Buralardan ülkemizin her tarafına yüz binlerce fidan dağıtılmaya başlandı. Orman fidanlıkları 2000 yılına kadar artış gösterdi. 
2000 yılından sonra patlama yaşandı ve kısa sürede yıllık fidan üretim miktarı 250 milyon fidan sayısına dayandı. Günümüzde ise bu sayı fazlasıyla geçilmiş bir durumda…
***
Neden yazdım? Sivil üretimin düşük olması inanlarımızdaki duyarlılığın da düşük olduğunu gösteriyor da onun için yazdım.  Şayet insanlarımızdaki duyarlılık yüksek olsaydı sivil üretim de en az orman işletmesinin üretimi kadar olurdu. Onun için yazdım.
Üzgünüm. Genel olarak sadece konuşmayı tercih ediyoruz. Bağımız, bahçemiz, kapı önümüz, köyümüzdeki tarlamız ve tarlalarımızın kenarları, köy müşterek alanlarımız hatta ve ne yazık ki köylerdeki çeşme başlarımız, su kenarlarımız boş duruyor ve biz şuraları yapsınlar, buraları yapsınlar, neden? Gibi saçma sapan sorular soruyoruz.
Bakar mısınız? Devlet bizden en az on adım ilerde. 
***
Duyarlılığı yükselterek özel sektörü patlatacağımız ve bizi yönetenleri zorlayacağımız yerde on adım geride nal mıh topluyoruz ve uygulama sahalarına çıkmamakta direniyoruz.
Lakin. Biz çıkmasak ta küresel ısı uygulama sahasında ve kısa bir süre sonra hepimize dünyayı zindan edecek. Bilgimiz olsun. 
***
KÜRESEL ISIYI NASIL DURDURABİLİRİZ?
Basit. İnsanlardaki duyarlılık yönetenlerdeki duyarlılık tan yüksek olduğunda ya da en azından yönetenlerle aynı hizaya geldiğinde durdurabiliriz. 80 milyon insanız. Doğaya destek olan kaç kişi?
***
Duyarlı olmak sahada gözükmektir. Duyarlı olmak çevreye örnek teşkil etmektir. Duyarlı olmak fedakârlık etmek, özverili davranmak ve doğayla omuz omuza vererek yaşamın geleceğini kurtarabilmek için mücadele etmektir. Konuşarak, eleştirerek, oturarak, sohbet ederek duyarlılık olmaz. Uyumak olur. UYANMALIYIZ!            SAYGILARIMLA.
Not:1 Üşütmüşüm. İnşallah pazartesi gününe iyileşirim. Gelen olursa sevinirim.